Nawigacja
SŁÓWKO OD REDAKTORA [3-4/2014]

Głosem nieznośnych i malkontenckich redaktorów......
Jakoś tak niechcący z kwartalnika zrobił się...półrocznik. Cały wysiłek intelektualny gdzieś buja po fejsbuku w poszukiwaniu kolejnych mniej, lub bardziej sensownych memów. Ciekawe, ile czasu marnotrawi to największe na świecie narzędzie do badań preferencji potencjalnych klientów. W każdym razie skutecznie zabiło większość specjalistycznych portali społecznościowych. 

 

W listopadzie ukazała się książka Krzyż Harcerski druha Tomasza Sikorskiego. To niezwykła monografia. Śmiało można powiedzieć, że jak dotąd nie ma sobie równych wśród książek poświęconych harcerstwu. Książka odpowiada wyczerpująco na pytanie, dlaczego Krzyż Harcerski stał się po naszym Godle Państwowym najważniejszym polskim narodowym symbolem.

Jakoś tak dziwnie się składa, że najciekawsze książki harcerskie, wręcz całe serie ukazują się "obok" oficjalnych struktur harcerskich organizacji. Może dlatego, że od ponad stu lat o wydawaniu książek w harcerstwie mówi się ... Ruch Wydawniczy. Może to i lepiej? Niech działają komitety redakcyjne, wewnętrzna autocenzura i recenzenci, którzy potrafią wyczyścić każdy tekst jak Acze - najlepszy wybielacz. Ech, a gdzie autorski pazur ?!
Oto Oficyna Impuls wydała ponad 40 reprintów książek z pierwszego czterdziestolecia harcerstwa, są tam prawdziwe perełki, jak choćby pozycje nawiązujące do puszczaństwa, czy też program legendarnej "Szkoły za lasem". Te książki to fundament harcerstwa, bez nich nie byłoby harcerskiego "dziś".
Trzecią pozycją, która właśnie się ukazała, a  dotąd w Polsce była niedostępna, jest kolejna książka Biblioteki Kręgu Płaskiego Węzła, legendarna autobiografia Roberta Baden Powella "Mój uniwersytet życia" / Lessons from the Varsity of Life/. Jeśli ktoś chce poznać losy i inspiracje w życiu Pierwszego Skauta, musi książkę przeczytać. Napisana ze swadą i lekkością narracji, tak charakterystyczną u BiPi, choćby w Wędrówce do Sukcesu, daje ta książka pełne wyobrażenie o życiu Baden Powella. Wyczerpująco też odpowiada na pytanie skąd i dlaczego wziął się Skauting. I jest to odpowiedź nie zawsze zgodna z naszymi dotychczasowymi przekonaniami. Kilka lat temu twórca skautingu stał się "modnym tematem" wielu publikacji, z okazji stulecia naszego Ruchu. Nie zawsze były to publikacje przychylne, co bardzo chętnie podchwytywali nasi dziennikarze. Na łamach Harcerza Rzeczypospolitej obszernie ujawnialiśmy przekłamania i manipulacje dziennikarskie, m.in. w artykułach Maćka Pietraszczyka. Dziś mamy wiedzę z pierwszej ręki - autobiografię Bi Pi.

 

Rada Naczelna ZHP zaprosiła do dyskusji nad Prawem Harcerskim. Pierwsze trzy spotkania odbyły się w Krakowie, Warszawie i Gdańsku. Głosem w dyskusji jest artykuł druha hm. Tadeusza Perzanowskiego, który wprowadzał swymi przemyśleniami do dyskusji w Warszawie i Krakowie. Jego wystąpienie prezentujemy na naszych łamach. Zapraszamy też naszych czytelników do wypowiedzi.

 

W numerze, m.in. rozdział X autobiografii Bi Pi o powstawaniu Skautingu, oraz perełka, brakująca do kompletu w serii reprintów Impulsu broszurka Wolnego Harcerstwa. 

 

 

Wszystkim naszym czytelnikom życzymy Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

 


-------------------------------------------------
Nr HR-a: 3-4/2014


Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.