19 kwietnia 1943 r. żydowscy bojownicy ruszyli do walki!

Obrazy newsów: haszomer_t2.jpgDziś 72. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.
""Powstanie nie było porywem walczących o zwycięstwo i laury, tylko kamieniem rzuconym przeciwko ideologii dzikiej, wyzbytej cech człowieczych i przeciw olbrzymiej sile państwa w centrum Europy rządzonego przez zgraję morderczych oprawców w obliczu milczącego świata. Ten czyn, który wrył się w pamięć i świadomość ludzką, przybiera miarę mitu, buntu słabych i opuszczonych przeciw niesamowitym, niszczącym siłom i zasługuje na nowe przykazanie: nigdy więcej" - napisał prof. Israel Gutman.
Dowódca Powstania był druh Mordechaj Anielewicz, instruktor Haszomer Hacair, żydowskiego harcerstwa. Dużą część bojowców Powstania stanowili harcerze Z Haszomer Hacair. Wcześniej nawiązano współpracę z Szarymi Szeregami, które jako część AK, organizowały pomoc powstaniu.


ks. Jan Twardowski, Wielkanocny pacierz

Obrazy newsów: wielkanoc.jpgNie umiem być srebrnym aniołem -
ni gorejącym krzakiem -
tyle zmartwychwstań już przeszło -
a serce mam byle jakie.


Tyle procesji z dzwonami -
tyle już Alleluja -
a moja świętość dziurawa
na ćwiartce włoska się buja.

Wiatr gra mi na kościach mych psalmy -
jak na koślawej fujarce -
żeby choć papież spojrzał
na mnie - przez białe swe palce.

Żeby choć Matka Boska
przez chmur zabite wciąż deski -
uśmiech mi Swój zesłała
jak ptaszka we mgle niebieskiej.

I wiem, gdy łzę swoją trzymam
jak złoty kamyk z procy -
zrozumie mnie mały Baranek
z najcichszej Wielkiej Nocy.

Pyszczek położy na ręku -
sumienia wywróci podszewkę -
serca mego ocali
czerwoną chorągiewkę


Rozpoczynają sie prace przy budowie Muzeum Harcerstwa w Krakowie

Wyborcza.pl / Kraków / Wiadomości z Krakowa / 


Uratują zniszczony fort, urządzą w nim muzeum harcerstwa 
 
Miasto rozpoczyna remont fortu Łapianka na Klinach - powstanie w nim Muzeum Ruchu Harcerskiego. W przyszłości w sąsiedztwie fortu będą mogli biwakować harcerze. A już w przyszłym roku namioty rozbiją tam uczestnicy Światowych Dni Młodzieży.     
W tym roku rozpoczną się prace konserwatorskie i budowlane w forcie pancernym 52a Łapianka na Klinach. Za prawie 4 mln zł (w tym 860 tys. zł dotacji ze SKOZK) gmina odrestauruje ceglaną elewację, wymieni stolarkę, wyremontuje dach, wybuduje wewnętrzną instalację elektryczną i uporządkuje otaczającą zieleń. To pierwszy etap adaptacji fortu na Muzeum Ruchu Harcerskiego.

Przypomnijmy, o powołaniu muzeum zdecydowała Rada Miasta Krakowa w 2008 roku. Trzy lata później rozstrzygnięto konkurs na projekt architektoniczny.


WAŻNE ZMIANY W SYSTEMIE STOPNI INSTRUKTORSKICH ZHP

WAŻNE ZMIANY W SYSTEMIE STOPNI INSTRUKTORSKICH ZHP

/Inf. Własna/

Główna Kwatera ZHP na swym ostatnim posiedzeniu postanowiła przedstawić Radzie Naczelnej Związku projekt zmian w systemie stopni instruktorskich.
1. Projekt przewiduje zniesienie dotychczasowych stopni pwd, phm i hm
2. W ich miejsce przewiduje się wprowadzenie dwóch stopni:
a/ dla drużynowych stopnia LIDERA
b/ dla funkcjonariuszy instancji LIDERA +
3. Projekt nie przewiduje noszenia i używania dotychczasowych stopni poza kregami Seniorów.
4. Przewiduje się ogłoszenie powszechnego konkursu na projekt oznaczeń nowych stopni.
5. Zmiany Główna Kwatera uzasadnia koniecznością modernizacji systemu szkolenia kadry w ZHP i zbliżenia jej z nowoczesnym systemem aktywizacji i kształcenia LIDERÓW KORPORACYJNYCH
6. Projekt poprzedziła szeroka, kilkudniowa błyskawiczna konsultacja w środowiskach facebooka.
Warszawa, 1 kwietnia 2015 r.

