ks. Jan Twardowski, Wielkanocny pacierz

Obrazy newsów: wielkanoc.jpgNie umiem być srebrnym aniołem -
ni gorejącym krzakiem -
tyle zmartwychwstań już przeszło -
a serce mam byle jakie.


Tyle procesji z dzwonami -
tyle już Alleluja -
a moja świętość dziurawa
na ćwiartce włoska się buja.

Wiatr gra mi na kościach mych psalmy -
jak na koślawej fujarce -
żeby choć papież spojrzał
na mnie - przez białe swe palce.

Żeby choć Matka Boska
przez chmur zabite wciąż deski -
uśmiech mi Swój zesłała
jak ptaszka we mgle niebieskiej.

I wiem, gdy łzę swoją trzymam
jak złoty kamyk z procy -
zrozumie mnie mały Baranek
z najcichszej Wielkiej Nocy.

Pyszczek położy na ręku -
sumienia wywróci podszewkę -
serca mego ocali
czerwoną chorągiewkę


Rozpoczynają sie prace przy budowie Muzeum Harcerstwa w Krakowie

Wyborcza.pl / Kraków / Wiadomości z Krakowa / 


Uratują zniszczony fort, urządzą w nim muzeum harcerstwa 
 
Miasto rozpoczyna remont fortu Łapianka na Klinach - powstanie w nim Muzeum Ruchu Harcerskiego. W przyszłości w sąsiedztwie fortu będą mogli biwakować harcerze. A już w przyszłym roku namioty rozbiją tam uczestnicy Światowych Dni Młodzieży.     
W tym roku rozpoczną się prace konserwatorskie i budowlane w forcie pancernym 52a Łapianka na Klinach. Za prawie 4 mln zł (w tym 860 tys. zł dotacji ze SKOZK) gmina odrestauruje ceglaną elewację, wymieni stolarkę, wyremontuje dach, wybuduje wewnętrzną instalację elektryczną i uporządkuje otaczającą zieleń. To pierwszy etap adaptacji fortu na Muzeum Ruchu Harcerskiego.

Przypomnijmy, o powołaniu muzeum zdecydowała Rada Miasta Krakowa w 2008 roku. Trzy lata później rozstrzygnięto konkurs na projekt architektoniczny.


WAŻNE ZMIANY W SYSTEMIE STOPNI INSTRUKTORSKICH ZHP

WAŻNE ZMIANY W SYSTEMIE STOPNI INSTRUKTORSKICH ZHP

/Inf. Własna/

Główna Kwatera ZHP na swym ostatnim posiedzeniu postanowiła przedstawić Radzie Naczelnej Związku projekt zmian w systemie stopni instruktorskich.
1. Projekt przewiduje zniesienie dotychczasowych stopni pwd, phm i hm
2. W ich miejsce przewiduje się wprowadzenie dwóch stopni:
a/ dla drużynowych stopnia LIDERA
b/ dla funkcjonariuszy instancji LIDERA +
3. Projekt nie przewiduje noszenia i używania dotychczasowych stopni poza kregami Seniorów.
4. Przewiduje się ogłoszenie powszechnego konkursu na projekt oznaczeń nowych stopni.
5. Zmiany Główna Kwatera uzasadnia koniecznością modernizacji systemu szkolenia kadry w ZHP i zbliżenia jej z nowoczesnym systemem aktywizacji i kształcenia LIDERÓW KORPORACYJNYCH
6. Projekt poprzedziła szeroka, kilkudniowa błyskawiczna konsultacja w środowiskach facebooka.
Warszawa, 1 kwietnia 2015 r.

Od Redakcji: To oczywiście kawał primaaprilisowy. Wszak Harcerz śmieje się i gwiżdże ze wszystkich przeciwności. Ale parę ziarenek goryczy wpadło. Pojawiły się obawy, że taka zmiana mogła by mieć miejsce, a nawet gorący  i spontaniczny protest przeciwko tym zmianom jednego z druhów. Oby to nie był...proroczy kawał bo...coś z tym korpovision in ZHP jest na czasie.....


Zaproszenie do udziału w tworzeniu kolejnego Haera!

Witam Druhny i Druhowie :)

Zwracam się po raz kolejny z prośbą.
Przygotowujemy do kolejnego numeru HR-a (tym razem numer standardowy) rzecz nie standardową, a mianowicie wkładkę, która zostanie wydana drukiem i będzie dystrybuowana m.in. podczas pielgrzymki harcerskiej.


