Nawigacja
Artykuły: Organizacja
Piotr Niwiński: Obozy, obozy, obozy......
Jak obozujemy, ciekawe pytanie. Czy już tylko pozostały nam stałe bazy, z kucharkami i betonowymi placami, gdzie turnusy bytują na harcerskiej kolonii? Czy jeszcze są środowiska dla których harcerska obozowa samoobsługa jest kluczem do sukcesu.

Każdy odpowiada za wizerunek harcerstwa
Rozmowa z hm. Adamem Zawadzkim, byłym rzecznikiem prasowym GK ZHP.

hm Jerzy Baryka: Czy szata zdobi harcerza ?

Od dawna mamy w harcerstwie miłośników ozdabiania mundurów wszelakimi przywieszkami, plakietkami, dystynkcjami. I nie jest to zawsze regulaminowe zdobnictwo. 


Harcerstwo żyje! Rozmowa z Wojciechem Śliwerskim - Justyna Gul
W dziejach ruchu harcerskiego nie brak wzorów i autorytetów, które swoim życiem czy postawą potwierdzają wartość słowa "harcerz". Warto sięgać do tych przykładów i równocześnie kształtować własną postawę harcerską.

Piotr Kołodziejczyk: Pięknie się różnić!
Choć nie jestem delegatem proponuję, by jasno zawrzeć w odpowiednich dokumentach moją myśl dotyczącą celów działania w XXI wieku.

Beata Szymańska: Nie-delegatka o 37 Nadzwyczajnym Zjeździe
W subiektywnej relacji z 37 Nadzwyczajnego Zjazdu ZHP - Beata Szymańska, HKA SKIPP

Piotr Niwiński: Najgorszy polski Ojciec i niebezpieczne zbiórki.
Celowo narażam własne dzieci na śmierć pod kołami samochodów oraz ataki gwałcicieli i porywaczy. Czyż nie zasługuję na miano najgorszego polskiego ojca?

Tomasz Gawraczyński: Z lotu Gawrona - Zjazd Stołecznej
Artykuł jest subiektywnym obrazem najważniejszych wydarzeń Zjazdu Chorągwi Stołecznej ZHP, który odbył się w dniu 27.11.2010. Nie będę tu opisywał wydarzeń mało znaczących, niezbyt ciekawych lub zapomnianych przeze mnie od końca listopada. Również z uwagi na moją zawodną niekiedy pamięć, z góry przepraszam za ewentualne niezachowanie kolejności wydarzeń na Zjeździe. A teraz zapraszam do lektury.

Dyskusja redakcyjna HR-a: jaka kadra, jacy instruktorzy?
Dzisiaj każdy u nas jest instruktorem, jest kadrą, a drużynowych brak. No i są niezawodni "organizatorzy imprez"

Dyskusja redakcyjna HR-a: Zloty czy Spędy?
Przyszłość dużych imprez harcerskich w świetle zlotu krakowskiego AD 2010: czy znów takie imprez będą nazywane "masowymi spędami" i czy dla środowisk harcerskich będą szansą na równanie w górę, czy okazją do równania w dół?

Grzegorz Skrukwa: Bez alternatywy? Zjazd w Wielkopolsce 2011
Był to kolejny zjazd bez alternatywy dla urzędującego komendanta, ale bardzo duża część instruktorów obecnych na zjeździe wyraziła sprzeciw...

Maciej Pietraszczyk, Twierdza na poligonie
Zlot ZHP poza Granicami Kraju w Zegrzu był żywą ilustracją hasła z demotywatorów: My nie emigrujemy, my kolonizujemy. Co współczesnym harcerzom mają do powiedzenia legendy emigracyjnego ZHP? I co jednak da się zrobić w Polsce?

Anna Wittenberg: Cisi bohaterowie, głośne media
W dniach po katastrofie prezydenckiego samolotu harcerze stali się bardziej niż zwykle widoczni w mediach. Czy coś z tego wynika dla naszej codziennej działalności?

Grzegorz Skrukwa: RPM-y - czy rzeczywiście droga donikąd?
Pytając o sensowność RPM-ów, stawiamy pytanie które jest odwiecznym dylematem wszystkich środowisk opozycyjnych i reformatorskich w różnych systemach: działać nieformalnie czy powoływać formalną strukturę... Nieformalne grupy, ruchy, koalicje ludzi i środowisk mogą być fenomenalną rzeczą, mogą zapewnić wszystko to co sformalizowany RPM. Ale również mogą się przerodzić w towarzystwo wzajemnej adoracji, zamknięte na outsiderów, przekonane o własnej nieomylności, z nieprzejrzystą wewnętrzną hierarchią opartą o kryteria towarzyskie, a nie merytoryczne.

Michał Ludkiewicz: Wspólnota, czy struktura?
Co się dzieje we Wspólnocie Drużyn Grunwaldzkich?