Nawigacja
HR nr 1-2 / 2011
OD REDAKCJI

TEMAT NUMERU - KOMU POTRZEBNE JEST HARCERSTWO
Witamy w pierwszym numerze "Harcerza Rzeczypospolitej" w roku 2011. Tym razem nie ma tradycyjnego artykułu wstępnego "Okiem populistów, oszołomów, demagogów i internetowych trolli". Chcielibyśmy by przewodnimi wątkami tego numeru były pytania postawione przez profesora Bogusława Śliwerskiego:
Czym jest dzisiejsze harcerstwo? Czy jest przede wszystkim organizacją wychowawczą, organizacją czasu wolnego, ruchem socjalnym, antykryzysowym, czy może organizacją narodowo-patriotyczną, historyczną? Która z tych funkcji powinna w nim dominować, być jego głównym nurtem? Jeśli nadal ma to być organizacja wychowawcza, to jaki powinna mieć program, by jego atrakcyjność, doniosłość stanowiła zarazem o jego aktualności? A przede wszystkim: czy harcerstwo jest potrzebne Polsce AD 2011?

Bogusław Śliwerski: Komu potrzebne jest dzisiaj Harcerstwo ?
Czym jest dzisiejsze harcerstwo? Czy jest przede wszystkim organizacją wychowawczą, organizacją czasu wolnego, ruchem socjalnym, antykryzysowym, czy może organizacją narodowo-patriotyczną, historyczną? Która z tych funkcji powinna w nim dominować, być jego głównym nurtem? Jeśli nadal ma to być organizacja wychowawcza, to jaki powinna mieć program, by jego atrakcyjność, doniosłość stanowiła zarazem o jego aktualności? Kto ma wpływ na ten program? Jaki model harcerza chcemy dzisiaj w nim kreować? Dla kogo ważne jest jeszcze harcerstwo - dla rodziców, nauczycieli, środowiska lokalnego, kraju? Jak dzisiaj pojmowana jest kategoria służby? Komu tak naprawdę służy harcerstwo? Jak oddzielić ją od usług na rzecz społeczeństwa? Co harcerstwo powinno pielęgnować, a w czym powinno się radykalnie zmienić?

Marcin Wysmułek: Elita - o etos harcerza
O ileż łatwiej by mi było w życiu, gdybym był łajdakiem. To zatrważające, że dranie mają lepiej. Nie musiałyby mnie krępować jakieś zasady, obietnice, prawa. Przyjąłbym za aksjomat, że wolno mi wszystko to, co nie jest zakazane. I nieważne jest cierpienie, nieważna krzywda innych. Bo dla mnie, ja, mnie, o mnie, mi. Byłbym swoim bogiem.

Bogusław Śliwerski: Harcerstwo jako pedagogia
Cieszę się z udziału w znaczącej dla ZHP konferencji. Zgodziłem się wygłosić referat jako były harcerz, instruktor ZHP, a zarazem jako pedagog-naukowiec i edukator, autor książek oraz redaktor współczesnych podręczników akademickich nie po to, by coś naprawiać czy sugerować jakieś zmiany, ale by podzielić się swoją wiedzą z współczesnych nauk o wychowaniu i doświadczeniem instruktora harcerskiego.


PROGRAM I METODA

Nietoperz dawniej i dziś - rozmowa z hm. Bartoszem Bartkowiakiem
"Będzie to zderzenie historii z nowoczesnością" mówi hm. Bartosz Bartkowiak, sędzia główny XXX Nietoperza 1978-2010 - Jubileuszowych Mistrzostw Chorągwi Wielkopolskiej w Nocnych Biegach na Orientację. Impreza, pod patronatem "Harcerza Rzeczypospolitej", odbędzie się 19/20 lutego 2011.

Wilka Samotnika Gawędy: "Od Harcerzy Starszych do Wędrowników"
Gawędy "Od Harcerzy Starszych do Wędrowników" nie są podręcznikiem uczącym podstaw prowadzenia zespołów harcerskich w tych gałęziach harcerstwa. Myślę, że spisanie gotowych recept i reguł, które by zwalniały zespół harcerek i harcerzy starszych, a tym bardziej wędrowników od samodzielnego myślenia, byłoby nieporozumieniem.

Wilk Samotnik: Internet w Szczepie, Drużynie, Zastępie
Nic nie stoi na przeszkodzie, by założyć, i urządzić sobie harcówkę w Internecie. Na Facebooku, czy na licznych bezpłatnych serwerach w sieci, zastęp, drużyna, czy szczep może mieć stronę o nieograniczonych możliwościach, wcale nie gorszą, a nierzadko lepszą od głównych portali swych organizacji.

