Nawigacja
hm. Jerzy Baryka: List pierwszy do redakcji HR-a

Motto: Nie będzie ani sympatycznie ani miło!

 

czyli Jerzego Baryki Listy do Redakcji 

 

 

Może najpierw się przedstawię - nazywam się Jerzy Baryka, a stopień harcmistrza zdobyłem za czasów pierwszego Haera, tego "papierowego".

Pisywałem wtedy krótkie felietoniki, które przysporzyły mi wcale liczne grono wrogów. Zarobiłem nawet parę ingerencji cenzury i sążnisty artykuł polemiczny w Polityce, który napisał sam redaktor Atlas - osławiony dziennikarski pałkarz pezetpeeru.

Ale to prehistoria, dziś mamy demokrację, wolną Polskę, nie ma cenzury i monopartii - 99% naszych czytelników totalnienie nie wie o czym ja tutaj piszę.

Tak, pewnie! Na fejsowym profilu Haera zlinkowałem notatkę, o wypowiedzi pewnego Wojewody na temat społecznych "patroli bezpieczeństwa", które chce wystawiać w miastach jedna z organizacji o profilu zdecydowanie narodowym. I nie byłoby w tym nic dziwnego, wszak taka możliwość istnieje nawet w przepisach państwowych, gdyby nie zachowania i hasła dziwnie przypominające przedwojenne przypadki z ideologią poprzednika tej i podobnych duchem organizacji.

Hasła, których praktycznym wyrazem była choćby selekcja miejsc dla studentów pochodzenia żydowskiego na wykładach uniwersyteckich. Skrajnie narodowe, wręcz profaszystowskie hasła pojawiły się również w harcerstwie, i to bardzo mocno. Książka  hm. Jędrzeja Giertycha, "My nowe pokolenie", będąca wyznacznikiem tego nurtu ideologicznego, była adresowana do kadry harcerskiej i harcerzy starszych (wtedy akademickich). Ma ona dziś nowe wydania, inspirowane przez środowiska mieniące się narodowymi i głoszące te same, przedwojenne hasła.

Za tego linka sążniście mi się oberwało - zostałem "jaśnie" redaktorem i oszołomem, epatującym manipulacjami "lewicy" (której nie trawię na równi z faszyzującą prawicą). Cóż, wszak harcerze dajacy się ponosić ulicznej gawiedzi to tylko "niska empatia jest" !

W tym numerze Haera, Sikor pisze o ideologii harcerstwa, o potrzebie ideowego przebudzenia kadry harcerskiej.

Przecież harcerstwo powstało jako ruch ideowy! I to jest słuszne, byle nie była to ideologia "nowego pokolenia" druha Giertycha, który pisał  m.in. o "czystości rasowej" harcerstwa i potępiał ówczesne władze ZHP za otwieranie prób instruktorskich osobom pochodzenia żydowskiego.

Czuwaj!

hm Jerzy Baryka

Redakcyjny oszołom, z dziada pradziada.

 

PS I proszę mi tu nie przysyłać uwag o apolityczności harcerstwa - to była, jest i będzie pirramidalna bzdura!

 


Nr HR-a:  I/2016


Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.