Nawigacja
Chcesz być Srebrnym Wilkiem, Bizonem, a może Łanią lub....Rybą?

Chcesz być Srebrnym Wilkiem, Bizonem, a może Łanią lub....Rybą?W światowym Ruchu Skautowym jest to jak najbardziej możliwe. Wystarczy tylko zasłużyć się w sposób niezwykły swą pracą i służbą skautmistrzowską. Bo symbolami tej najzaszczytniejszej służby są zwierzęta, jak na puszczański ruch przystało. Zacznijmy od Polski. 

W ZHP przez parę ładnych lat funkcjonowało najwyższe harcerskie odznaczenie, "Orzeł Harcerski", nadane ponoć tylko sześciu osobom, w latach 1921-26. Odznakę otrzymali "z urzędu" trzej Przewodniczący ZHP - Tadeusz Strumiłło, gen. Józef Haller, i ks. Jan Mauersberger. Odznakę otrzymali również Stanisław Sedlaczek i gen Robert Baden Powell. Możliwe, że Orła otrzymał również Przewodniczący ZHP w latach 1925-26 Roman Bniński.
Jednak to piękne Odznaczenie nie nawiązywało do puszczańskiej tradycji, lecz do naszego Herbu Polskiego.

Obrazy artykułów: 180px-odznaka_orla_harcerskieg.png

W latach 90-tych, z inicjatywy znanego zuchmistrza, nieżyjącego już Franciszka Dębskiego pojawił się pomysł stworzenia odznaczenia łączącego tradycję skautową z naszą rodzimą. Druh Dębski zaproponował Srebrnego Żubra - to już bezpośrednie nawiązanie do żubra ze Spały i do Brązowego Wilka - najwyższego odznaczenia w skautowym świecie. Projekt druha Franka Dębskiego upadł, może dlatego, że w BSA funkcjonuje odznaczenie szczebla międzystanowego - Srebrny Bizon.

Obrazy artykułów: spala.jpg

Odznaczenia - symbole zwierząt są piękne i prawie każda Organizacja Skautowa je posiada. Najczęściej są to Srebrne Wilki, zaś wersję Brązowego Wilka nadaje Światowa Organizacja Skautowa - WOSM, zwykle raz w roku i bardzo prominentnym osobom. Do dziś, jeszcze w wersji dawnej, zależnej od Pierwszego Skauta, odznakę Srebrnego Wilka otrzymał tylko jeden Polak, wojewoda Michał Grażyński, dz. harc. (Nie był harcmistrzem, a działaczem harcerskim) i przewodniczący ZHP.

Obrazy: silver_wolf.jpg

Obrazy artykułów: silver-fish-award-185x300world_highest.jpg

Odpowiednikiem światowego Brązowego Wilka w Żeńskim Ruchu Skautowym jest Srebrna Ryba, po raz pierwszy nadana jeszcze w brytyjskiej Organizacji Skautowej Pierwszej Skautce Olave Baden Powell. 

A poszczególne kraje? Udało się nam zebrać niektóre fotografie tych odznaczeń. Ale jest ich dużo więcej. Wiemy np. o.... Srebrnym Krokodylu, który obowiązuje na Kajmanach! Zdjęcie parę lat temu było w necie, dziś Google, go nie wynajduje.

Kto z Was, drodzy czytelnicy pierwszy znajdzie gdzieś w czeluściach internetu tego krokodyla, otrzyma w nagrodę jedną z książek naszej Biblioteki Harcerskiej - będzie ją sobie mógł wybrać!

Obrazy artykułów: beaver.jpgObrazy artykułów: awardantelopeusa.jpgObrazy artykułów: bufallo.jpg

W USA funkcjonuje system trzech Odznaczeń. Srebrna Antylopa - za zasługi na szczeblu okręgowym, Srebrny Bóbr na szczeblu regionalnym, zaś Srebrny Bizon na szczeblu krajowym. Oprócz Srebrnego Bobra na tym szczeblu istniało jeszcze Odznaczenie Srebrnej Łani dla skautmistrzyń. Obecnie nie nadawane - skautkom nadaje się te same Odznaczenia co skautom.

