Nieznany, pierwszy podręcznik Baden Powell'a
MetodykaDzięki ogólnoświatowej sieci aukcyjnej e-Bay, która posiada ogromny dział skautowych artykułów, pamiątek, odznak, wydawnictw i przeróżnych "zdobyczy" dokonano niezwykłego odkrycia. Otóż w 1907 roku, zaraz po obozie na wyspie Brownsea ukazał się zupełnie dotąd nieznany pierwszy podręcznik skautowania, "Boy Scouts Scheme" , co można przetłumaczyć jako "Chłopcy skauci - projekt". Rok wydania 1907. Z tego roku znane są artykuły, w których BiPi sygnalizuje swój "skautowy" pomysł . Ta broszura wydaje się być rozwinięciem jednego z nich, bo nosi podobny tytuł, nigdzie w żadnych zbiorach nie jest skatalogowana i wyprzedza o rok podręcznik "Scouting for Boys" uważany dotychczas za pierwszy i wydawany w zeszytach w 1908 r. W tej broszurze BiPi zapowiada już to szersze wydanie i jest to z pewnością szkic późniejszej legendarnej książki - prawdziwego "bestsellera" !.
Na marginesie, wydawca Artur Pearson zagwarantował sobie dość bezwzględnie ogromne dochody z tego "pierwszego" wydania, jak też i z wydawania gazety "The Scout", która co tydzień osiągała nakład 110 tysięcy egzemplarzy ! Baden Powell jedynie zdołał zapewnić sobie zwrot poniesionych na podróże promocyjne kosztów, zaś tantiemy przeznaczył na powstającą Organizację.
Reprodukujemy okładkę odkrytej książki, którą za niebotyczną kwotę kilku tysięcy dolarów nabył na e-bayu jakiś kolekcjoner po morderczej licytacji. Nic dziwnego !!!

Social Sharing: Facebook Google Tweet This

41
piko_lublin dnia lutego 20 2009 12:10:08

ten "podręcznik" był już wydany w Polsce, zainteresowani wiedzą kiedy, gdzie, i przez kogo Smile

2
Wilk Samotnik dnia lutego 20 2009 17:27:56

To uchyl rąbka tajemnicy -kiedy i gdzie piko Wink, bo chyba jednak się troszkę....mylisz .....

Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.