Nawigacja
Mateusz Franc: Współpraca z kapelanami

Współpraca z kapelanami

Temat myślę jest tematem bardzo ciekawym, a często pomijanym w naszej organizacji. Warto zastanowić się na początku co to jest "wychowanie duchowe". Wychowanie duchowe jest ogromnym działem, który wykracza poza ramy tego czasu, a odnosi się do głębszych treści. Nie ukrywam, że jest to "działka" bardzo trudna, ponieważ odnosi się do intymnych sfer człowieka. Istotną kwestią jest współpraca z osobami zajmującymi się prowadzeniem ludzi do Boga. Spora część z Was zadaje sobie pytanie, na czym faktycznie ma polegać współpraca z kapelanami. W niniejszym artykule postaram się to trochę rozjaśnić.

Chciałbym zacząć od bardzo istotnej i często zapominanej rzeczy, a mianowicie od istoty kapłaństwa. Kapłan jest pośrednikiem między Bogiem a osobami wierzącymi. To przez słowa i w jego rękach zwykły chleb zamienia się w Ciało Jezusa Chrystusa – samego Boga. To co czynią jego ręce śmiało mogę nazwać cudem. Tutaj w sposób wyraźny uwidacznia się rola duszpasterza. Jego zadaniem jest prowadzić ludzi ku zbawieniu, kapłan ma być "pasterzem dusz". Śmiem się twierdzić, że wychowanie duchowe w Związku Harcerstwa Polskiego nie ma prawa bytu bez kapelanów, to oni (po Bogu) są jego fundamentami. Nie wyobrażam sobie sytuacji, że wychowujemy harcerzy duchowo bez udziału w Eucharystii sprawowanej przez kapłana.

Opisałem trochę istotę kapłaństwa, a co z kandydatami na kapłanów – alumnami seminariów duchownych? Dosyć dużą popularnością cieszą się Kręgi kleryckie. To w nich wychowują się przyszli kapelani, dzięki nim zdobywają odpowiednią wiedzę i umiejętności, do sprawowania posługi, a przede wszystkim do tego, żeby wciąż poznawać organizację i "nie zostawać w tyle". Wyobraźmy sobie sytuację, że przyszły kapelan nie ma przez 6 lat styczności z harcerstwem. Taka sytuacja może się zdarzyći jest codziennością w wielu środowiskach. Myślę, że lepiej jest pracować duszpastersko kapłanowi, który przez lata seminarium miał styczność z harcerstwem i czerpał z niego motywację do dalszego działania niż takiemu, który z harcerstwem nie miał nic wspólnego. I tutaj nasuwa się kolejne pytanie: Co, gdy ksiądz wyznaczony przez ordynariusza na duszpasterza harcerzy, nie miał nic wspólnego z harcerstwem? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, myślę wręcz, że oczywista – sprawić, żeby tym harcerzem został. Jest to zdanie proste, jak mawia przysłowie "dla chcącego nic trudnego". Nie będę opisywał tutaj całej procedury, ponieważ większość zawiera się w Statucie ZHP. Główną rolę odgrywa to, żeby takiego kapłana wprowadzić w rytm harcerskiego życia, wszystko wyjaśnić, pokazać i przede wszystkim zmotywować do dalszego działania, począwszy od złożenia Przyrzeczenia harcerskiego, a skończywszy na realizacji stopni instruktorskich.

W tym momencie chciałbym przejść już sensu stricto do współpracy z naszymi duszpasterzami. Warto się zastanowić, czy na poziomie Hufca, potrzebne jest stworzenie "Zespołu ds. wychowania duchowego i religijnego". Zapewne zadajecie sobie pytanie: co należy do zadań takiego zespołu. Pierwszym i głównym celem jest dbanie o wychowanie duchowe w drużynach hufca. Ta komórka organizacyjna nie ma być tworem tylko i wyłącznie organizacyjnym, ale także musi opierać się na formacji, bardzo istotnym elemencie często pomijanym w organizacji tego typu struktur. Członkowie zespołu muszą cały czas ewangelizować, ale nie tylko innych, ale także siebie, bo to w nich samych najpierw ma narodzić się Jezus, żeby nieść dalej Dobrą Nowinę. Zadaniem zespołu jest także organizacja takich rzeczy jak: Msze Harcerskie, włączanie się w uroczystości religijne miasta, organizacja Pielgrzymek harcerskich czy dni skupienia, rekolekcji. Po raz kolejny chciałbym podkreślić TO NIE POWINIEN BYĆ ZESPÓŁ TYLKO I WYŁĄCZNIE ORGANIZACYJNY. Formacja duchowa w początkowej fazie rozwoju tej struktury powinna być najważniejsza.

Moim zdaniem współpraca z kapelanami powinna być na bardzo wysokim poziomie, ponieważ to dzięki nim wychowanie duchowe i religijne nabiera pewnej formy, której nie są w stanie zapewnić osoby "świeckie".


pwd. Mateusz Franc HO

 

 

Nr HR-a:  II/2015 - Duchowość w harcerstwie


Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.