Numer Specjalny 3/2017

W końcu Jest!

Oddajemy w Wasze ręce nowy numer Harcerza Rzeczypospolitej. Numer, naszym zdaniem, niezwykle ważny z 2 co najmniej przyczyn. Pierwszą jest to że został on opracowany w reakcji na tragedię jaka rozegrała sie podczas tegorocznego obozu harcerskiego w okolicy Suszka. Zginęły tam 2 harcerki i Ich pamięci numer ten poświęcamy. Drugim powodem jest zawartośc numeru. Autorzy postanowili poważnie podejśc do sprawy i dzięki temu dostajecie, drodzy Czytelnicy, do ręki bank wiedzy potrzebnej każdemu organizatorowi obozu harcerskiego ale oczywiście nie tylko. Gorąco zapraszamy do pobierania i czytania. Warto. 

Naczelny HR

 

HR 3/2017 Specjalny


A może tak tratwą? ...

Jak co roku   spływa sobie rzeką ;) To przykład fajnego wędrowniczego działania. Warto naśladować no i jest również czym się zainspirować. Więcej tu: Linka


Zaproszenie na festiwal :)

Serdecznie zapraszamy do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Turystycznej Limanowa 2017. Festiwal odbędzie się w dniu 13 sierpnia w amfiteatrze w parku miejskim w Limanowej.

Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 29 lipca pod adresem: Limanowski Dom Kultury, ul. B. Czecha 4, 34 – 600 Limanowa lub na maila: ofpt@ldk.limanowa.pl (decyduje data wpłynięcia na adres organizatora). Wraz z kartą zgłoszenia prosimy dołączyć dwa utwory w formacie mp3 lub audio oraz krótką historię zespołu/wykonawcy.


Zapewniamy fajną atmosferę, fachowe jury, profesjonalną obsługę techniczną, atrakcje i nagrody finansowe dla zwycięzców - PULA NAGRÓD TO 7000 zł!


Wszelkich informacji udzielamy my, czyli Dział Animacji Kultury i Kina Limanowskiego Domu Kultury (18 3371 603, ofpt@ldk.limanowa.pl).


Regulamin, karta zgłoszenia i logo festiwalu są do pobrania na stronie: www.ofpt.limanowa.pl.


Pozdrawiam Asia D.


Nowy numer

No cóż, troszkę nam się podziało od poprzedniego numeru. Oczywiście wszystko było zaplanowane, to znaczy zaplanowany był Zjazd Nadzwyczajny ZHP jednak zupełną niewiadomą były zmiany które nastąpią. Po Zjeździe już wiemy - zmian zbyt wielu nie ma. Czy to dobrze? Ocena tego stanu rzeczy zależy oczywiście od świadomości i poglądów oceniającego. Moim zdaniem, zmiany dążące do wzmocnienia Rad, to bardzo dobry kierunek. Właśnie tak powinna wyglądać droga do rozdzielenia działalności gospodarczej od wychowawczej i tu pojawia się pewien niedostyt. Chciałbym by zmiany poszły znacznie dalej. No ale cóż, trzeba się cieszyć z tego co jest. 

Najbardziej jednak znaczącą jest zmiana brzmienia 10 punktu prawa harcerskiego. Tą zmianę już znacznie trudniej ocenić. Wzbudziła ona szeroką dyskusję i oczywiście podzieliła dość mocno instruktorskie gremia. W numerze mamy głosy takich znaczących harcerskich autorytetów, jak Marek Gajdziński czy Bogusław Śliwerski. Wyraźnie nie podoba się im zmiana, podobnie zresztą jak i mnie. Jest jednak również głos Tadeusza Perzanowskiego, któremu absolutnie nie można odmówić pragmatycznego podejścia do sprawy. Jest bardzo kompetentny i nie sposób nie zgodzić się z przywoływanymi tam argumentami. W moim odczuciu wypływa z niego pełna racja! Jednak, mam uwagę co do poziomu rozwoju którego dotyczą te argumenty. Od ćwika w górę, a Prawo Harcerskie, w swojej redakcji, jest przeznaczone głównie do osób młodszych... Nie ma rady, to po prostu  trzeba przeczytać i wyrobić sobie swoje własne zdanie.

W ten sposób wstępniak prawie cały został poświęcony jednemu tematowi, a w numerze przecież jest ich więcej! Zapraszam więc do czytania i przeglądania również pozostałych artykułów, bo mam wrażenie, że ich poziom jest naprawdę niezły, a przede wszystkim są po prostu fajne... 


To tyle. Tylko tyle I aż tyle. Mamy nadzieje że będzie Ci się Czytelniku podobać.

2/2017


Nowy HR - Zjazdowy :)

Przedstawiamy najnowszy numer Harcerza Rzeczypospolitej. Tym razem w wersji "do pobrania" na swój komputer. Co oczywiste, pojawi się również wersja "w sieci", która zresztą będzie bogatsza :) Tą specjalną postanowiliśmy ograniczyć by zawierała to co najważniejszego chcemy przekazać w związku z rozpoczynającym się Zjazdem Statutowym ZHP. I tak wyszła chyba zbyt obszerna jak na dzisiejsze standardy. Cóż zrobić, nasi Autorzy po prostu pracują pod hasłem "Nie ma lipy" I nie chodzi tu o masowe wycinanie drzew, chociaż to też ważny problem. Zapraszamy!

Najnowszy numer wersja pdf - do pobrania


Dzień Kobiet

Dzień Kobiet

Niech każdy się dowie że dzisiaj jest święto kobiet. Nanananana....

Do tego goździk, czekoladka i rajstopki ;) Takie święto. A na co dzień? No właśnie jak jest na codzień? Czy zawsze i wszyscy traktujemy dziewczyny jak równouprawnione partnerki? My w redakcji i prywatnie staramy się ze wszystkich sił. Bo chociaż mamy świadomośc, że Panie są znacząco inne od nas, to inne na pewno nie znaczy, że gorsze. Nie dość, że ładniejsze to jeszcze dokładniejsze, wytrwalsze, bardziej karne...
Dzień kobiet, skąd w ogóle taki zwyczaj? Kwiatek, a jutro? No właśnie co jutro. A może należy na to święto spojrzeć troche poważniej? Może jednak korzenie tego święta zobowiązują nas do czegoś zupełnie innego niż kwiatek, uśmiech i odrobina szarmanckości w tym dniu?

Z taką refleksją pozastawiam Was drodzy Czytelnicy na dzisiaj, chociaż nie do końca. Bo jak na poważnie to na poważnie. ...

Spróbujmy trochę wyjść poza  ramy zwyczajowe naszego święta. Spojrzymy na nie z innej perspektywy. Zapraszam Was do lektury artykułu o niezwykłych Kobietach, w znacznej części o Naszych Kochanych Druhnach. A więc niech jest i takie święto chociaż ja wolę taką codzienność.

 

Dzień Kobiet - Patriotycznie


22 luty 2017 Dzień Myśli Braterskiej

Obrazy artykułów: bp2.jpg"Zwyczajne kłamstwo jest nadzwyczaj częstą wadą wśród młodzieży i niestety poważną chorobą całego świata. Spotkacie ją zarówno u niecywilizowanych plemion jak i w kulturalnych krajach. Mówienie prawdy, a w konsekwencji wyniesienie człowieka na poziom autorytetu, zmienią całkowicie charakter człowieka i charakter narodu. Dlatego ciąży na nas obowiązek by zrobić wszystko co można, aby wpoić chłopcom poczucie honoru i nauczyć ich prawdomówności." BiPi