Nawigacja
Cole: Próba Harcerza Orlego, jak to robią w BSA

Hej! Jestem Cole, skaut stojący za stroną ScoutSmarts.com. Zdobyłem stopień Skauta Orlego kilka lat temu, a po tej próbie zdobyłem praktykę, jak być niezawodnym drużynowym. Choć wtedy nie zdawałem sobie z tego sprawy, harcerstwo pomogło mi ukształtować moje życie! Chociaż nie mogę powiedzieć mojemu przyszłemu życiu tego, co wiem teraz, mogę przekazać wam całą mądrą harcerską wiedzę, którą chciałem poznać, gdy dopiero zaczynałem. Zacznij czytać moją stronę! Mam nadzieję, że nauczysz się kilku rzeczy po drodze i jak najlepiej wykorzystasz swój czas w harcerstwie :)

W naszej cyfrowej erze wielu może postrzegać skauting jako relikt minionych czasów - ruch z prostszych dni, zanim media społecznościowe i gry wideo stały się główną rozrywką dzisiejszej młodzieży. Biorąc pod uwagę, że szkoły coraz częściej stawiają na standaryzowane testy, a uniwersytety faworyzują sport lub akademickie zajęcia pozalekcyjne (nie tylko w USA) zamiast projektów zrodzonych z pasji, można by dojść do wniosku, że harcerstwo straciło na znaczeniu. Jest jednak zupełnie odwrotnie. Skauting ma znaczenie dla dzisiejszych młodych ludzi, teraz bardziej niż kiedykolwiek.


Jako członek Pokolenia Z i Harcerz Orli, znaczenie skautingu w moim życiu jest nie do przecenienia. Dorastając w świecie coraz szybszych innowacji technologicznych, moi koledzy skauci i ja nieustannie dostosowywaliśmy się do zmian. Byliśmy świadkami rozwoju szybkiego Internetu, a następnie błyskawicznego rozkwitu smartfonów, platform mediów społecznościowych, aplikacji cyfrowych, wciągających gier, a ostatnio sztucznej inteligencji. Pośród tego nieustannie ewoluującego krajobrazu dostrzegliśmy pilną potrzebę wykorzystania tych technologii jako narzędzi, a nie bycia przez nie wykorzystywanym, jak to się powszechnie dzieje. W tym miejscu pojawiło się harcerstwo.

Na drodze do stopnia HO skauci uczą się efektywnie posługiwać narzędziami. Niezależnie od tego, czy jest to scyzoryk, ich głos podczas przewodzenia innym, czy zasoby internetowe do badania podstaw odznak sprawności, bycie przygotowanym do właściwego posługiwania się narzędziami jest głęboko zakorzenione w skautingu. Technologia nie jest tu wyjątkiem. Przyjmując proces uczenia się i rozwoju poprzez zdobywanie kolejnych stopni, dzisiejsi skauci są lepiej niż kiedykolwiek przygotowani do pokonywania wyzwań współczesnego świata. Skauting jest daleki od bycia przestarzałym, ale oferuje młodzieży możliwość rozwijania kluczowych umiejętności uczenia się, niezależności i rozwiązywania problemów, które trudno byłoby zdobyć gdziekolwiek indziej.


Dodatkowo, co jest szczególnie istotne, możliwość odłączenia się od cyfrowej bieżni podczas pełnego gier i ćwiczeń biwaku zastępu jest doświadczeniem, które może pochodzić tylko ze skautingu. Pośród zgiełku codziennego życia, bycie skautem stwarza czas i przestrzeń do zatrzymania się i refleksji. Aby po prostu być z naturą. Dopiero, gdy spędziłem czas na biwakowaniu w dziczy, zacząłem rozumieć głębię i cuda, które istnieją tuż poza bańką naszego codziennego życia. Z tej odnowionej perspektywy pojawiło się poczucie cichego spokoju, które pozwoliło mi spojrzeć poza codzienne wyzwania okresu dorastania.


Pomimo zmieniających się czasów, skauting pozostaje tak samo aktualny jak zawsze. Być może nawet bardziej. Podczas mojej własnej skautowej podróży nauczyłem się wykorzystywać wszelkie wyzwania rzucane mi przez życie jako narzędzie do wytyczania własnej ścieżki. Proces poznania w skautingu nauczył mnie i moich kolegów skautów, by spokojnie oczekiwać trudnosci - i robić wszystko, co w naszej mocy, aby jak najlepiej wykorzystać nowe umiejętności. Pomagając kształtować młodych ludzi w zaradne, wszechstronne i silne osobowości, droga do HO będzie nadal przygotowywać pokolenia przyszłych liderów do rozwoju w ciągle zmieniającym się świecie.


Cole z: www.ScoutSmarts.com
26 czerwca 2023 r.


Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.