Przyjaciel harcerstwa odszedł do Wielkiego Gazdy
Ku pamięci16 lipca 2011r. zmarł ks. biskup senior Albin Małysiak, biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej, doktor teologii. Krakowiak i góral ( z Żywca) w jednej osobie. Człowiek autentycznej wiary. Skromny, szczery, optymista o wielkim poczuciu humoru - jak mawiał: "nawet w niepogodę mam harcerską pogodę ducha".
Honorowy Obywatel Krakowa, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, nazwany przez Jana Pawła II "Albinem Gorliwym". W stanie wojennym odpowiedzialny w Kurii za udzielanie pomocy represjonowanym, internowanym, więzionym i ich rodzinom. Wielokrotnie przesłuchiwany przez SB, cudem uniknął zamachu na swoje życie. Wielki patriota, dbający o godność każdego człowieka - strażnik najwyższych wartości. Przyjaciel dzieci i młodzieży, oddany opuszczonym ( Misjonarz Zgromadzenia Św. Wincentego a' Paulo).
Wspierał harcerstwo poza kręgiem duszpasterstwa harcerskiego biskupa K. Górnego. Doradzał jak omijać zasadę świeckości ZHP i nie wchodzić w konflikty z władzami, jak organizować udział harcerzy w mszach św. na obozach w zgodzie z PRL-owskim prawem. Przywoływał nawet stanowisko A. Kamińskiego w sprawie kapliczek na obozach. Nakłaniał do kultywowania i przeżywania wiary, a nie jej bezrefleksyjnego manifestowania. Konsultował przygotowanie pierwszej wersji Listu Otwartego Instruktorów ZHP Środowiska Krakowskiego, który legł u podstaw powstania KIHAM. Pomagał w tworzeniu działań na rzecz zachowania jedności harcerstwa, strategii ZHP przy Okrągłym Stole, taktyce wprowadzenia "Stanowiska IX/XXVI Zjazdu ZHP w sprawie stosunków z Kościołem".
Słowem, u Wilekiego Gazdy zasiada przy Harcerskiej Watrze - Czuwaj !
(Na podst. tekstu hm Tadeusza Perzanowskiego

Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.