Nawigacja
Harcerstwo w Internecie
Harcerstwo od zawsze kojarzyło się z obcowaniem z przyrodą, z wędrówkami, obozami, wspólnymi śpiewami przy ognisku - ale harcerstwo to coś więcej niż tylko przygody, to sposób na życie. Gdy rodził się skauting, świat wyglądał zupełnie inaczej, lecz idee wciąż pozostały takie same.
Internet stał się kolejną płaszczyzną, gdzie harcerstwo mogło zaistnieć. Powstały witryny organizacji, poszczególne jednostki stworzyły własne strony. Dziś, da się zaobserwować kolejny etap - etap portali harcerskich.
Moją uwagę zwrócił serwis, który rozpoczął działalność dopiero w marcu, a już cieszy się sporym zainteresowaniem. Portal kroniki-harcerskie.pl został stworzony przez harcerzy i dla harcerzy. Jak mówią twórcy, pomysł zrodził się w październiku zeszłego roku. Gdy przeszukanie Internetu w poszukiwaniu czegoś podobnego nie przyniosło rezultatów, przystąpiono do prac - był już rok 2008.

"Założenia były bardzo proste - miało być to miejsce, które zintegruje środowiska porozrzucane po całym Internecie. Żeby jednak tak było należało się zastanowić nad funkcjonalnością." - mówi jeden z pomysłodawców. - "Życie jednostki to zbiórki, obozy, biwaki i wiele innych wydarzeń. Każdy kto w tym uczestniczy zachowa to wszystko we wspomnieniach, ale dzięki zdjęciom będą mogli wracać do tego nie tylko Ci, którzy brali w tym udział, ale i Ci, których tam nie było. I uwierzcie, że po piętnastu latach nawet wspomnienia się zacierają.". Mowa tu oczywiście o albumach ze zdjęciami, które można tworzyć w profilu jednostki. Dział ten został podzielony na podkategorie: obozy, biwaki, zbiórki, rajdy, zimowiska, biegi i inne. Każdy album można opisać, zaznaczyć lokalizację na mapie, a nawet dodać do niego filmik ( tego jeszcze nie było ;-) ).
Portal dla harcerzy, to nie tylko wspomnienia, to także spojrzenie w przyszłość. Stąd dział ogłoszenia - "Imprez dla harcerzy jest sporo, jednak nie ma takiego miejsca w którym byłyby zebrane wszystkie, prostota odnalezienia informacji to podstawa w jej rozpowszechnianiu ."

Warto zauważyć, że portal wciąż się rozwija. Od czasu jego uruchomienia dodano Kalendarium. Oto co mówią na ten temat twórcy - "Taki portal, to doskonałe miejsce na propagowanie harcerskich postaw, nie chodzi tu tylko o zabawę, chodzi tu o coś więcej - jak w całym harcerstwie. Jak mówił R.B. Powell "Życie bez przygód byłoby strasznie głupie", ale życie samymi przygodami, to też nie najmądrzejszy wybór. Dlatego chcieliśmy, żeby kroniki-harcerskie.pl miały też wartość edukacyjną. Kalendarium to miejsce, które ma nam przypominać nie tylko o zbliżających się wydarzeniach, ma pomóc pamiętać o tym co się działo - o Powstaniu Warszawskim, o ważnych datach w historii harcerstwa, o ważnych datach w historii Polski".

Wielką zaletą tego portalu jest fakt, że każdy członek szczepu, drużyny, gromady - jakiejkolwiek jednostki, może uczestniczyć w rozwijaniu się jej profilu (każdy może dodać zdjęcie, opisać co się działo), co przy prowadzeniu domowych stron jest mocno ograniczone, gdyż najczęściej administrowaniem strony zajmuje się jedna konkretna osoba.

"shanti"


-------------------------------------------------
Nr HR-a: 1/2008

Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.