Nawigacja
Artykuły: Z archiwum HaeRa
Roczniki HR-a z lat 1982-1990

Zeskanowane roczniki HR-a z lat 1982-1990 >>> http://hr.bci.pl/viewpage.php?page_id=8


Człowiek i przyroda w powieści "Lato leśnych ludzi". Wczesny ekologizm w międzywojennej Polsce

Wczesny ekologizm w międzywojennej Polsce (referat wygłoszony na XIV Konferencji Naukowej „Człowiek i Przyroda” organizowanej przez Instytut Wschodoznawstwa RAN, Instytut Wschodni UAM i Taurydzki Uniwersytet Narodowy im. W. I. Wernadskiego, Symferopol, 20-27 IX 2004)streszczenie opublikowane w: „Socioestestvennaja Istorija”, 2004, T. XXIV


Z archiwum Haera - CZYM JEST HARCERSTWO I JAK JE MOŻNA WYPACZYĆ?
Blisko sto lat temu, w 1913 r., ks. K. Lutosławski w książce "Czuj Duch" pisał, że jest to ruch przetwarzający nas od egoizmu, ku dobru w nas i naszym otoczeniu oraz przygotowujący nas do godnego i szczęśliwego życia.

Dla tych co nie czytają Listy Czuwaj
Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść...

Biały Niedźwiedź: Czv rzeczywiście mamy przyrodę "we krwi"?

Ten artykuł ukazał się ładnych parę lat temu. Jak bardzo jest aktualny - przeczytajcie, za dwa miesiące obozy!

Czv rzeczywiście mamy przyrodę "we krwi"? 

Wydawało by się, że harcerstwo nie musi się organizować do życia na łonie przyrody w jakiś wyjątkowy sposób. Sama tradycja harcerska niesie przecież w sobie przekonanie, że więź z przyrodą nierozerwalnie łączy się z pracą harcerską. Mówi też o tej więzi Prawo Harcerskie. Trudno sobie wyobrazić, by rzeczywistość mogła odbiegać od tego obrazu. A jednak, gdy obserwuję choćby obozy harcerskie, to dochodzę do wniosku , że współcześnie odwróciliśmy się do przyrody plecami. 


Piotr Niwiński: Potrzeby i oczekiwania wobec harcerstwa
Podstawy wychowawcze ZHP i strategia rozwoju organizacji a potrzeby społeczne w Polsce

Maciej Pietraszczyk: Rozpalenie ogniska
Rozpalenie ogniska, to nie jest prosta sprawa, choć i utrzymanie go przy życiu do łatwych nie należy.

Maciej Pietraszczyk: Po co nam Niepodległość

- Co nam dała niepodległość? - spytał swego czasu w necie jeden z blogerów. Przebywanie wśród ludzi mówiących tym samym językiem? To samo mają emigranci mieszkający w skupiskach polskich na przykład w Irlandii. Wolność słowa? Do tego nie jest potrzebne własne państwo.


Tajemnice Puszczańskich Kręgów Totemowych
Tradycja Harcerskiej Rodziny Puszczańskiej sięga lat 20-tych ubiegłego wieku i trwa do dziś. Kręgi Puszczańskie , to również najstarsza harcerska...konspiracja. Zepchnięte do podziemia po rozbiciu ZHP w 1949 r. trwały i działały ściśle zakonspirowane również po reaktywowaniu ZHP w 1956 roku, będąc nierzadko celem działań służby bezpieczeństwa. W Małopolskiej Rodzinie Puszczańskiej, do dziś najsłynniejszym i nadal osnutym tajemnicą jest Krąg Czarnego Dębu, aktualnie działający jako Gromada Orłów i Gromada Lisów.

ARKADIUSZ AWIN: Tradycja i spuścizna kursów nad Wigrami
We wstępie do swojego artykułu, opublikowanego w piśmie HARCERSTWO w 1948 roku, dh. hm. Henryk Wechsler pisze, "...że rozpoczynając pisać o Wigrach i Wigierczykach jest się w sytuacji mówiącego ślepemu o kolorach".

Janusz Sikorski; Iza Staszczyszyn: Dziewięć istotnych zasad puszczaństwa
Zasady Puszczaństwa. Dziewięć istotnych zasad puszczaństwa. Około 100 lat temu w cywilizacji zachodniej pojawił się nurt filozoficzny wskazujący i mówiący głośno o tym, co od dawna, a właściwie od zawsze, było wiadome najstarszym i najbardziej doświadczonym ludziom. ...

Kuba Rodzeń: Co ze służbą, druhu studencie?
W ciągu najbliższych kilku miesięcy czeka Cię matura, wybór wyższej uczelni, oczekiwanie na listy przyjętych kandydatów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, opuścisz niewielkie, rodzinne miasto i macierzysty szczep. A co ze służbą?

Piotr Niwiński: Zielone Iskry
Szukajcie przyjaciół Szkoły instruktorskie ZHP na obczyźnie Na pokładzie Zawiszy Zlot Jubileuszowy Stowarzyszenie wyższej użyteczności

Rok 2008 rokiem Olgi i Andrzeja Małkowskich
Stenogram Uchwały Senatu RP - jest ciekawszym tekstem od suchych relacji prasowych.....zapraszamy do przeczytania

Maciek Pietraszczyk: Czy Polska jest sexy?
Takie pytanie zadał jakiś czas temu "Dziennik" wywołując ogólnonarodową dyskusję, w której wypowiedzieli się intelektualiści od lewa do prawa. Ilość wypisywanych w tych wypowiedziach debilizmów była szokująca.