Nawigacja
pwd. Juliusz Idzikowski - To co? promujemy czy nie?

To co? Promujemyczy nie?

 

Promocja harcerstwa jest w dzisiejszych czasach bardzo ważna. Jesteśmy ze wszystkich stron bombardowani różnymi propozycjami spędzania wolnego czasu. Istnienie harcerstwa nie jest wcale tak oczywiste dla wszystkich. Dlatego często słyszy się stwierdzenia w stylu: "To wy jeszcze istniejecie?", "Harcerstwo? Sprzedajecie ciastka?". Jest to szczególnie widoczne u młodzieży, która kojarzy nas i nasze działania jedynie przez pryzmat zachodnich filmów w których pojawiają się skauci. Rodzice oraz środowisko rówieśników harcerzy z naszej drużyny jest naszym docelowym gronem odbiorców. Dlatego trzeba to wykorzystać!

Szkoła jest świetnym miejscem do promowania naszej drużyny. Współpraca z dyrekcją jest bardzo ważna. Oczywiście można współpracować z kilkoma szkołami. Jak promować drużynę i harcerstwo w szkole? Nabory organizowane raz w roku lub raz na kilka lat.

Poza przyrostem stanu drużyny, zwiększa świadomość wśród dzieciaków na temat tego jak wygląda harcerstwo i czym się zajmuje, bo raczej sprzedaż ciastek nie jest naszym głównym zajęciem. Podczas naboru warto przygotować prezentację, dodać zdjęcia z biwaków, zbiórek i obozów, tak aby pokazać jak najwięcej ciekawych harcerskich przygód. Plakaty, mogą również pomóc w promocji harcerstwa, zwłaszcza jeśli wiszą przez cały rok.

Ciekawe zdjęcia i kolorowe rysunki zwrócą uwagę uczniów na szkolnych korytarzach. Zwłaszcza jeśli plakaty wiszą blisko planu lekcji. Apele szkolne i inne uroczystości, są okazją do pokazania naszej drużyny w mundurach, które zainteresują swoim wyglądem ich znajomych, zwłaszcza kiedy są porządnie ubrane. Chodząc w mundurze po mieście, siedemdziesiąt lat temu Harcmistrz Hubert Bonin, zapoczątkował harcerstwo w moim mieście, Bolesławcu.

Młodych ludzi przywiodła ciekawość. Dodatkowo można to połączyć z apelem przed szkołą. Szereg harcerzy ustawiony przed budynkiem na pewno przyciągnie uwagę przechodniów. Najlepiej jeśli taki apel odbywa się zaraz przed lekcjami lub tuż po nich, wtedy przed budynkiem będzie największy ruch. W wielu miastach organizowane są obchody różnych uroczystości. Warto wziąć w nich udział, zostaniemy zauważeni przez lokalne władze i mieszkańców miasta. Bardzo dobrze jeśli jesteśmy kojarzeni z patriotycznymi wydarzeniami.

Nie możemy też pominąć, udziału w innych lokalnych imprezach: wyścigi rowerowe, biegi etc. Akcje charytatywne mają bardzo pozytywny odbiór w społeczeństwie. Jest to również część naszej harcerskiej służby. Wzięcie udziału w np. zbiórkach żywności sprawi, że ludzie zapamiętają harcerza w mundurze zbierającego żywność czy dbającego o groby bohaterów pochowanych w waszej miejscowości. Wiele organizacji z chęcią przyjmie pomoc od całej drużyny wolontariuszy. W małych miejscowościach często możemy spotkać lokalną prasę, która zazwyczaj dość chętnie napisze o wartościowych poczynaniach naszej drużyny. "Harcerze posprzątali las przy ulicy [...]." Oczywiście musimy sami się pochwalić naszą działalnością. Zbyt duża skromność może zaszkodzić! A dzięki nam lokalna prasa czy telewizja zyska dodatkowy materiał do pracy.

Świetnym sposobem na promowanie harcerstwa czy naszej drużyny, zastępu, są popularne strony drużyny na Facebooku (fanpage). Ich zasięg jest całkiem niezły i dobre prowadzenie fanpage'a jest bardzo korzystne dla drużyny. Posty na Facebooku docierają zarówno do naszych harcerzy jak i ich rodziców. Harcerze będą mogli zobaczyć swoje zdjęcia w internecie, a to na pewno im się spodoba. A rodzice? Rodzice mogą na zdjęciach zobaczyć jak wygląda praca w drużynie i jak ich pociecha się bawi. Zdjęcia z uśmiechami i twarze pełne zaangażowania. Niech będzie widoczne, że ich dziecko to cieszy! Dodatkowo kiedy ich dziecko dołącza do drużyny mogą zobaczyć co będzie robiło na zbiórkach. W dodatku np. podczas złej pogody mogą zobaczyć, że inne dzieciaki chodzą na zbiórki zimą i jeśli są dobrze ubrane to nic im się nie dzieje.

Instagram drużyny jest czymś co może przyciągnąć rówieśników waszych harcerzy, może on przybliżyć im to jak harcerstwo wygląda. Zdjęcia ognisk, harcerzy podczas gier terenowych i ciekawych miejsc na pewno zainteresują . Poza tym spełnia rolę kroniki do której w każdej chwili można zajrzeć i przypomnieć sobie wspaniałe chwile. Promocja naszej jednostki czy nawet samej idei harcerstwa jest bardzo ważna, bez promocji i rozgłosu w harcerstwie nie będzie przybywać tak wiele nowych osób. Dzisiejszy świat pozwala nam wykonywać wiele różnych rzeczy i młodych ludzi trzeba przekonać do tego, że warto zostać harcerzem.

 

pwd. Juliusz Idzikowski


Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.