1929 r. SAMOCHODEM DOOKOŁA ŚWIATA - HARCERSKI WYCZYN!
http://www.ee.pw.edu.pl/~kwestorm/jelinski/wyd46.htm
W 1929 roku spod pióra, "polskiego Juliusza Verne", Władysława Umińskiego wyszedł utwór "Pod polską flagą samochodem naokoło świata. Podróż skauta Jerzego Jelińskiego", w którym autor opisał niezwykłe dokonanie młodego polskiego harcerza: okrążenie ziemi samochodem!
W latach dwudziestych, gdy przemysł samochodowy dopiero raczkował, był to wyczyn bez precendensu na skalę światową. Szczególne trudności wiązały się z przetransportowaniem auta przez trzy oceany oraz z radzeniem sobie z usterkami pojazdu – dostęp do części zamiennych i warsztatów samochodowych był wówczas wyjątkowo ograniczony, szczególnie w krajach egzotycznych. Kierowca musiał być zatem jednocześnie wprawnym mechanikiem.

Sama podróż trwała 28 miesięcy. Informacje o niej i artykuły sprawozdawcze z drogi ukazały się w ponad 2 tysiącach gazet z całego świata!

Można stwierdzić, że członkowie wyprawy (oprócz Jelińskiego podróż zaczęło, lecz do końca nie dotrwało, jeszcze trzech harcerzy) byli ówczesnymi celebrytami. Szczęścia w podróży na prywatnych audiencjach życzyli im między innymi Marszałek Piłsudski czy Prezydent RP Igancy Mościcki.
Od Redakcji: Kolejny zapomniany wyczyn, godny Wędrowników. Wyprawy kajakiem do Indii (druha Korabiewicza), czy szybowcami na Jamboree w Godollo, to warte przywołania przygody z harcerskiej historii. Zamiast naśladować "przedwojenne harcerstwo" długością mundurowych spódnic, czy szortów ( harcerskie historyczne grupy rekonstrukcyjne :) ) sięgnijmy do takich wzorów.
Autor:www.jelinski.rox.pl by Mariusz Kwestorowski
/skróty:Red.hr/
Zródło:zapytaj.zhp.pl

Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.