Obrazy artykułów: fawn-display.jpg

 

W Anglii najwyższym odznaczeniem jest Srebrny Wilk, ten ustanowiony w pierwszych latach Ruchu. Jest niezwykle poważany, nawet na kupno wstążki trzeba mieć specjalny certyfikat.
Nadaje go wyłącznie Skaut Naczelny za wyjątkowe zasługi dla Ruchu. 7 marca 2017 roku Bear Grylls nadał Srebrnego Wilka skautmistrzowi Kenowi Edwardsowi (76 lat) za nadzwyczajną, 65 letnią służbę instruktorską. Srebrny Wilk obowiązuje jako najwyższe Odznaczenie, jak już wspomniałem, w wielu krajach. 

album: wolf.jpg

Kolejne zdjęcie, to czeski Srebrny Wilk, a kolejne Wilki to szwedzki i norweski, nieco zmodyfikowane. 

 

Obrazy artykułów: silver_wolf_czechy.jpgObrazy artykułów: szwed.pngObrazy artykułów: norwegiaw.jpg

 

   

Nie wszędzie wydaje się być tak niezwykle wyjątkowy. Przykładowo, Srebrny Wilk z Belize jest stale do kupienia na E-Bayu za niebagatelną kwotę kilkuset dolarów. 

Rozbudowany system odznaczeń ma Japonia. To Srebrna Kukułka, Srebrny Paw i Srebrny Sokół. Wydaje się, że  ten system odpowiada amerykańskiemu - odznaczenia nadawane za wybitne zasługi lokalnie , regionalnie i centralnie.

Obrazy artykułów: japan_paw2.jpgObrazy artykułów: japankukuka.jpgObrazy: srebrny_sokol_japonia.jpg

 

Na Tajwanie mozna zostać odznaczonym Srebrnym Kozłem, w Nowej Zelandii ptakiem Tui (srebrnym).

Obrazy artykułów: silver_goat_taivan.jpgObrazy artykułów: silver_tui2nzelandia.jpg

 

Pięknie prezentują się odznaczenia Skautów w Hong Kongu, są to dla odmiany Złoty Smok i Złoty Lew. Smok wyraźnie nawiązuje do mitycznych smoków chińskich.

Obrazy artykułów: gold_dragonhong_kong.gifObrazy artykułów: gold_lion_hongkong.gif

 

Australia z kolei prezentuje swoim zasłużonym Skautom Srebrnego ptaka Emu i Srebrną Koalę.

Obrazy artykułów: silveremu.gifObrazy artykułów: silverkoala.gif

 

 

Niezwykłe było odznaczenie skautów kubańskich, prawdopodobnie nadawane przed rewolucją Fidela Castro, brak informacji, czy kubańscy emigranci w USA kontynuują skauting przedrewolucyjny.

 

A toObrazy artykułów: el_almiqui_de_plata_maxima_condecoracion_de_los_scouts_de_cuba.jpg kubańskie odznaczenie to Srebrny Mrówkojad! 

 

W Republice Południowej Afryki są trzy odznaczenia. Najwyższym jest Srebrny Słoń, po nim Srebrny Lew i Srebrna Antylopa Springbok.

Obrazy artykułów: african_elephant_award_s_1.jpgObrazy artykułów: order_of_silver_lion.jpgObrazy artykułów: silverspringbok.jpg

 

W Grecji mamy nie tyle puszczańskiego, co mitycznego Srebrnego Feniksa, zaś w Holandii Srebrną Sójkę.  

Obrazy artykułów: greek_srebrny_feniks.jpgObrazy artykułów: zilveren_vlaamse_gaai_rs_-team_1978_jay_holandia.jpg

 

 

Brazylia szczyci się Srebrnyjm Tapirem, a Wenezuela Srebrnym Rumakiem. 

Obrazy artykułów: tapir_de_prata.jpgObrazy artykułów: caballo_venezuela.jpg

 

Zwierzęta z tego puszczańskiego, ale i patriotycznego "nurtu" skautowego są obecne też w nazwach stopni - nasz Harcerz Orli, to nic innego jak Eagle Scout w USA.

Fantastyczna odmiana tej nazwy stopnia funkcjonuje w Korei - to...Tiger Scout - Skaut Tygrysi!

Obrazy artykułów: top_award.jpg

 

Mamy w Polsce bardzo bogatą symbolikę szczepów i drużyn. Są to nazwy, ale i piękne odznaki honorowe, np. krakowskiego Szczepu 10 KDH Żurawie.

Obrazy artykułów: zurawie1.jpg

 

A w Stanach Zjednoczonych znalazłem piękny odpowiednik naszego szczepowo-druzynowego odznaczenia - Medal Wiewiórki.

Obrazy artykułów: squirrel_usa.jpg

 

 

 

Nie zapomnijcie o poszukiwaniu zdjęcia Srebrnego Krokodyla, który obowiązuje na Kajmanach! Nagroda dla pierwszego znalazcy czeka! 

 

Biały Niedźwiedź 


Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.