Nawigacja
Janusz Sikorski: Prawo harcerskie... Do zmiany ?
No przecież jesteśmy tacy fajni, to to prawo harcerskie jest śmieszne...
/Przesłanie do Delegatów na Zjazd ZHP/


Zbliża się Zjazd ZHP i w związku z tym odżywają, padające z różnych stron, propozycje zmian w Prawie Harcerskim. Bo przecież to co jest jest trudne, niezrozumiałe, napisane dziwnym językiem, a te wymagania z 10 punktu to w ogóle skandal... Jak to jest ? Dlaczego w drużynie, w której pracuje się z Prawem i Przyrzeczeniem NIGDY, powtarzam NIGDY, nie spotkałem się z tego typu wątpliwościami? Czy jest tak, że do naszego środowiska trafiają jakieś "mózgi", które dzięki swym przymiotom ogarniają bez trudu o co biega w naszym Prawie i Przyrzeczeniu ? Czy też po prostu instruktorzy z naszego środowiska w odpowiedni sposób pracują z PiPH ? Sądzę, że to drugie. Apeluję więc do wszystkich jojczących o zmianę Prawa Harcerskiego. Nauczcie się może pracować z tym co mamy bo jak powszechnie wiadomo "Złej baletnicy przeszkadza i rąbek przy spódnicy, a dobrej ... nie przeszkodzi nic".Wskazówką dla do tej pory nietrybiących mogą być wypowiedzi kilkorga z naszych harcerek i harcerzy. Wiadomo, to nie są oficjalne interpretacje PiPH, ale to bardzo młodzi ludzie, którzy napisali jak rozumieją nasze Prawo. Jeśli zrozumieli Oni, to może i Wasi harcerze skumają o co biega. Jeśli Wy nie potraficie przekazać Im czegoś tak dobrze i prosto opisanego jak nasze Prawo Harcerskie.

Tak tak, oczywiście każdy ma prawo do własnego zdania, ale pod warunkiem, że ma wiedzę na temat, w którym się wypowiada.
Miłej lektury.


/Kursywą moje dopiski i komentarze/


Sławek :

1. HARCERZ SUMIENNIE SPEŁNIA SWOJE OBOWIĄZKI WYNIKAJĄCE Z PRZYRZECZENIA HARCERSKIEGO. To prawo wynika z Przyrzeczenia, które mówi: MAM SZCZERĄ WOLĘ własną nieprzymuszoną, to ja tego chcę, CAŁYM ŻYCIEM zawsze, każdego dnia i nocy PEŁNIĆ SŁUŻBĘ BOGU I POLSCE, (dla mnie najważniejsze są Ideały, wierzę w to, że wszyscy ludzie czczą jednego Boga na świecie, a dogmaty wiary kształtują ich sumienia) jest zgodne z tym co wierzy. Harcerz nie udaje, walczy o swój naród, broni tego co kocha, CHCE NIEŚĆ CHĘTNIE POMOC BLIŹNIM, pomóc każdemu jeśli tylko będę w stanie I BYĆ POSŁUSZNYM PRAWU HARCERSKIEMU.

2. NA SŁOWIE HARCERZA POLEGAJ JAK NA ZAWISZY. Zawsze i wszędzie daje z siebie wszystko żeby dopełnić danego słowa, stara się być punktualnym. Nauczyłem się, że najcięższe pytanie jakie może ci zadać człowiek po twoim kłamstwie to: "słowo harcerza". Wtedy zdaję sobie sprawę, że złamałem swoje zasady i w takim wypadku nie potrafię skłamać.
/ Bi-Pi kiedyś powiedział: Jeśli skaut skłamie i powie na mój honor, a okaże się że skłamał to ma oddac swoją skautową odznakę i już nigdy nie będzie miał prawa jej nosić/

3. HARCERZ JEST POŻYTECZNY I NIESIE POMOC BLIŹNIM. Nie sprawisz dodatkowych problemów, wiesz czym się kierować aby pomóc, pomagasz wszystkim, nie tylko ludziom.

