Nawigacja
HR Numer 6/2008
Od Redaktora Naczelnego
Na koniec roku 2008 proponujemy numer "kształceniowy" "Haera": czy kształcenie instruktorów harcerskich może wrócić do kierunku i poziomu kursów wigierskich? Jakich przykładów dostarcza nam współczesny skauting amerykański? Dlaczego nie można zrezygnować z kursów drużynowych?

Harcerskie Boże Narodzenie
Nawet w najczarniejszych latach komuny obchodziliśmy Opłatek - "Harcerską Wigilię" i spotykaliśmy się na Pasterce.

Gdzie są prawdziwe problemy harcerstwa ?
Czytam sobie artykuł Grzegorza Całka, w Czuwaju, o "prawdziwych problemach harcerstwa" - rozmyślam nad tym wyraźnie zamierzonym wprowadzeniem do dyskusji na rok przed kolejnym zjazdem. Cóż, w dużym skrócie - źle jest...

Do czego służy kurs drużynowych
Celem, dla którego warto organizować kursy drużynowych, nie jest zdobycie przez młodą kadrę wystandaryzowanej wiedzy czy umiejętności. Kurs powinien być przeżyciem, które zmotywuje, zainspiruje, wskaże drogę.

Legenda kursów nad Wigrami
Coraz większe zainteresowanie kształceniem instruktorskim w sposób "naturalnej w harcerstwie relacji mistrz - uczeń. Głosem wpisującym się i dzisiaj w naszą dyskusję o przywództwie, o rodzeniu się autorytetów" Bo, jak dalej napisał Marabut w Pobudce - to nie jest zwykły opis kursów instruktorskich. Polecamy również !

Historia Woodbadge w kontekście BSA
W 1911 roku, 4 lata po powstaniu skautingu w Wielkiej Brytanii, generał Baden-Powell rozpoczął szkolenie skautmistrzów poprzez serię wykładów. W 1919 r. William de Bois Maclaren nabył nieruchomość w Epping Forest, niedaleko Londynu, zwaną Gilwell Park i podarował ją skautom. Rano 8 września 1919, 61-letni emerytowany Inspektor Generalny armii brytyjskiej, generał Baden-Powell, podniósł do warg róg kudu, jednej z największych afrykańskich anylop i zadął, długo i mocno....

Woodbadge for XXI Century
Kształcenie: jak to robią inni? Stany Zjednoczone: Woodbadge for XXI century. W 2001 roku BSA wprowadziło całkowicie odmieniony system kształcenia w organizacji skautowej. System ten jest opary tradycyjnie na Baden-Powellowskim Wood badge-u jednak ma być odpowiedzią na współczesne wyzwania stojące przed skautingiem. Dwie najważniejsze zmiany jakie zostały wprowadzone w dotychczasowym systemie kształcenia to: skoncentrowanie na najnowszych technikach przywódczych wspólność kursu dla wszystkich liderów, niezależnie od ich poziomu, kategorii wiekowej i miejsca działania....

Ticket for XXI Century
Artykuł ten jest następną częścią artykułu „Woodbadge for XXI century” Ticket for XXI century Bilet w 21 wiek W latach poprzedzających Skauting, brytyjscy żołnierze, którzy stacjonowali poza granicami kraju, musieli zasłużyć/zarobić na przewóz czy też bilet powrotny do domu po okresie ich służby. Dlatego też Amerykanie nazwali to BILETEM, ale co to właściwie jest ?...

Harcerskie a instruktorskie
Nie chodzi mi przecież o to, że głupio wygląda zestawienie niskiego stopnia harcerskiego z instruktorskim, ale o to, że skoro świadomy harcerski wychowawca ma odnosić sukcesy w swojej pracy, nie może być mniej rozwinięty emocjonalnie od swoich harcerzy. Udowodnić zaś, że nie jest, może w bardzo prosty sposób – poprzez zdobycie stopnia!

Harcerskie wejście w dorosłość
Zadaniem harcerstwa jest wychowanie. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Kiedy jednak nasz proces wychowawczy się kończy? Kiedy możemy powiedzieć, że właśnie doprowadziliśmy wychowanka do punktu, od którego powinien iść sam? Czy ten próg krańcowy jest jakoś wyznaczony?

Razem czy osobno
Pamiętam te odległe czasy kiedy harcerskie dyskusje nie dotyczyły spraw wielkich dla Związku, tylko o wiele bliższych zwykłemu harcerskiemu życiu. Kiedy można było toczyć zacięte boje z innym szczepem o to czy serwowanie posiłków na obozie powinno odbywać się w kuchni, czy w namiocie stołówkowym (oczywiście że w stołówce! :P)

Wyraź swoją wiarę
Większość członków Związku Harcerstwa Polskie deklaruje, że są katolikami. Są jednak między nimi osoby innej wiary, czy też innego wyznania! Czy jest im łatwo? Czy instruktorzy nie mają problemów współpracując z nimi? Na podobne pytania odpowie phm Maciej Pietraszczyk drużynowy 125 WDW HSG SDRI GROM, oficer Komendy Głównej Straży Granicznej należący do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Początki ruchu harcerskiego
W dniu 31.10 br. przypadała 120 rocznica urodzin Andrzeja Małkowskiego. Z tejże okazji staraniem Harcerskiego Kręgu Seniorów-Kombatantów w Krakowie została odnowiona tablica pamiątkowa ku czci Twórcy Harcerstwa (tablica mieści się przy ul. Grabowskiego 4).

Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.