Nawigacja
Okiem hejterów, oszołomów, demagogów, szkodników i internetowych trolli [1-2/2014]

Od jesiennego Zjazdu ZHP minęło już pół roku, opadły emocje. Obiecanych "na gorąco" artykułów jak nie ma, tak nie ma. A życie toczy się wartkim nurtem, wstrząsając nieco naszą rzeczywistością. Wydarzenia na Ukrainie odsunęły na bok nawet tak "gorący temat", jak dyskusja wokół niezbyt udanej ekranizacji "Kamieni na szaniec". Mało kto chyba sądził, że o krok za naszą granicą mogą mieć miejsce tak dramatyczne wydarzenia, które nie ominęły też ukraińskich Skautów. W kolejnym numerze poprosimy naszego byłego Naczelnego, by nam przybliżył problemy Ukrainy, jako świetny, naukowy znawca tych spraw.

W numerze dużo o harcerskim Ruchu Wydawniczym. Jak uczy historia dzieje się on poza ramami organizacji harcerskich, tak było, jest i pewnie będzie nadal. Ruchu nie da się wtłoczyć w kostniejące struktury, i dobrze. Nasza Biblioteka Kręgu Płaskiego Węzła publikuje kolejne cztery pozycje, dwie z nich prezentujemy na głównej stronie portalu, kolejne dwie pod koniec Czerwca. W wydawnictwie Impuls, druha hm. Wojciecha Śliwerskiego, pojawiła się nowa seria Przywrócić Pamięć, składająca się z reprintów ważnych dla harcerstwa książek, osiągalnych jedynie w specjalistycznych książnicach, lub w ogóle niedostępnych. Popieramy tą inicjatywę, jest fantastycznym uzupełnieniem naszej Biblioteki Kręgu.
O serii mówi recenzja druha prof. Bogusława Śliwerskiego i wywiad z redaktorem serii.

Z kolei problemy z cieplarnianym wychowaniem dzieci. Od dawna sygnalizujemy problem z właściwym rozumieniem konieczności opieki dorosłych na zbiórkach harcerskich. Tematyce nadopiekuńczości poświęcamy w tym numerze aż trzy artykuły. Tym razem sięgamy do ciekawego i trafnego bloga Taty Zucha. Warto się zastanowić nad tezami Taty Zucha i czym różni się gromada Antków Cwaniaków od Różowych Pimpusiów. I dlaczego nie pracujemy systemem małych grup! Coraz częściej kadra harcerska ma problemy "wychowawcze", nie tyle z dziećmi, co z ich rodzicami, którzy swą nadopiekuńczość posuwają do absurdu. Zaczynamy w harcerstwie gubić "szkołę życia", czyli to, co jest istotą naszego wychowania.

Przedstawiamy też nowych autorów, chcemy by na stałe zagościli na naszych wirtualnych łamach.
I jak zawsze, coś dla zbieraczy harcerskich memorabiliów, w których to prezentujemy nieznane wersje Krzyża Harcerskiego, oraz Harcerski Krzyż z...mieczami KBW!.
Zapraszamy!
-------------------------------------------------
Nr HR-a: 1-2/2014


Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.