Nawigacja
hm Jerzy "Dziaders" Baryka: Wskazówki, jak być dobrym zastępowym

Wskazówki, jak być dobrym zastępowym

 

- Dotrzymuj słowa. Nie składaj obietnic, których nie możesz spełnić.
- Bądź uczciwy wobec wszystkich. Dobry zastępowy nie ma ulubieńców.
- Nie pozwól, aby przyjaźnie przeszkadzały Ci w traktowaniu wszystkich członków twojego zastępu jednakowo. Dowiedz się, kto co lubi robić, i rozdzielaj obowiązki członkom zastępu według tego, co potrafią robić najlepiej.
- Bądź dobrym mówcą. Nie potrzebujesz donośnego głosu, aby być dobrym zastępowym, ale musisz umieć w odpowiednim momencie rzucić mocno słowa „zróbmy to!”
- Dobry zastępowy wie, jak zdobyć i przekazać informacje tak, by każdy wiedział, co się dzieje. Nikt nie potrafi czytać w twoich myślach.
- Bądź elastyczny i zorganizowany. Nie wszystko zawsze idzie zgodnie z planem. Bądź gotowy na przejście do „planu B”, gdy „plan A” nie zadziała.
- Bądź zorganizowany. Czas poświęcony na planowanie zwróci się z nawiązką. Rób notatki; prowadź własne archiwum.
- Rozdzielaj zadania. Niektórzy zastępowi zakładają, że praca nie zostanie dobrze wykonana, jeśli sami jej nie zrobią. Nigdy tak nie postępuj! Większość ludzi lubi nowe zadania. Niech członkowie zastępu spróbują wyzwań, których nigdy wcześniej nie spotykali.
- Nie próbuj robić wszystkiego samodzielnie. Dzielenie się pracą i grą jest dużo bardziej satysfakcjonującym sposobem działania.
- Podawaj przykłady. Ale najważniejszą sprawą, jaką możesz zrobić, jest dawanie przykładu samemu. Cokolwiek robisz, członkowie zastępu prawdopodobnie zrobią tak samo.
- Bądź pogodny. Radosna postawa może wszystkich podnieść na duchu. „Śmiej się, a świat będzie śmiał się z tobą…”
- Bądź konsekwentny. Nie ma nic bardziej mylącego dla młodego Skauta niż zastępowy, który jednego dnia staje na nogach, a następnego na głowie. Jeśli twój zastęp wie, czego się po tobie spodziewać, będzie bardziej prawdopodobne, że dobrze odbierze twoje przywództwo.
- Dawaj pochwały. Najlepszym sposobem na zdobycie zaufania jest obdarzanie nim innych. Często rzucenie słów „dobra robota” jest pochwałą niezbędną, by Skaut poczuł, że jego praca ma wartość w wysiłku całego zastępu.
- Nie ociągaj się z prośbą o o pomoc. Ne ma się czego wstydzić. Masz do dyspozycji wiele możliwości pomocy. W obliczu sytuacji, z którą nie wiesz, jak sobie poradzić, poproś kogoś z większym doświadczeniem o radę i wskazówki. Oni wzajemnie też wiele się od ciebie nauczą.

Te ponadczasowe wskazówki są równie dobre dla drużynowych

hm Jerzy "Dziaders" Baryka (Tłumaczenie z BiPi Scouts)


Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.