4. HARCERZ W KAŻDYM WIDZI BLIŹNIEGO A ZA BRATA UWAŻA KAŻDEGO INNEGO HARCERZA. Jedno z najtrudniejszych praw, to że za brata uważa każdego innego harcerza to jest proste bo prawdziwego harcerza nie da się inaczej traktować, ale co z osobami których nienawidzisz czy mogą być takie osoby? Czy jesteś w stanie wybaczyć wrogom? Ciężko czasem wybaczyć, my dążymy do tego by to zrobić, zawsze powinniśmy pierwsi wyciągnąć rękę.

5. HARCERZ POSTĘPUJE PO RYCERSKU. Nie zachowuje się jak przysłowiowa "rycerska hołota" ale przestrzega kodeksu rycerskiego, oczywiście nie całego. Oznacza to, że broni honoru ze wszystkich sił, ciałem, rozumem i duchem. Walczy nie mieczem lecz rozumem, w odpowiednim postępowaniu pomaga mu sumienie, a siły użyje tylko w ostateczności, a wtedy będzie walczył do utraty tchu.

6. HARCERZ MIŁUJE PRZYRODĘ I STARA SIĘ JĄ POZNAĆ. Wprost to znaczy, że nie śmieci, działa w związku z nią, stara się pomóc każdemu żywemu stworzeniu.

7. HARCERZ JEST KARNY I POSŁUSZNY RODZICOM I WSZYSTKIM SWOIM PRZEŁOŻONYM. Jest posłuszny prawda, lecz niekoniecznie ślepo. Harcerz nie jest frajerem, który daje sobą pomiatać, a także nie pozwala na pomiatanie innymi. Nie pozwoli również sobą manipulować i zastanowi się nad wykonaniem polecenia.

8. HARCERZ JEST ZAWSZE POGODNY. Jest twardy, nie poddaje się przeciwnościom losu, zna swą wartość i nie użala się nad sobą. Jego celem jest pogoda ducha, zdrowe ciało i umysł, to doprowadzi go do szczęścia. Jest optymistą bo wierzy...

9. HARCERZ JEST OSZCZĘDNY I OFIARNY. Osobiście najmniej odnoszę to prawo do pieniędzy choć i to w tym jest ważne. Dla mnie prawo to kierowane jest przede wszystkim do siły, czasu, wiedzy, pomocy, te rzeczy mogę ofiarować, bądź oszczędzać, to prawo odnosi się do każdej czynności jaką wykonujemy.

10. HARCERZ JEST CZYSTY W MYŚLI, MOWIE I UCZYNKACH, NIE PALI TYTONIU I NIE PIJE NAPOJÓW ALKOHOLOWYCH. Dla niektórych jest to prawo trudne a nawet najtrudniejsze, dla harcerza najprostsze, każdy harcerz potrafi zebrać w sobie siły do tego by: nie klnąć, nie palić, nie pić alkoholu czy też nie zażywać narkotyków. Dużo trudniejsza jest czystość w uczynkach i myślach. Harcerz nie zrobi żadnego haniebnego czynu, stara się ze wszystkich sił nieść dobro. Jeśli chodzi o myśli, to moim zdaniem chodzi tu o wystrzeganie się negatywnych uczuć, starając się nie zazdrościć, nie nienawidzić, po prostu być dobrym i myślącym człowiekiem.Ania:

Prawo harcerskie jest zbiorem zasad dla harcerzy. Tyko dlaczego tak łatwo zdarza im się je łamać?
Harcerz sumiennie spełnia swoje obowiązki wynikające z Prawa i Przyrzeczenia Harcerskiego - rzetelnie wykonuje wszystkie zlecone mu zadania, zawsze jest gotowy pomóc, jest bezinteresowny, czujny (zauważa gdy ktoś potrzebuje jego pomocy). /ooo kolejne dziwne słowo "czujny" co to za dziwne dzieci takich używają ?/

Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy - harcerze są słowni, wierni swoim przekonaniom, nie robią nic niezgodnego z ich sumieniem i ze wszystkich sił starają się dotrzymać słowa.

