- Drukuj
- 09 wrz 2022
- Pedagogika w kraju i na świecie
- 912 czytań
- 0 komentarzy
Rozwój emocjonalny wychowanków a profilaktyka zaburzeń psychicznych - rady dla wychowawców harcerskich
Skrzętny Gawron
Ten krótki artykulik, ma tylko zasygnalizować problem.
Temat jest ostatnio "modny", ale ....
Dlatego zapraszamy doświadczonych wychowawców harcerskich, którzy mają także stosowne kompetencje diagnostyczne i terapeutyczne, do podzielenia się wiedzą i doświadczeniem, szczególnie w zakresie pomocnym w pracy drużynowych.
Dla wychowawców harcerskich rozwój emocjonalny wychowanków to jedna z kwestii podstawowych.
Związana z tym jest profilaktyka zaburzeń psychicznych, ma na celu obniżenie prawdopodobieństwa wystąpienia trwałych zaburzeń poprzez ograniczenie zagrożeń, przeciwdziałanie czynnikom ryzyka oraz wzmacnianie odporności emocjonalnej.
Stan zdrowia psychicznego zależy od wielu czynników, takich jak tempo i uporządkowanie życia, podatność na stres, warunki ekonomiczne lub sytuacja rodzinna i zawodowa/szkolna.
Nie wszystkim zaburzeniom psychicznym można zapobiec, jednak wczesne wykrycie i rozpoczęcie leczenia pozwala na w miarę stabilne funkcjonowanie w społeczeństwie.
Znajomość i przestrzeganie poniższych zasad może pomóc zadbać o rozwój emocjonalny wychowanków, a potem o ich [ale też i nasze, wychowawców] zdrowie psychiczne:
- Zachowanie właściwych proporcji pomiędzy życiem zawodowym/szkolnym, rodzinnym i towarzyskim.
- Rozwijanie kompetencji emocjonalno-społecznych, w tym umiejętności radzenia sobie ze stresem.
- Kształtowanie kompetencji komunikacyjnych (np. asertywności).
- Zdrowy sen (trwający nieprzerwanie 6-8 godzin).
- Systematyczna aktywność fizyczna ale i czas na relaks/odpoczynek.
- Zdrowa dieta.
Druhno/druhu - tzw. gorszy nastrój dotyka każdego.
Jeśli jednak pewne objawy występują niepokojąco często, czy też wpływają na codzienne funkcjonowanie, to należy skorzystać z porady specjalisty.
Im wcześniej rozpocznie się terapia, tym lepsze będą jej efekty.
Skrzętny Gawron
Źródła:
Pużyński S., Choroba psychiczna – problemy z definicją oraz miejscem w diagnostyce i regulacjach prawnych, „Psychiatria Polska” 2007, tom XLI, numer 3. Czabała J., Podstawowe zaburzenia psychiczne, w: Psychologia. Podręcznik akademicki, tom 3, GWP, Gdańsk 2007.Landowski J., Zespoły depresyjne, w: Psychiatria. Repetytorium, Bilikiewicz A., Landowski J., Radziwiłłowicz P. (red.), Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003.
Social Sharing: |