Od Redakcji: To oczywiście kawał primaaprilisowy. Wszak Harcerz śmieje się i gwiżdże ze wszystkich przeciwności. Ale parę ziarenek goryczy wpadło. Pojawiły się obawy, że taka zmiana mogła by mieć miejsce, a nawet gorący  i spontaniczny protest przeciwko tym zmianom jednego z druhów. Oby to nie był...proroczy kawał bo...coś z tym korpovision in ZHP jest na czasie.....


Zaproszenie do udziału w tworzeniu kolejnego Haera!

Witam Druhny i Druhowie :)

Zwracam się po raz kolejny z prośbą.
Przygotowujemy do kolejnego numeru HR-a (tym razem numer standardowy) rzecz nie standardową, a mianowicie wkładkę, która zostanie wydana drukiem i będzie dystrybuowana m.in. podczas pielgrzymki harcerskiej.


Ks. phm. Marian Sedlaczek odszedł na Wieczną Służbę

Obrazy newsów: marian_sedlaczek.jpg2 marca odszedł na wieczną służbę ks. phm. Marian Sedlaczek

W Poznaniu zmarł ks. phm. Marian Sedlaczek – harcerz i powstaniec z batalionu "Gustaw", syn Harcmistrza Rzeczypospolitej, Stanisława Sedlaczka - współtwórcy skautingu i harcerstwa polskiego, wiceprzewodniczącego i naczelnika ZHP, naczelnika Harcerstwa Polskiego-Hufców Polskich w czasie okupacji, zakatowanego w 1941 roku w obozie koncentracyjnym Auschwitz.


WSPÓŁCZESNE WYDAWNICTWA I PRASA RUCHU HARCERSKIEGO
WSPÓŁCZESNE WYDAWNICTWA I PRASA RUCHU HARCERSKIEGO

Fundacja Harcerstwa Drugiego Stulecia i Biblioteka Narodowa zapraszają na konferencję pt. WSPÓŁCZESNE WYDAWNICTWA I PRASA RUCHU HARCERSKIEGO, w sobotę 28 marca 2015 r., w godzinach 10.00-18.00, w siedzibie Biblioteki Narodowej w Warszawie, przy Al. Niepodległości 213, w Sali Darczyńców, obok wejścia A (dla czytelników).


Konferencja adresowana jest w szczególności do środowisk harcerskich, instruktorów harcerskich, szkół i kręgów instruktorskich, a także do harcerzy obecnie działających w drużynach i szczepach harcerskich. Będzie ona także interesująca dla autorów książek i publikacji nie wywodzących się ze środowisk harcerskich, a także dla archiwistów i bibliotekarzy zajmujących się tematyką i historią ruchu harcerskiego. Organizatorzy chcą pokazać jak na przestrzeni ostatnich 25 lat zmieniała się wydawnicza rzeczywistość dotycząca harcerstwa i jak wygląda ona obecnie. Porozmawiamy także na temat środowisk harcerskich, czy mają swoje miejsce w naszej rzeczywistości, czy mają wpływ na lokalne społeczności i czy wybitni ich przedstawiciele mogą być wzorami dla dzisiejszej młodzieży harcerskiej. Pragniemy także przyjrzeć się harcerskim wydawnictwom metodycznym, tym sprzed 25 lat i tym współczesnym, odpowiedzieć na pytanie czy takie wydawnictwa są potrzebne, jakim językiem pisać aby książki te były przydatne młodym instruktorom, jakie metody należy opisywać i jak to robić. Oprócz książek, porozmawiamy także o prasie harcerskiej. Zastanowimy się czy prasa harcerska wywierała i czy obecnie ma jakiś wpływ na środowiska harcerskie i na pracę wychowawczą w drużynach. Spróbujemy także spojrzeć na prasę z szerszej perspektywy: jaka jest jej rola i miejsce we współczesnym świecie, czy istnieje realne zagrożenie, że zostanie całkowicie wyparta przez Internet. O tych i innych sprawach związanych z tytułowymi wydawnictwami harcerskimi porozmawiają paneliści zaproszeni do czterech paneli dyskusyjnych prowadzonych przez specjalistów.