Nawigacja
HR Numer 4/2008
Czy tygrysy przetrwają do 2050?
"Gotowiec" - konspekt zajęć mających uwrażliwić na problem wymierania gatunków zwierząt na Ziemi, w tym tak "charyzmatycznych" jak tygrysy.

Czv rzeczywiście mamy przyrodę "we krwi"?
Wydawało by się, że harcerstwo nie musi się organizować do życia na łonie przyrody w jakiś wyjątkowy sposób.

Obóz harcerski - po co ?
Obozy harcerskie, piękna sprawa. Chyba każdy harcerz - weteran pamięta je dobrze. Ich "magiczną" atmosferę, przeżycia, psikusy, no i służby (no tak, zwłaszcza tego "świra" sprawdzającego białą rękawiczką czystość paleniska)

Outdoor Education, czyli edukacja w terenie
Outdoor Education to dziedzina edukacji, która nie ma obecnie swojego polskiego odpowiednika. Generalnie można powiedzieć, że to edukacja na otwartym terenie. Zorganizowany proces uczenia się w działaniu nastawiony na poznanie (zdobywanie wiedzy i umiejętności) podczas zajęć na świeżym powietrzu.

Program i atmosfera, czyli dwa najważniejsze elementy obozu
Zarówno program, jak i atmosferę można zaplanować i zbudować. Oczywiście nie jest to proste, ale przecież nie o to chodzi, aby było łatwo. Tak jak obóz jest dla harcerza przygodą i wyzwaniem, tak przygotowanie, a później realizacja programu mogą być przygoda oraz wyzwaniem dla instruktora. Zaczyna się zawsze od zamierzeń. Instruktor musi wiedzieć co w perspektywie długoterminowej chce osiągnąć. Obóz trwa przecież zwykle do 3 tygodni, ale to co nim się osiąga ma pozostać w uczestnikach na zawsze.


Z lipcowego obozowania relacja pierwsza
Najładniejszy w tipi jest widok gwiazd w otworze dymnym, do reszty można się przyzwyczaić i tyle.


Obóz Muszaki - nasza krótka relacja :)
Wynurzam się z głębi lasu wstępuje na łąkę, niedaleko znajduje się jezioro, do najbliższych zabudowań mam kilka kilometrów. To tu - pomyślałem, lepszego miejsca na obóz nie znajdziemy. W ten sposób rozpoczęło się ustawianie małego obozu na południu ziemi Warmińskiej, obozu, który miał zmienić nasze całe myślenie o organizacji obozów. Zmienić, bo takiego obozu w Hufcu nie widziano, od co najmniej 10 lat, a mało osób pamięta, co było 10 lat wcześniej....

Cytaty przydatne, ciekawe i....zaskakujące
Nie raz szukamy motta, lub celnego argumentu w dyskusjach, czy motywu przewodniego gawędy...

Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.