Harcerz jest pożyteczny i niesie chętną pomoc bliźnim - nie marnuje czasu i energii, tylko wykorzystuje ją odpowiednio, np. do sprzątania w domu. Dla niego nie wystarczy być gotowym do pomocy, gdy tylko zobaczy, że ktoś jej potrzebuje - pomaga.

Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza - nie zabija swoich śmiertelnych wrogów ;) jak go "krew zalewa", gdy ktoś coś robi lub mówi, powie mu to i razem ustalą co w sobie powinni zmienić, żeby żyło im się lepiej.
Harcerz postępuje po rycersku - (nie zabija dziewic i nie ratuje smoków) /no chyba, że trzeba/ ma honor, jest odważny.
Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać - w lesie nie chodzi gdzie popadnie, tylko rozważnie stawia kroki, bo za każdym krzewem może czaić się jakieś zwierzę lub rzadka roślina, nie zrywa kwiatów i liści dla swojego "widzi mi się".

Harcerz jest karny i posłuszny rodzicom i wszystkim swoim przełożonym - może mieć własne zdanie, przecież ma swój rozum i potrafi go używać, może powiedzieć "ej no chwila przecież lepiej będzie to zrobić tak", ale nie zawsze ma rację i czasami musi zrobić to co mu się nie podoba.

Harcerz jest zawsze pogodny - jeśli umrze mu np. babcia, może być smutny, może trochę popłakać, ale powinien powiedzieć sobie: "nie ja tu jestem najbardziej poszkodowana, przecież to mama mojej mamy, powinnam jej pomóc i ją pocieszyć", harcerz powinien być pogodny w największą niepogodę, nigdy nie tracić wiary w to, że "jutro będzie lepiej, wstanie nowy dzień".

Harcerz jest oszczędny i ofiarny - jeśli mija żebraka, który prosi o jedzenie, kupi mu bułkę, a jeśli takiego który chce pieniądze na piwo... już niekoniecznie mu pomoże. Harcerz nie daje się wykorzystywać.

Harcerz jest czysty w myśli, mowie i uczynkach; nie pali tytoniu i nie pije napojów alkoholowych - harcerz nie złożeczy ludziom (a przynajmniej stara się tego nie robić), nie kradnie, nie zabija, druga część tego punktu jest dla mnie najłatwiejsza z całego prawa, bo nie lubię smrodu papierosów ani alkoholu.Kamil :

Zacznę od tego, że Prawo Harcerskie to nie zbiór zasad, nie restrykcyjne przepisy; są to wskazówki.
Dzięki tym wskazówkom znajdziemy drogę do szczęścia i sukcesu. Zaczyna się niepozornie, uczymy się go na pamięć, przestrzegamy go, ale sama jego znajomość nie gwarantuje rozumienia go. Poznajemy je coraz lepiej i to co zajdzie później jest bardzo ważne. Po pewnym czasie przestrzeganie go jest już naturą, zagłębiamy się w nim, potrafimy ocenić czy postępujemy zgodnie z Prawem Harcerskim i staje się ono stylem naszego życia.
Nie zawsze jest łatwo, czasami trzeba wielu wyrzeczeń, ale z biegiem czasu wszystko nabiera innego znaczenia. Zmienią się nasze wartości i to w jaki sposób interpretujemy Prawo.
Jeśli coś nam się nie uda, to nie możemy się poddawać, to są tylko wskazówki, ale za to bardzo cenne wskazówki, bo to dzięki nim dążymy ku doskonałości. Ludzie często nie rozumieją jak można sobie stawiać takie wyzwania i rezygnować z wielu rzeczy, ale większość z nich nawet nigdy nie próbowała się czegoś takiego podjąć i nie wiedzą, ze kierowanie się tymi zasadami daje dużo satysfakcji. Zmiany są niewielkie i następują stopniowo, ale wystarczy spojrzeć trochę dalej w przeszłość i zobaczymy różnicę w naszym postępowaniu oraz myśleniu.Zosia:

Czym jest dla mnie Prawo Harcerskie? Przede wszystkim wyznacznikiem drogi, którą podążam.
Jak każdy harcerz, harcerka staram się przestrzegać Prawa Harcerskiego, ale czasem drobne potknięcie, błąd, chwila słabości potrafi sprawić, że złamie się któryś z punktów.
Każdy popełnia błędy, każdy czasem upada, ale prawdziwą sztuką jest się nie poddać, podnieść się i dalej, z uśmiechem na twarzy iść przez świat. Każdy może przypadkowo zaspać do szkoły lub powiedzieć to czego nie miał powiedzieć, ale nie można się od razu z tego powodu poddawać i stwierdzać, że jest złym harcerzem.
Każdy harcerz może popełnić takie błędy, ale każdy harcerz stara się pracować nad sobą i już więcej takich błędów nie popełniać.

