Nawigacja
hm Janusz Sikorski: Bardzo głupi pomysł - rzecz o harcerskich Radach.

Bardzo głupi pomysł

 

Ciekawa sprawa, do tej pory myślałem że to nasz, polski kłopot. Ludzie sobie a świat sobie. Zwłaszcza ci młodzi. Uczą sie w szkole, dorastają i z czasem wchodza w świat który nijak nie odpowiada Ich wyobrażeniom i marzeniom. Powinni więc brac sprawy w swoje ręce i go po prostu zmieniać!

Jednak, po lekturze tegorocznego listu poblikowanego przez WOSM i WAGGGS z okazji 22 lutego przekonałem sie że to nie tylko nasz, polski problem. List brzmi tak:

 

Aby uczcić wspólne urodziny naszych Założycieli, dziś celebrujemy wszystko, czym jest skauting na całym świecie - zabawa, przyjaźń, nauka w działaniu, praca nad postawą i możliwość zmieniania siebie, swoich społeczności i naszego świata.

To właściwy czas, na spojrzenie wstecz na ostatnie 12 miesięcy i zastanowienie się, jakie ważne globalne wydarzenia miały wpływ na życie młodych ludzi i co ich reakcje mówią o ich wartościach i postawach, bo to one będą przecież kształtować przyszłość naszego świata.

Od naszych ostatnich obchodów Dnia Myśli Braterskiej i Dnia Założyciela w 2016 roku, niewiele się zmieniło, najważniejsze wydarzenia globalne nadal mają nieproporcjonalny wpływ na życie młodych ludzi na całym świecie.

Śmiertelne konflikty rzucają cień na cały nasz świat i ludzi. Ataki terrorystyczne nadal niosą strach do każdego zakątka naszego globu. Miliony ludzi są pozbawione mozliwości edukowania, a ponad połowa światowej populacji uchodźców uciekających ze strefy konfliktów składa się z chłopców i dziewcząt poniżej 18 roku życia. Perspektywy przyszłego zatrudnienia i wzrostu dobrobytu gospodarczego są wyraźnie ograniczone, a zagrożenie zmianami klimatycznymi jest coraz większe.

Niektóre zmiany polityczne doprowadziły do poczucia, że podziały i nietolerancja są coraz bardziej rozpowszechnione w społeczeństwach na całym świecie, a głosy młodych ludzi giną. Co istotne, statystyki pokazują nam, że zdecydowana większość z 18 do 24-latków nie ma żadnego wpływu na istotne decyzje, które będą kształtować ich przyszłość, mają wpływ na ich życie i życie ich dzieci.

Przywódcy, którzy zostali wybrani do reprezentowania wszystkich - młodych, jak i starych – jeszcze chyba nigdy bardziej nie nadążali za poglądami, nadziejami i aspiracjami młodego pokolenia. I to dla nas, instruktorów skautowych, jest ważnym przypomnieniem, dlaczego nasz ruch i wartości i przekonania, stają się zdecydowanie ważniejsze niż kiedykolwiek.

W ciągu ostatniego roku, mieliśmy zaszczyt spotkać i usłyszeć od niezliczonych młodych ludzi z całego świata jak ważny jest dla nich Skauting. To on tworzy przestrzeń której potrzebują, aby wspólnie dzielić się uczuciami, wiedzą, doświadczeniami, jest miejscem w którym mogą się prawidłowo rozwijać. Młodzi ludzie, którzy są zaangażowani w budowanie wspólnej przyszłości, razem prowadzą działania i przyczyniają się do nadzwyczajnej zmiany tworząc lepszy świat.

Łączy nas absolutna wiara w to, że wyposażenie młodych ludzi w wykształcenie, różnorodne doświadczenia i umiejętności, empatię, umiejętność patrzenia na świat z perspektywy innych, nauczenie podejmowania świadomych wyborów spowoduje podejmowanie przez nich działań w celu stworzenia świata, w którym chcieliby żyć.

Skauci i Skautki na całym świecie pokazują, poprzez swoje działania, że chcą żyć w bardziej tolerancyjnych i zintegrowanych społeczeństwach, które akceptują i przyjmuje ludzi z różnymi poglądami i różniących się podejściem w róznych dziedzinach życia. Chcemy świata, który szanuje i chroni planetę, na której żyjemy, takiego w którym każdy ma równy dostęp do edukacji, opieki zdrowotnej i podstawowych praw człowieka.

Musimy zrozumieć i uświadomić sobie rosnącą przepaść między światem w jakim młodzi ludzie chcą żyć a tym w którym przyszło im zyć. Musimy zrozumieć i przyjąć fakt, że skauting może, i powinien odegrać znaczącą rolę na całym świecie, polegającą na wzmacnianiu głosu młodych ludzi, na wzmacnianiu wpływu na tych, którzy ponoszą odpowiedzialność za decyzje by dzięki temu osiągać rzeczywistą i trwałą zmianę.

Więc świętując ze swoimi przyjaciółmi blisko i daleko dziś możemy być dumni z tego, co osiągnęliśmy razem w ciągu ostatniego roku. Jednocześnie będąc bardziej zdeterminowanymi niż kiedykolwiek, aby inspirować i wzmacniać głos młodych ludzi na całym świecie - świat nigdy nie potrzebował tego bardziej.

João Armando Gonçalves, przewodniczący WOSM
Nicola Grinstead, przewodniczący WAGGGS

tłumacz: JS

https://www.scout.org/ScoutsFoundersDay2017

 Haa a więc to nie tylko nasz polski problem. To problem ogólnoświatowy...

Został zauważony przez światowe organizacje akutowe które ustami swoich liderów wzywają nas do działania. NO TO DZIAŁAMY.  

Jakiś alercik może? Albo propozycja programowa? A gdzieżby tam. Od razu z grubej rury...  MAMY ZJAZD STATUTOWY TO ZLIKWIDUJMY RADY CHORĄGWI.  
Piękny pomysł prawda? Czym są Rady w harcerstwie i jaka jest ich rola, możemy przeczytać dokładniej w artykułach hm Tomka Rawskiego oraz hm prof Bogusława Śliwerskiego. Tam jest dokładnie wytłumaczone po co dlaczego i na co. Nie będę więc tego rozkminiał i tu. Bo po co? Zwłaszcza, że hm Bogusław Śliwerski, nie dość że sam jest ... No Wiecie kim prawda? To jeszcze swoje rozważania Oparł o myśli Kamyka... Czy może być lepsza rekomendacja Druhny i Druhowie?

 

Jeśli więc coś chcemy zmienić w naszej strukturze TO ZMIENIAJMY.  Dobrze byłoby UMOCNIĆ RADY I DAĆ IM WIĘKSZE KOMPETENCJE, może nawet wybór Naczelnika i Komendantów? Nie przedłużam więc swpojego artykułu, bo warto pozostały czas poświęcić artykułom w których znajduje się wytłumaczenie  dlaczego  RADY SĄ NAM W HARCERSTWIE BARDZO POTRZEBNE i pomysł by je zlikwidowac jest po prostu głupi z harcerskiego punktu widzenia.

 

hm. Janusz Sikorski 


Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.