Nawigacja
Zuzu pisze: Harcerskie obozy
Nadszedł maj. Szóstoklasiści i gimnazjaliści są już po egzaminach, matury właśnie się rozpoczęły, nieubłaganie zbliżają się również wakacje. Przyszedł więc czas żeby o nich pomyśleć, a jednym z najlepszych sposobów na wakacje dla ludzi żądnych nowych doświadczeń i przygód jest obóz harcerski. Dlaczego? Zaraz się tego dowiecie.

Jakie są cechy obozu harcerskiego? Jak wygląda? Co się na nim dzieje? Żaden obóz nie jest taki sam. Nie mniej jednak bez problemu można powiedzieć jak wygląda rytm dnia, czego można się nauczyć, jak spędza się czas. Zacznijmy więc od rytmu, jakim rządzi się obóz. Na sam początek podróż - zazwyczaj pociągiem lub/i autokarem. Dosyć przyjemna część, zawsze pełna śmiechu, bezcenna dla pierwszej integracji uczestników.

Po dojechaniu na miejsce (zazwyczaj baza harcerska) następują dwa-trzy dni walenia młotków, brzęku pił i łoskotu siekier. Tak, zdecydowanie pionierka nie jest cicha, ale za to jaka emocjonująca! Powstaje wtedy milion mniej lub bardziej użytecznych sprzętów obozowych, brama, a namioty wreszcie zaczynają "wyglądać" a nie tylko straszyć. Tę część uczestnicy zawsze dobrze wspominają, bo daje ogromną ilość nowych umiejętności, hartuje i pozwala na wyżycie się. Poza tym w czasie pionierki zawsze można ponaginać nieco reguły i zapomnieć o ściśle określonych zasadach obozowego życia.

Po zakończeniu pionierki obozowej, gdy cały majdan jest ogarnięty, a wszystko wygląda jak należy, przychodzi czas na "obóz właściwy, czyli pracę z obrzędowością i technikami harcerskimi. Co to jest obrzędowość? Najprościej jest chyba powiedzieć, że to historia, na której bazuje fabuła obozu. Obrzędowość można tworzyć na podstawie filmu, bajki, książki, historii. Składają się na nią elementy takie jak stroje, proporce, okrzyki, śpiewane piosenki, a także tematy zajęć obozowych. Najfajniejsza cecha obrzędowości? Daje frajdę wszystkim dookoła i nigdy nie jest z nią nudno. Jeśli chcecie jechać na naprawdę dobrze przygotowany obóz, na którym nigdy nie będzie wiało nudą, to zdecydowanie musi mieć obrzędowość!

Jak już zaczynamy ten "właściwy obóz" to jak wygląda plan dnia? Cóż, poza wyjątkowymi dniami gdy mamy np. wędrówkę bądź wycieczkę, plan dnia jest ściśle określony. Wstajemy rano, witamy się, następuje rozgrzewka (o kondycję trzeba dbać!), porządki i śniadanko. Później codziennie wszystkich czeka apel i obwieszczenie, co jest w planie dnia. Gdy każdy już wie co i jak, zaczynamy zajęcia programowe, czyli czas spędzonych na grach, zabawach i nauce przydatnych technik harcerskich i nie tylko. Jemy obiad, a po nim odpoczywamy. Po ciszy poobiedniej są kolejne zajęcia, później kolacja i toaleta wieczorna. Każdy dzień kończy się ogniskiem lub kominkiem (w zależności od pogody).

Mogłoby się wydawać, iż obóz harcerski tak naprawdę wygląda tak samo jak językowy czy każdy inny. Czy rzeczywiście tak jest? Oczywiście, że nie! To coś zupełnie innego! Obóz harcerski to rzecz całkowicie wyjątkowa. Zaraz wyjaśnię dlaczego. Otóż nigdzie indziej nie będziecie mieli okazji by nauczyć się tylu nowych rzeczy, spać kilka tygodni w lesie, a do tego jeszcze brać udział w wartach nocnych czy też nocnych grach terenowych. Niesamowity klimat, niesłabnąca przyjaźń i moc wrażeń - to daje obóz harcerski. Czy jakikolwiek inny wyjazd dał Wam kiedyś tak wiele?

Nie można również zapomnieć, iż obóz harcerski to zwieńczenie całorocznej pracy. Ogromną satysfakcją jest bycie częścią tak dużego przedsięwzięcia, nieprawdaż? A przecież każdy uczestnik obozu, w mniejszym bądź większym stopniu, go buduje. Oczywiście musimy też pamiętać o tym, że bardzo silną stroną obozów harcerskich są ich wychowawcy - młodzi, weseli i bardzo ambitni ludzie, którzy nie otrzymują wynagrodzenia za udział w obozie, a ich największą nagrodą są uśmiechy dzieci oraz miłe słowa zadowolonych rodziców. Czy posłanie pociechy na obóz z taką kadrą nie jest wspaniałym rozwiązaniem? Trzeba również nadmienić, że każdy z tych wychowawców jest odpowiedzialny i doskonale przygotowany do swojej roli. Oczywiście kadrę harcerską wspierają także w pełni wykwalifikowani zawodowcy - pielęgniarka, ratownik.

Przekonujące niejednokrotnie jest również to, że obozy harcerskie są dużo tańsze od innych. Drodzy Rodzice, nie myślcie, iż jest to związane z cięciem kosztów i niskim standardem. Po prostu harcerstwo powinno być dla każdego, a my, harcerze jesteśmy takimi ludźmi, którzy dokładają wszelkich starań by rzeczywiście tak było. Warto też wspomnieć, że tak często jak jest to możliwe i potrzebne, organizujemy akcje zarobkowe, pomagające budżetowi naszych harcerzy.

Reasumując, dlaczego obóz harcerski? Dlatego, że jest jedyny w swoim rodzaju! Daje możliwość przeżycia przygody, zaznajomienia się z harcerskim środowiskiem i nowymi warunkami, pozawala poznać nowych ludzi i świetnie się bawić. Obóz to także tajemnica, niespodzianka, pewna historia pełna zagadek do rozwikłania. Daje pole do rywalizacji, ale i do współpracy. To ciąg wspaniałych dni, po brzegi wypełnionych atrakcjami. Nie wierzysz? Sam się przekonaj i pojedź z nami! Czekamy na Twoje towarzystwo.

pion. Zuzanna Filek Źródło: http://www.zhpbudowlani.pl/zuzu-pisze/147-harcerskie-obozy


-------------------------------------------------
Nr HR-a: 1-2/2014

Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.