Punkt nr.7 (Harcerz jest karny i posłuszny rodzicom i wszystkim swoim przełożonym) jest dla mnie najtrudniejszy. Często zdaje mi się, że rodzice się ciągle czepiają i nie mają racji, ale oni w rzeczywistości chcą dla mnie jak najlepiej. Czasem lenistwo bierze nade mną górę i nie chce mi się wykonać tego, o co w danej chwili proszą. Czasem to oni zdenerwowani moim lenistwem wykrzyczą swoje racje, a ja zaczynam się wtedy buntować i dochodzi do nieprzyjemnej wymiany zdań.
Wiem, że powinnam pracować nad sobą i staram się to robić, ale często przygnieciona tym wszystkim znowu nie daję rady i puszczają mi nerwy.

Ostatnim punktem o jakim chciałabym napisać jest punkt nr 8 (Harcerz jest zawsze pogodny). Jest to trudny punkt. Jak mówi ten cytat: "Każdy osioł potrafi być dobrym skautem w czasie pogody" - Robert Baden-Powell. Trzeba umieć się uśmiechać nawet, gdy za oknem pada deszcz. Jeśli coś nam nie wychodzi nie chodzimy obrażeni na cały świat i wszystkich o to obwiniamy, tylko staramy się rozwiązać problem i podążać dalej przed siebie.Łukasz:

Jest kierunkowskazem i ścieżką życia, która bywa łatwą ale i czasami trudną. Na tą scieżkę trzeba kiedyś wejść. Stoisz pod górą i gapisz się na szczyt. Hej, na co czekasz? Już pora wyjść! Wejdź na ten szlak i nie łam się. Na szlaku spotkasz swych dobrych przyjaciół, którzy pomogą stawić czoła twym kłopotom i z nimi wejdziesz na szczyt. ,,Staniesz na szczycie i pomyśl przez chwilę co tak naprawdę dało ci tę siłę. Każdy szczyt dalej to do celu bliżej", ale trzeba iść tą ścieżką, którą prowadzi Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie. Oczywiście czasami zdarza się każdemu popełniać błędy. "Świat nasz w niepewności kroczy, coraz więcej zła przysłania serca blask z ideałów łatwo dzisiaj zboczyć", ale trzeba zaufać Lilijce i Krzyżowi Harceskiemu, bo one prowadzą w dobrym kierunku i prowadzą na dobry szlak. Harcerz powinien nie poddawać się, tylko walczyć ze złem i pokonywać zło.

Prawo Harcerskie zobowiązuje do czynienia dobra, przestrzegania moralnych, kulturalnych zasad zawsze i wszędzie. Nie jest to łatwe i proste, dlatego nie każdy może być harcerzem. W dzisiejszych czasach młodzież woli życie beztroskie, bezproblemowe. Problemy rozwiązują różnymi sposobami np.: narkotyki, przestępstwa, agresja. Harcerz ma trudniej, ale to nasza ścieżka prowadzi ku szczęściu.Jak widać na powyższych przykładach młodzi ludzie w różny sposób rozumieją PiPH, ale każdy z tych sposobów na danym etapie rowoju jest właściwy. Prawo Harcerskie, jeśli się z nim właściwie pracuje działa wyśmienicie więc może jednak zastanowisz się Druhu czy Druhno Delegatko zanim zagłosujesz nad jego zmianą. Ja jako drużynowy czyli instruktor pracujący z tym narzędziem NIE ŻYCZĘ SOBIE ZMIAN w tym zakresie. Naprawdę dość już napsuto...Janusz Sikorski

Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.