Krzyż pod Pałacem i Harcerze...
Ku pamięciWspólny komunikat Kancelarii Prezydenta RP,
Kurii Metropolitalnej Warszawskiej,
Duszpasterstwa Akademickiego Kościoła św. Anny w Warszawie
oraz organizacji harcerskich:

Przedstawiciele władz naczelnych organizacji harcerskich, których członkowie ustawili Krzyż przed Pałacem Prezydenckim oraz przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, w obecności przedstawicieli Kurii Metropolitalnej Warszawskiej oraz Duszpasterstwa Akademickiego Kościoła św. Anny, wspólnie postanowili, by w godny sposób przenieść i usytuować ów Krzyż w nowym miejscu, które pozwoli wspominać ofiary katastrofy smoleńskiej w należytej powadze i skupieniu.
W związku z powyższym zgodnie stwierdzono, że:
• Krzyż przed Pałacem Prezydenckim, jako tradycyjny chrześcijański symbol upamiętniania zmarłych, został ustawiony przez harcerzy z różnych organizacji jako inicjatywa oddolna, poryw serca, podczas ich solidarnej służby od chwili katastrofy samolotu pod Smoleńskiem i służył wspólnej modlitwie ludzi gromadzących się w tym miejscu w dniach żałoby narodowej. Ustawienie Krzyża miało charakter spontaniczny i było ściśle związane z atmosferą żałoby narodowej.
• Przedstawiciele organizacji harcerskich, Kurii Metropolitalnej, Kancelarii Prezydenta RP i Duszpasterstwa Akademickiego są zgodni, że miejscem najbardziej godnym tego Krzyża i jego symboliki jest świątynia. W związku z tym, Krzyż usytuowany przed Pałacem Prezydenckim zostanie przeniesiony do Kościoła Akademickiego św. Anny w Warszawie, miejsca silnie związanego z historią Stolicy i Polski. Świątynia ta jest miejscem nieustannej modlitwy za tragicznie zmarłego Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego Małżonkę oraz wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej. Przeniesiony Krzyż stanie się centrum rozważań rekolekcji w drodze i poprowadzi XXX-tą Jubileuszową Warszawską Akademicką Pielgrzymkę Metropolitalną na Jasną Górę, której przesłanie brzmi „Przez Krzyż”.
• Szczegóły ceremonii przeniesienia Krzyża do Kościoła św. Anny zostaną uzgodnione w najbliższym czasie.
Jednocześnie organizacje harcerskie zwróciły się z prośbą do Kancelarii Prezydenta RP, Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, a także władz miasta stołecznego Warszawy o godne upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej oraz żałoby wyrażanej przez Polaków - w formie adekwatnej do rangi tego tragicznego wydarzenia i atmosfery tamtych dni.
Kościół Warszawski w osobie Metropolity Warszawskiego Abpa Kazimierza Nycza oraz Kancelaria Prezydenta RP reprezentowana przez jej Szefa Ministra Jacka Michałowskiego w odpowiedzi na tę prośbę zobowiązały się do niezwłocznego podjęcia działań, zmierzających do godnego upamiętnienia ofiar katastrofy, jak również wspólnej służby harcerskiej.
Kancelaria Prezydenta RP
Kuria Metropolitalna Warszawska
Duszpasterstwo Akademickie Kościoła św. Anny w Warszawie
Związek Harcerstwa Polskiego
Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Social Sharing: Facebook Google Tweet This

1
sikor dnia lipca 18 2010 19:31:55

Druhna Magda, jak tylko się dowiedziała że ta cała inicjatywa to pisowska ściema to wycofała sie z niej. Podobnie zresztą zrobił Druh z Zawiszy. Na placu boju pozostał osamotniony ZHR-owiec który dalej daje się manipulować przez PIS co czyni wielka szkodę harcerstwu. Potrzebny jest jak najszybszy i jak najmocniejszy sygnał że harcerze nic wspólnego z tą prowokacją nie mają.

106
jazlowiak dnia lipca 30 2010 10:15:17

Nowy Pan Prezydent to większych problemów niż krzyż nie ma?

1
sikor dnia sierpnia 03 2010 13:15:40

Raczej nie. Patrząc na rolę Prezydenta w naszym ustroju...

2
Wilk Samotnik dnia sierpnia 03 2010 23:17:05

"manipulować przez PiS" - takie odwołania będą moderowane Pfft
Wystarczy - manipulować przez jedną z partii Smile

106
jazlowiak dnia sierpnia 04 2010 10:38:02

"pisowska ściema" - to na pewno o taki poziom dyskusji chodzi na tym forum?

2
Wilk Samotnik dnia sierpnia 04 2010 11:09:20

Ups, przegapiłem Wink , takie zwroty TEŻ będą moderowane !

Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.