Nawigacja
phm. Paweł Duran: I Zlot Organizacji Harcerskich 1-3.10.2021 Maszewo Duże

FH ZarzewieHarcerstwo w Polsce nie jest monolitem już od dawna. Istnieje kilka dużych i wiele małych, często działających lokalnie, organizacji harcerskich. Te mniejsze, aby nie być pomijane, choćby w świadomości władz państwowych, zawiązały Federację Harcerską "Zarzewie". Federacja działa na terenie całego kraju, co daje możliwość wymiany doświadczeń i wzajemnej pomocy między środowiskami.

Pomysł na integrację działających niezależnie środowisk, pojawił się na przełomie 2020 i 2021 roku. W poczet organizacji założycielskich weszły: Bractwo Harcerskiej Bandery, Harcerska Organizacja "Perspektywa", Harcerski Korpus Kadetów, Stowarzyszenie "Niezależna Drużyna Harcerska", Organizacja Harcerska "Cichociemni" i Związek Wolnego Harcerstwa Polskiego "Szare Polówki". Do tej pory współpraca funkcjonowała na szczeblu komend i naczelnictw, w końcu nadszedł czas na integrację pomiędzy środowiskami.

Gospodarzem pierwszej edycji zlotu było, działające na Ziemi Płockiej, Bractwo Harcerskiej Bandery.

W piątek, od godzin popołudniowych, do bazy zlotu zaczęli się zjeżdżać uczestnicy. Oprócz członków "Zarzewia" pojawiły się reprezentacje z innych organizacji, zarówno tych lokalnych, jak i ogólnopolskich. Wieczorem wszyscy uczestnicy wzięli udział w integracyjnym kominku. Kiedy oboźny ogłosił capstrzyk, młodsi zlotowicze udali się na spoczynek. Dla instruktorów przewidziano konferencję, która trwała do późnych godzin nocnych.
211001-03
Następny dzień był bardzo aktywny. Po śniadaniu odbył się apel, po którym patrole udały się na trasę rajdu. Po powrocie z trasy, szybki obiad w terenie i sprawny powrót do bazy. Tam czekał kolejny punkt programu - uroczystość wręczenia sztandaru Bractwu Harcerskiej Bandery. Po zakończeniu części oficjalnej odbył się koncert piosenki harcerskiej i turystycznej. Zagrały zespoły "Chwila Refleksji" oraz "Janusz i Przyjaciele". Na scenie, ze swoim występem, pojawiły się również zuchy z gromady "Bractwo Białego Wilka". Wszyscy zainteresowani mogli zobaczyć też zorganizowaną w holu wystawę modelarską.
211001-03
W niedzielę rano odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru i apel kończący zlot. Czas minął bardzo szybko, imprezę zdecydowanie należy zaliczyć do udanych. Stawiam przysłowiowy podwieczorek, że wszyscy uczestnicy odliczają już dni do przyszłorocznej edycji, która tym razem odbędzie się w Legnicy.

211001-03

phm. Paweł Duran
ZWHP "Szare Polówki"

P.S. Profil FH "Zarzewie" w serwisie Facebook >>> https://www.facebook.com/FHZarzewie

Są tam m.in. zdjęcia ze zlotu.


Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.