Nawigacja
Uniwersytet życia Roberta Baden Powella
Uniwersytet życia Roberta Baden Powella


Robert Baden-Powell napisał kilka pięknych książek o charakterze biograficznym. Są to wspomnienia z lat młodości, z lat kariery wojskowej, czy też historie inspirujące powstawanie Ruchu Skautowego. Chętnie opisywał przygody, które przeżył w czasie swoich licznych podróży.
Mój uniwersytet życia (Lessons from the Varsity of Life) Bi Pi napisał w 1933 roku, gdy miał już 73 lata. To Jego najdłuższa książka autobiograficzna. Autor zbiera w jednym utworze wiele tropów ze swojego fascynującego i pouczającego życia. Dla późniejszych autorów biografii założyciela Ruchu Skautowego jest to bardzo ważne źródło.
Szczególnie interesujący jest rozdział dziesiąty, w którym Baden Powell opisuje powstawanie ,,skautowego projektu - najważniejszego dzieła swego życia. Dlatego Mój uniwersytet życia powinien poznać każdy harcerski instruktor i każdy wędrownik.


Współczesnemu czytelnikowi książka ta daje obszerną wiedzę o Baden-Powellu, o Jego duchu i charakterze. Bi Pi potrafi gawędzić jak mało kto, z niedościgłym poczuciem angielskiego humoru daje świetne lekcje życia,  bo Jego wskazówki i spostrzeżenia mają nadal, mimo upływu lat, zaskakująco aktualną moc.
Książka ta, choć prostuje wiele legend i półprawd, które przez lata narosły wokół twórcy Ruchu Skautowego, jednak rodzi też pytania, na które nie w pełni można odpowiedzieć, stosując miarę naszych czasów. Trzeba koniecznie poznać i zrozumieć realia świata tamtych lat. Nie jest to proste, bo był to świat w dużej mierze zdominowany przez imperialne dążenia wielu krajów, w tym Wielkiej Brytanii. Był to świat upadającej wiktoriańskiej obyczajowości, do czego też
w dużym stopniu przyczynił się Pierwszy Skaut. 


Był to świat rodzących się ruchów faszystowskich i komunizmu, co komplikowało wybór właściwych idei wychowawczych dla młodzieży.
Niedawno obchodzone na całym świecie stulecie Ruchu Skautowego spowodowało lawinę publikacji o twórcy tego Ruchu. Wśród pochwał i ocen bezspornie pozytywnych odezwały się też głosy nieprzychylne, wręcz oskarżycielskie, również w Polsce.
Żeby w pełni poznać koleje życia Pierwszego Skauta, trzeba, prócz przeczytania tej autobiografii, sięgnąć do najbardziej wyczerpującej, choć nieco subiektywnej biografii Pierwszego Skauta autorstwa Tima Jeala Baden-Powell. Daje ta książka najpełniejszy, i jak dotąd najlepiej udokumentowany obraz życia Bi Pi, rozprawiając się skutecznie
z wieloma niesłusznymi oskarżeniami.
Dużo miejsca w swych wspomnieniach poświęca BiPi polowaniom. Nie jest to współcześnie wzór do naśladowania w wychowaniu młodzieży, ale autor kładzie też duży nacisk na poznanie i umiłowanie przyrody, zaznaczając mocno nadchodzącą epokę "bezkrwawych łowów" z kamerą.
Wróćmy jednak do od dawna oczekiwanego polskiego tłumaczenia pięknej autobiografii Pierwszego Skauta, którą publikujemy w Bibliotece Kręgu Płaskiego Węzła, realizując jeden z jej głównych celów - przybliżenie a także udostępnienie w Polsce dorobku twórców skautingu.-------------------------------------------------
Nr HR-a: 3-4/2014


Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.