Nawigacja
Spór ideowy w ZHP - spór między spadkobiercami właścicieli kamienicy a spadkobiercami lokatorów kwaterunkowych ?

Facebook-owe refleksje wokół sporów ideowych ...

 

SPÓR IDEOWY W ZHP - SPÓR MIĘDZY SPADKOBIERCAMI WŁAŚCICIELI KAMIENICY A SPADKOBIERCAMI LOKATORÓW KWATERUNKOWYCH ?

Mam wśród znajomych seniorkę harcerską, współwłaścicielkę krakowskiej kamienicy, wybudowanej przez jej przodków jeszcze przed pierwszą wojną światową (ok. 1910). Ze względu na wiek i zdrowie nie jest już zbyt aktywna instruktorsko, ale nadal uważnie obserwuje to co się dzieje w harcerstwie.

Ostatnio zwróciła mi uwagę na to że "... te spory ideowe w ZHP, przypominają mi spory jakie toczyłam (jako spadkobierczyni właścicieli-budowniczych kamienicy, ze spadkobiercami lokatorów kwaterunkowych, który się "uwłaszczyli" na zamieszkiwanych przez nich lokalach, w mojej kamienicy ...".

 

I rzeczywiście czasem można odnieść takie wrażenie. Jedni są właścicielami prawa harcerskiego. Posiadaczami noszącymi je w sercu i umyśle. Inni podchodzą do niego jedynie jak do narzędzia umożliwiającego im pracę wychowawczą. Wydaje się że często problemem jest pewna właściwość metody harcerskiej. Ta część którą nazywamy Przykładem osobistym instruktora.

Dla posiadaczy prawa harcerskiego, jego budowniczych i właścicieli nie jest problemem jego pełne stosowanie gdyż w pełni przyjęli zestaw ideałów tam zapisanych jako swoją filozofię życiową. Stąd nie widzą problemu w rozumieniu któregoś słowa czy stosowaniu się np. do najłatwiejszego z punktów prawa. Wiedzą również że prawo wyznacza ich drogę która z natury rzeczy pełna jest dziur, pułapek i ślepych uliczek. Mylić się bowiem jest rzeczą ludzką. Ważne by po każdym upadku podnieść się, wyciągnąć wnioski i podążać dalej w obranym kierunku. Ważne by się nie zniechęcać i z pogodą ducha przyjmować to co nam niesie życie, itd...

Używacze prawa harcerskiego to zupełnie inna historia. To ich gniecie, tamto uwiera, to nie pasuje...

TRUDNO IM ZROZUMIEĆ ŻE HARCERZ DOSTOSOWUJE SIĘ DO PRAWA A NIE PRAWO DO HARCERZA. No ale przecież jak harcerz chce to ma dostać nie ? Bo inaczej sobie pójdzie ...

Może jednak...

Nie czyńmy skautingu zbyt łatwym...

 

 

 

 

Nr HR-a:  II/2015 - Duchowość w harcerstwie


Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.