"Zastęp Starszych Chłopców" hm. Jerzego Kreinera - listy do wędrowników
Oddajemy w Wasze ręce kolejną "zagubioną" książkę harcerską. Obok Wędrowników Pawła Mateusza Puciaty, jest to jedna z najlepszych książek o wędrowniczej gałęzi naszego Ruchu.


ORGANIZACJA

Dyskusja redakcyjna HR-a: jaka kadra, jacy instruktorzy?
Dzisiaj każdy u nas jest instruktorem, jest kadrą, a drużynowych brak. No i są niezawodni "organizatorzy imprez"

Dyskusja redakcyjna HR-a: Zloty czy Spędy?
Przyszłość dużych imprez harcerskich w świetle zlotu krakowskiego AD 2010: czy znów takie imprez będą nazywane "masowymi spędami" i czy dla środowisk harcerskich będą szansą na równanie w górę, czy okazją do równania w dół?

Od redakcji: Wokół "Krakowa i po Krakowie"
W artykule Magdy Pabin rzeczywiście więcej było mowy o cieniach Zlotu krakowskiego. Na artykuł o blaskach Zlotu czekaliśmy i czekamy nadal, mimo że minęło pół roku od wydarzenia. Łamy "Haera" stoją otworem! Niestety często jest tak w naszej organizacji, że wszelkie uwagi, bez zastanowienia określa się mianem krytykanctwa, i zamiast wyciągania wniosków odpowiada zdumiewająco agresywnym atakiem.

Tomasz Gawraczyński: Z lotu Gawrona - Zjazd Stołecznej 2011
Artykuł jest subiektywnym obrazem najważniejszych wydarzeń Zjazdu Chorągwi Stołecznej ZHP, który odbył się w dniu 27.11.2010. Nie będę tu opisywał wydarzeń mało znaczących, niezbyt ciekawych lub zapomnianych przeze mnie od końca listopada. Również z uwagi na moją zawodną niekiedy pamięć, z góry przepraszam za ewentualne niezachowanie kolejności wydarzeń na Zjeździe. A teraz zapraszam do lektury.

Grzegorz Skrukwa: Bez alternatywy? Zjazd w Wielkopolsce 2011
Był to kolejny zjazd bez alternatywy dla urzędującego komendanta, ale bardzo duża część instruktorów obecnych na zjeździe wyraziła sprzeciw...


OD HISTORII DO WSPÓŁCZESNOŚCI


Maciej Pietraszczyk: Patriotyzm i obronność - Skauting plus wyzwolenie dało harcerstwo
Często można spotkać się z opinią, że wyjątkowość skautingu na tle innych organizacji składających się na ruch skautowy polega na jego patriotycznym, związanym z losami narodu charakterze. Rzekomo cecha ta determinować ma odrębność programową i metodyczną harcerstwa. Teza ta jest tyleż popularna, co błędna. Już Baden-Powell tworząc teoretyczne podstawy swojego ruchu, patriotyzm uczynił jedną z podstawowych osi jego programu. Między innymi w „Wędrówce do sukcesu”, skierowanej do dorastających chłopców, napisał: Jeśli chcesz osiągnąć sukces, musisz sam uzupełnić swoją edukację.

Kamila Wajszczuk: Z Pomarańczarnią przez dziesięciolecia
W listopadzie 2010 swoje dziewięćdziesiąte urodziny świętowało jedno z bardziej znanych warszawskich środowisk harcerskich, Szczep 23 WDHiZ "Pomarańczarnia".


WĘDROWNICZE PODRÓŻE
SEKCJA IM. WACŁAWA KORABIEWICZA "KILOMETRA"


Marcin Grabowski: Widmo Brockenu
Dziki charakter gór właściwie zanikł, w dolinach słychać szum pędzących samochodów, a spiętrzone wody tworzą nie bobrowe, lecz betonowe tamy. Nic więc dziwnego, że w takich okolicznościach reklamowany jest sukces przywrócenia populacji rysia w lasach Harzu. Oby więc chociaż teren parku narodowego pozostał kolebką prawdziwej natury!

Grzegorz Skrukwa: Tramuntana - półwysep sępów
"Tam dalej na południu jest taki typowy mediteran, a tutaj to prawdziwa dżungla!". Istotnie, równoleżnik 45 dzieli wyspę Cres na dwie strefy roślinne - na południe od niego rośnie śródziemnomorska makia i wiecznie zielone iglaki, a na północ, na Tramuntanie - graby i dęby zrzucające liście na zimę. Półwysep jest zalesiony, pagórkowaty i pozbawiony dróg. Przede wszystkim jednak jest krainą sępów - majestatycznych ptaków wolno krążących na słonecznym niebie...

-------------------------------------------------
Nr HR-a: 1-2 / 2011

Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.