Na gorąco !
Artykuły: Na Gorąco
Krzyż harcerski nie może iść w szeregu razem z "falangą" ani krzyżem celtyckim

Od kilku lat w Polsce narasta potrzeba afirmacji tożsamości narodowej: mamy większą potrzebę identyfikacji ze wspólnotą narodową, z bohaterami narodowymi i symbolami. Demokracja i republika musi się opierać na trzech filarach: wolności, równości i braterstwie. W III RP 1989-2015 sporo mówiono o wolności, znacznie mniej o równości i braterstwie, zrozumiałe jest więc, że deficyt tych dwóch ostatnich jest odczuwalny. Nie jest ani niezwykłe, ani złe, że znaczna część młodzieży woli dziś rotmistrza Pileckiego czy powstańców wielkopolskich od antybohaterów lat 90-tych takich jak Franz Maurer czy Adaś Miauczyński.


phm Piotr Paterek: Polski Nacjonalizm.

Nacjonalizm, polska idea narodowa i antypolonizm. Czy nie nazbyt często oceniamy pochopnie? Czy w ogóle wiemy o czym mówimy?


hm. Janusz Sikorski: Górki Wielkie

"… A kiedy nadarzy się sposobność pakuj bracie torby i jedź do Górek harcerskich, poznać to, o czym śniły pokolenia harcerskie. Do zobaczenia w Górkach!!"

Czuwaj! Szary Smrek (1937)


Magda Lenartowicz:Wolność czy pozorne bezpieczeństwo?

Dwa słowa wyjaśnienia – o tym, dlaczego to co się dzieje w tej chwili w Polsce jest ważne, na tyle ważne, że wrzucam ciągle nowe posty, cytaty, relacje – choć na ogół unikam wrzucania postów nawiązujących do kwestii politycznych.

Więc dlaczego teraz?


W porządku...relatywnie, Jerzego Baryki spojrzenie z ukosa!

O rozchwianiu postaw kadry harcerskiej, rozmyciu wartości i ciągłym usprawiedliwianiu czym się da przeróżnych "plam na lilijce" mówi się dużo, ale poza oficjalnym harcerskim nurtem. Że harcerstwo ma coś "za uszami" z upodobaniem pisują przeróżne bardziej, a raczej mniej wiarygodne media.


Hm Marek Gajdziński: Uchodźcy - zróbmy coś z tym!

Hm. Jola Kreczmańska, wywołała ważny temat. Dziękuję!

Tekst jest napisany bardzo emocjonalnie i wypełniony empatią po brzegi. Piękna gawęda na ognisko. W gronie instruktorskim warto na problem „uchodźców” spojrzeć także z nieco innego punktu widzenia – bardziej pragmatycznie i programowo. Użyłem cudzysłowu bo to sprawa znacznie szersza, a wojna i uchodźcy są tylko jej przejawem.


Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.