Ks. phm. Marian Sedlaczek odszedł na Wieczną Służbę

Obrazy newsów: marian_sedlaczek.jpg2 marca odszedł na wieczną służbę ks. phm. Marian Sedlaczek

W Poznaniu zmarł ks. phm. Marian Sedlaczek – harcerz i powstaniec z batalionu "Gustaw", syn Harcmistrza Rzeczypospolitej, Stanisława Sedlaczka - współtwórcy skautingu i harcerstwa polskiego, wiceprzewodniczącego i naczelnika ZHP, naczelnika Harcerstwa Polskiego-Hufców Polskich w czasie okupacji, zakatowanego w 1941 roku w obozie koncentracyjnym Auschwitz.


WSPÓŁCZESNE WYDAWNICTWA I PRASA RUCHU HARCERSKIEGO
WSPÓŁCZESNE WYDAWNICTWA I PRASA RUCHU HARCERSKIEGO

Fundacja Harcerstwa Drugiego Stulecia i Biblioteka Narodowa zapraszają na konferencję pt. WSPÓŁCZESNE WYDAWNICTWA I PRASA RUCHU HARCERSKIEGO, w sobotę 28 marca 2015 r., w godzinach 10.00-18.00, w siedzibie Biblioteki Narodowej w Warszawie, przy Al. Niepodległości 213, w Sali Darczyńców, obok wejścia A (dla czytelników).


Konferencja adresowana jest w szczególności do środowisk harcerskich, instruktorów harcerskich, szkół i kręgów instruktorskich, a także do harcerzy obecnie działających w drużynach i szczepach harcerskich. Będzie ona także interesująca dla autorów książek i publikacji nie wywodzących się ze środowisk harcerskich, a także dla archiwistów i bibliotekarzy zajmujących się tematyką i historią ruchu harcerskiego. Organizatorzy chcą pokazać jak na przestrzeni ostatnich 25 lat zmieniała się wydawnicza rzeczywistość dotycząca harcerstwa i jak wygląda ona obecnie. Porozmawiamy także na temat środowisk harcerskich, czy mają swoje miejsce w naszej rzeczywistości, czy mają wpływ na lokalne społeczności i czy wybitni ich przedstawiciele mogą być wzorami dla dzisiejszej młodzieży harcerskiej. Pragniemy także przyjrzeć się harcerskim wydawnictwom metodycznym, tym sprzed 25 lat i tym współczesnym, odpowiedzieć na pytanie czy takie wydawnictwa są potrzebne, jakim językiem pisać aby książki te były przydatne młodym instruktorom, jakie metody należy opisywać i jak to robić. Oprócz książek, porozmawiamy także o prasie harcerskiej. Zastanowimy się czy prasa harcerska wywierała i czy obecnie ma jakiś wpływ na środowiska harcerskie i na pracę wychowawczą w drużynach. Spróbujemy także spojrzeć na prasę z szerszej perspektywy: jaka jest jej rola i miejsce we współczesnym świecie, czy istnieje realne zagrożenie, że zostanie całkowicie wyparta przez Internet. O tych i innych sprawach związanych z tytułowymi wydawnictwami harcerskimi porozmawiają paneliści zaproszeni do czterech paneli dyskusyjnych prowadzonych przez specjalistów.
 


Nasz Dziennik, 25 luty 2015 - Rota bez Boga ?

Nasz Dziennik, 25 luty 2015
Rota bez Boga?
Szefowie Związku Harcerstwa Polskiego opracowali treść nowego przyrzeczenia harcerskiego, gdzie nie będzie już odniesienia do Boga
Izabela Borańska-Chmielewska

Co prawda tradycyjne przyrzeczenie "służby Bogu i Polsce", jakie teraz składają członkowie ZHP, pozostałoby jako rota podstawowa. Ale miałaby też być dodana druga, alternatywna rota, gdzie harcerz przyrzekałby, że "będzie dążyć do Sprawiedliwości i Prawdy". Harcerze są zaniepokojeni i mówią o powrocie do praktyk z czasów PRL.

Monika Kubacka, rzecznik ZHP, przekonuje, że prace nad nową wersją roty wynikają z realizacji uchwały zjazdu Związku Harcerstwa Polskiego z grudnia 2013 roku. Powołany został specjalny Zespół ds. redakcji Prawa i Przyrzeczenia Harcerskiego. Prace zespołu zakończyły się na początku tego roku przedłożeniem nowej redakcji przysięgi, która będzie konsultowana ze wspólnotą instruktorską Związku, zaznacza Kubacka. Końcowa rekomendacja zostanie przedstawiona na zjeździe ZHP, który obradować będzie w 2017 roku.