Nawigacja
Artykuły: Bank Pomysłów
Wyrwane z Listy "Czuwaj" - jak założyć portal Szczepu !
ponizej opisze funkcje strony/portalu/witryny naszego przyszlego pilznenskiego szczepu, jakie sie nam marza i prosze o odpowiedz na pytanie, czy takie opcje sa mozliwe do uzyskania i w jakim programie trzebaby te strone wykonac?

Maciej Pietraszczyk: Rozejrzyj się i rusz głową!
Program leży na ulicy. Wystarczy popatrzeć dookoła siebie.

Antoni Morawski: Program wokół nas - Służew nad Dolinką
Współpraca harcerstwa ze środowiskiem lokalnym możliwa jest nie tylko w małej miejscowości gdzie wszyscy się znają. Coś dobrego z obopólną korzyścią można zrobić i w wielkim mieście... Fantom pożyczony z Hufca, pudło B-1 ze środkami opatrunkowymi, i drużyna wędrownicza wystarczyły by zorganizować zajęcia, które spotkały się z fantastycznym odbiorem dzieci....

Adam Pielatowski, Nabór w gimnazjum - to się może udać
Przede wszystkim jednak trzeba dobrze zrozumieć kim są gimnazjaliści... I być gotowym nawet na prowokacje i wyzwiska. Wtedy nabór może się udać!

Marcin Grabowski, (Najwyższy) "Czas Bohaterów"
Zlot i propozycja programowa "Czas Bohaterów" Chorągwi Wielkopolskiej, 5-7 XII 2008 - okiem drużynowego

Kamila Wajszczuk: Nasze dinozaury nie wyginęły
Środowisko harcerskie mogą tworzyć nie tylko czynni harcerze i instruktorzy, ale i ci, którzy mundur jakiś czas temu odwiesili do szafy. Artykuł o tym, jakie korzyści może to przynieść dla programu drużyny i szczepu.

Maciej Pietraszczyk: Daleko jeszcze? - czyli gra w marszu
- Daleko jeszcze? - pytał osiołek Shreka i Fionę, gdy jechali do teściów w Zasiedmiogórogrodzie. - Druhu, daleko jeszcze? - pyta harcerz zmęczony nudnym przemarszem w czasie rajdu zanim dojdą do miejsca docelowego. Czy harcerze na rajdzie muszą wynudzić się zanim dojdą do miejsca, gdzie będzie fajnie?

Kadra 11 PDH "Tajga": Zdobywać most czy okrążyć jezioro? Propozycja gry terenowej
Zadanie "niebieskich" może być wykonane na kilka sposobów - ale muszą oni na to sami wpaść. Skalkulowanie czasu i odległości jest najważniejszym zadaniem reżysera gry. Okrążenie jeziora albo droga przez miejscowość Y - czyli obie opcje omijające przekradanie się przez strzeżoną granicę - muszą być opcjami na granicy wykonalności... Jednym słowem: urządzajmy harcerzom gry terenowe, a nie "chodzone sprawdziany"!

Grzegorz Skrukwa: "Ulica Bułgarska" czyli miejski bieg krajoznawczo-historyczny
Jak zorganizować harcerski miejski bieg krajoznawczo-historyczny na terenie "blokowiska"? Morze betonu, morze asfaltu, w nocy morze świateł. Wydawałoby się że poza blokami i hipermarketami nic tu innego nie ma. A jednak jest. Uważnie się rozglądając, dostrzeżesz kapliczki i pomniki, pozostałości cegielni i kolejki wąskotorowej, ślady po stawach, starorzeczach i strumykach. Relikty czasów gdy Bułgarzy hodowali tu paprykę i kabaczki. Między blokami stoją dziwne abstrakcyjne rzeźby. Swoją historię mają już też prostopadłościany supersamów i domów kultury, w których na pewno rozegrała się niejedna scena jak z filmu „Alternatywy 4”....

Anna Pospieszna: Zlot Czas Bohaterów - jesli ktoś nie był, to dużo stracił...
Zlot Chorągwi pokazał, że jest nas dużo. Pomógł utwierdzić się w harcerskiej tożsamości. Był okazją do wymiany doświadczeń. Był także okazją do zweryfikowania wzajemnego zaufania, odpowiedzialności za podjęte zadania. Pokazał, na kogo można liczyć, a na kim można się "przejechać"...

Janusz Sikorski: WOŚP Jak zrobić imprezę ?
Harcerski Finał WOŚP 2008 w Tychach - zadanie programowe dla Szczepu ! Harcerski Sztab WOŚP w Tychach ma już długą tradycję działania. Przez te wszystkie lata pozmieniali się ludzie i miejsca. Od mniej więcej 3 lat zajmują się tym „Leśni”. W zeszłym roku harcerski sztab zebrał około 18 tys zł. Całkiem dobry wynik, ale obiecaliśmy sobie, że WOŚP w 2008 roku będzie dla nas inny, nie będziemy tylko zbierać... Określiliśmy cele i ... Jazda :)

Kamila Wajszczuk: Wędrowniczy nabór w liceum
Spostrzeżenia na temat tego, dlaczego tak trudno zachęcić młodzież z dobrej szkoły średniej do harcerstwa - oparte o doświadczenia Szczepu "Pomarańczarnia"

Kadra 11 Poznańskiej Drużyny Harcerzy "Tajga": Czy tygrysy przetrwają do 2050?
Wyrąb dżungli, poszukiwanie surowców, presja ludzkości na przyrodę trwa. Czy w 2050 jeszcze będą na świecie tygrysy bengalskie, sumatrzańskie i syberyjskie? Tygrysów kaspijskich, balijskich i jawajskich już nie ma. Zastanów się ze swoją drużyną: dlaczego? I czy taki sam los nie grozi wilkom, rysiom, kozicom, świstakom? "Gotowiec" - konspekt zajęć mających uwrażliwić na problem wymierania gatunków zwierząt na Ziemi, w tym tak "charyzmatycznych" jak tygrysy.

Cytaty przydatne, ciekawe i....zaskakujące
Nie raz szukamy motta, lub celnego argumentu w dyskusjach, czy motywu przewodniego gawędy...