BŁOGOSŁAWIONY JAN PAWEŁ II
Ku pamięciCZY PAMIĘTACIE TE SŁOWA JANA PAWŁA II ? WSZAK BYŁY SKIEROWANE DO NAS !
Braterstwo skautowe stwarza szczególną możliwość dialogu pomiędzy ludźmi mówiącymi różnymi językami, wyznającymi różne religie, należącymi do odmiennych kultur. Niesienie ideałów skautowych młodym ludziom, często oddalonym od Chrystusa i Kościoła, to wielka praca na rzecz ewangelizacji, a także na rzecz pokoju i współpracy pomiędzy ludźmi. Podziwiam pracę wszystkich skautów i instruktorów, którzy podejmują ten trud, którzy chcą spotykać się ze swoimi młodymi rówieśnikami w duchu ekumenizmu, dialogu i szacunku dla innych. Ten dialog pomiędzy katolikami - skautami i młodymi ludźmi, wyznawcami innych religii i przekonań pozwala, by Jezus Chrystus mógł być jeszcze lepiej poznany i bardziej kochany. Na fundamencie skautingu często też rodzi się powołanie młodych ludzi do stanu duchownego, ale też do życia w małżeństwie i rodzinie, zgodnego z nauczaniem Kościoła.
Źródło: posłanie Jana Pawła II z okazji 50 - lecia ICCS, wrzesień 1998 roku.
Co to znaczy czuwam?
To znaczy, że staram się być człowiekiem sumienia. Że tego sumie­nia nie zagłuszam i nie zniekształcam. Nazywam po imieniu dobro i zło, a nie zamazuję.
Wypracowuję w sobie dobro, a ze zła staram się poprawiać, przezwyciężając je w sobie. To taka bardzo podstawowa sprawa, której nigdy nie można pomniejszyć, zepchnąć na dalszy plan (...).
Maryjo, Królowo Polski!
Jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam...
Czuwam! Jakże dobrze, iż w Apelu Jasnogórskim znalazło się to słowo.
Posiada ono swój głęboki rodowód ewangeliczny: Chrystus wiele razy mówił:
czuwajcie! Chyba też z Ewangelii przeszło ono do ruchu harcerskiego.
Moi Drodzy, chciałbym dzisiaj przypomnieć fragment z modlitwy za Ojczyznę, którą codziennie odmawiam i myślę, że wielu z Was to czyni: "Wszechmogący, Wieczny Boże, daj nam szeroką i głęboką miłość ku braciom i najmilszej Matce - Ojczyźnie naszej, byśmy Jej i Ludowi, Twoich zleceń nie zapomniawszy, mogli służyć uczciwier1;. Jak widzimy w tej modlitwie są postawieni obok siebie bracia i Ojczyzna - Matka. Myślę, że to jest równocześnie jakiś wskaźnik dla wszystkich moich Rodaków w Ojczyźnie i poza Ojczyzną, którzy chcą się kierować miłością własnej Ojczyzny, żeby w tej miłości odnajdywać zawsze braci, tych, do których miłość Ojczyzny musi być także adresowana.
Źródło: Telegram do Zjazdu Walnego ZHP poza granicami Kraju, Castel Gandolfo, 27 września 1981
Nie czyńcie skautingu zbyt łatwym. Stawiajcie wyzwania !
JAN PAWEŁ II
Na zdjeciu Jan Paweł II ma chustę i rzemień Woodbadge.
Harcerz Rzeczypospolitej, jako pierwsze "legalne" pismo harcerskie poświęcił u schyłku komuny specjalny drukowany numer problemom Wiary w harcerstwie, oraz słowom Jana Pawła II do harcerek i harcerzy. Dlatego spróbujemy wydać kolejny numer o Janie Pawle II i Jego kontaktach z harcerstwem i skutingiem. Pomoc w redagowaniu tego numeru zadeklarował Harcmistrz Tadek Perzanowski, nasz wieloletni współpracownik, uczestnik wydarzeń z tamtych lat odnowy Ojczyzny i harcerstwa.

Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.