Nawigacja
Okiem oszołomów, demagogów i internetowych trolli
Witamy serdecznie w zamykającym rok 2009 numerze „Harcerza Rzeczypospolitej”. Temat numeru może być tylko jeden – miniony Zjazd ZHP i sytuacja po nim. Szczególnym optymizmem ona nie napawa. Może – jak pisze Stary Wilk – my (tzn. ZHP) już się nie nadajemy do skautingu? Może stać nas tylko na kombatanckie śpiewanie „Tam w lesie nad jeziorem” do wtóru obrad Trzydziestego Szóstego Plenum Spółdzielni Zenum? A może zanim zabierzemy się znów za zmiany w Statucie, trzeba najpierw odpowiedzieć na fundamentalne pytania o kształt, wizję i cel naszej organizacji? O tym wszystkim piszą Anna Wittenberg, Kamila Wajszczuk, Janusz Sikorski, Maciej Pietraszczyk i Wilk Samotnik oraz niżej podpisany. 

Polecam także wszystkie pozostałe, niezjazdowe artykuły w niniejszym numerze. Niektóre artykuły są zapowiedzią tematów, które w przyszłych numerach poruszymy szerzej. Agnieszka Fietkiewicz ubolewa nad tym, że my instruktorzy ZHP nie jesteśmy postrzegani jako wolontariusze. Maciej Pietraszczyk pisze o społecznym kontekście naszych problemów. 
 Nasz czołowy ekspert od spraw znad Tamizy przybliża postać nowego tamtejszego Chief Scouta. Tematykę funkcjonowania polskiego harcerstwa w polskiej współczesnej rzeczywistości prawnej i wizerunkowej postaramy się w przyszłości szerzej rozwinąć – zapraszamy do debaty na naszych łamach i forum. Będziemy też stale poruszać dyskusyjny temat dorosłych w ZHP – w tym numerze artykuł Joanny Stachowiak o akademikach. 

Nie zabrakło też tematyki woodcrafterskiej – zajrzyjcie do artykułu Kamila Makosa i spróbujcie wcielić jego wskazówki w praktykę. Inaugurujemy też nowy dział „wędrownicze podróże”. Na początek coś o jakże ponadczasowym duchu przyjaźni i pogoni za przygodą. W przyszłości będziemy z jednej strony przypominać sylwetki i dokonania wielkich polskich wędrowców o harcerskich korzeniach – nieformalnym patronem tego działu jest Wacław Korabiewicz. Z drugiej strony będziemy pisać o naszych własnych wędrówkach teraz w XXI wieku po szerokim świecie. 

Cieszę się z obecności w tym numerze licznych nowych autorów i z poszerzenia składu redakcji. Jej brama jest nadal stosunkowo szeroko otwarta! Z życzeniami pomyślnego harcowania i wędrowania w 2010 roku I oby przyszłość ZHP nie wyglądała tak, jak symbole na załączonym wyżej obrazku.... 

phm. Grzegorz Skrukwa

-------------------------------------------------

Nr HR-a: 6/2009

Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.