Nawigacja
Wilk Samotnik, Harce młodzieży polskiej po nowemu ?
Mamy tłumaczenie poradnika dla skautów Beara Gryllsa. Najmłodszy Zdobywca Everestu, telewizyjny prezenter programów akcji i komandor porucznik brytyjskich sił specjalnych Bear Grylls został w roku 2009 naczelnikiem Skautów Brytyjskich. Bear Grylls, naprawdę nosi imię i nazwisko Edward Michael Grylls (Bear to przydomek - Niedźwiedź), zdobył Mount Everest w 1998 roku, gdy miał 23 lata. Jest chyba najbardziej znany z telewizyjnej serii "Urodzony do przetrwania". W tym programie Bear dokonuje prawie niemożliwych wyczynów puszczańskich w niedostępnych zakątkach przyrody.
Grylls, to syn torysa, posła do Parlamentu Sir Michaela Gryllsa. Brytyjski skauting dzisiaj, to 400 tysięczna organizacja młodych ludzi od 6 do 25 roku życia i 100 tysięcy dorosłych wolontariuszy, którzy kierują tą założoną przez BiPi organizacją. Grylls jest najmłodszym, 34 letnim naczelnikiem w historii.
Wiosną tego roku Bear opublikował książkę dedykowaną wszystkim skautom, nie tylko brytyjskim - "Living wild: The Ultimate Guide to Scouting and Fieldcraft". Polski wydawca Pascal, nie tylko zmienił z przyczyn chyba handlowych tytuł, ale gdzieś zgubił imiona Gryllsa, traktując jego miano Bear jako imię. Takich potknięć jest więcej, Grylls nie jest naczelnikiem brytyjskiego ruchu skautowego, a brytyjskiej organizacji męskiej Boy Scouts.
Ale to nie zmienia faktu podstawowego, że jest to piękna książka, niezwykle starannie wydana i bardzo przydatna.
Czym jest dla harcerstwa ta książka ?
Znakomitym poradnikiem dla drużynowych, wpisującym się w typ książki zapoczątkowany tłumaczeniem przez Małkowskiego Skautingu dla chłopców, Harcami Młodzieży Pioskiej Schreibera i Piaseckiego, a współcześnie Vademecum Zastępowego Marka Kudasiewicza. To książka o wędrowaniu, biwakowaniu, pierwszej pomocy, poruszaniu się w lesie, wśród dzikiej przyrody w sposób prawdziwie harcerski, nie w walce o przeżycie, a w harmonii ze środowiskiem. Stąd tytuł polski "Kultowy przewodnik surwiwalowy" jest o tyle prawdziwy, o ile zrozumiemy, że szkoła przeżycia, to nie walka, a harmonia z przyrodą, i jej Bear nas uczy.
A robi to w sposób znakomity. Mamy tu wszystkie działy tradycyjnie nazywane przez nas technikami harcerskimi, ale ujęte w sposób bardzo nowoczesny, w sensie zastosowania aktualnych i zweryfikowanych rozwiązań ekwipunkowych, pionierskich, samarytańskich, terenoznawczych, itp. Wszystko opatrzone ciekawymi gawędami i ilustracjami z przygód Beara na całym świecie. Te gawędy to osobna wartość książki. Gorąco je polecam wszystkim. Mówią o harcerstwie, jakie zwykliśmy uważac za "nasze" !
Grylls nie ogranicza się do porad z naszej strefy geograficznej. Zakłada, że swiat dla skautów szeroko się otworzył i niejeden z nas może się znaleźć w warunkach zupełnie mu obcych na co dzień.
Bear Grylls nie zrezygnował z tradycyjnych rozwiązań, bo uważa, że gdy zawodzi technika pozostają najprostsze, tradycyjnie skautowe środki. Dlatego właśnie ta książka jest moim zdaniem tak dobra. Z jednej strony poznajemy najnowocześniejsze tkaniny i ubiór wypróbowany przez siły specjalne, z drugiej najbardziej przydatne kuchnie polowe, znane od lat na biwakach czy też różne sposoby układania ognisk. I nie jest to żaden "harctrix", ani "metaharcerstwo" . To porządna przygoda, której pozbawiliśmy dziś w dużej mierze nasze drużyny.
Myślę, że od dawna brakowało nam podobnej książki. Obok Vademecum Zastępowego powinna stać się cenną pozycją w biblioteczce każdego drużynowego. Gdybyż jeszcze Główna Kwatera wynegocjowała z wydawcą jakieś rabaty dla harcerzy, bo książka nie jest tania. Korzystnie, z 30% rabatem można ją kupić na stronie Pascala : http://ksiegarnia.pascal.pl/ksiazka.php?id=2070

Wilk Samotnik

Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.