Godzina W! 63 dni "Kamieni przez Boga rzucanych na szaniec!"
Godzina W (Wybuch) lub (Wystąpienie) – kryptonim rozpoczęcia powstania warszawskiego o godz. 17:00, we wtorek 1 sierpnia 1944. Dzień wcześniej, 31 lipca, pułkownik Antoni Chruściel (ps. "Monter") wydał rozkaz następującej treści:
"ALARM – do rąk własnych! Dnia 31.7. g. 19. Nakazuję W dnia 1.8. g. 17.00. Adres m. p. Okręgu: Jasna 22 m. 20 czynny od godziny W. Otrzymanie rozkazu natychmiast kwitować. (-) "X"" .
Kolejny raz zabrzmią w Warszawie i innych polskich miastach syreny by przypomnieć to najtragiczniejsze Powstanie w narodowej historii. Najtragiczniejsze, ale na przekór historii i niesprawiedliwym w większości ocenom - ZWYCIĘSKIE - bo jak żadne inne ŻYJE TAK MOCNO W NASZEJ PAMIĘCI. W stuletniej historii naszego Ruchu wiele było kart bohaterstwa i harcerskiej martyrologii, ale w żadnym narodowym zrywie, tak licznie i tak bezprzykładnie nie wzięli udział harcerki i harcerze. I w żadnym nie ponieśli tylu strat. Dlatego, gdziekolwiek jesteście, o godzinie W stańcie na tą chwilę, w hołdzie poległym powstańcom, druhnom i druhom naszym.

Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.