Zjazd ZHR obradował w ten weekend
Po Zjeździe ZHR - Naczelnikiem Harcerzy został były (przekazał drużynę dwa lata temu) drużynowy 17 ŁDH - trzykrotnej Drużyny Rzeczypospolitej ZHR (funkcję drużynowego pełnił właśnie Sebastian) - hm. Sebastian Grochala .

To można nazwać sukcesem drużynowych!!!

"Wielkanocny pacierz" księdzaTwardowskiego
Nie umiem być srebrnym aniołem -
ni gorejącym krzakiem -
Tyle Zmartwychwstań już przeszło -
a serce mam byle jakie.

Tyle procesji z dzwonami -
tyle już alleluja -
a moja świętość dziurawa
na ćwiartce włoska się buja.

I wiem, gdy łzę swoją trzymam
jak złoty kamyk z procy -
zrozumie mnie mały Baranek
z najcichszej Wielkiej Nocy.

Pyszczek położy na ręku -
sumienia wywróci podszewkę -
Serca mojego ocali
czerwoną chorągiewkę.

Zagubione listy z archiwum Tadeusza Strumiłły
Zdobywająca imię hm. RP Stanisława Sedlaczka, 25 Harcerska Drużyna Pożarnicza przy OSP Kostrze, serdecznie zaprasza na wystawę "Zagubione listy z archiwum Tadeusza Strumiłły i inne harcerskie archiwalia...".
Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie harcerska sesja historyczna "Stanisław Sedlaczek w świetle nieznanych listów i dokumentów".
Prezentowane pamiątki pochodzą ze zbiorów powstającego Muzeum Historii Harcerstwa w Świebodzinie.
Sesja i uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 14 kwietnia (sobota) o godz. 11:00 w Wojskowym Ośrodku Kultury w Krakowie (ul. Zyblikiewicza 1). Wystawa potrwa do 18 kwietnia.
Czuwaj!
phm. Paweł Duran HR

"Czysty w myśli, mowie i uczynkach"
NewsyJak bumerang wraca sprawa druha hm. J. z hufca Myszków.
Jak pewnie wszystkim wiadomo, horrendalnie karygodne zachowanie tego druha wobec 16 letniej dziewczyny (lub....żony, jak twierdzi) zaowocowało naganą (sic!) NSH.

Redakcja HR podziela w całej rozciągłości głos w tej sprawie druhny hm Jolanty Kreczmańskiej na liście Czuwaj:
"(....) Sprawę poznałam z maila innej instruktorki. Niemniej o tej sprawie nie można nie rozmawiać.Tu powinny być konkretne wnioski.(...) Nie mam żadnych informacji o sprawie poza tymi z mediów. Nie muszę mieć, bo nagranie mówi samo za siebie. Tak-tak, nie-nie. Do tego decyzja sądu harcerskiego. :( . Do tego nie pierwszy raz.
To, że się to stało jest żenujące. Źle świadczy nie tylko o jednostce ale i o nas. To, że taki człowiek dostaje odznaczenie świadczy albo o naszej niewiedzy albo o skrajnym cyniźmie. To, że nadal jest instruktorem ( a
może już nie jest tylko o tym nie wiem?)... Decyzja sądu harcerskiego zatrważa.
W głowie mam wiele pytań, które mnie przerażają:
- Gdzie jest jakiekolwiek poczucie uczciwości i godności?
- Jak mam się z tym utożsamiać?
- Gdzie jest granica której w harcerstwie nigdy nie przekraczamy?
- Jak można z takim poczuciem kultury, przyzwoitości zostać/być
instruktorem, stopień nawet nie przechodzi mi przez myśl. Mieć tupet do bycia intruktorem, członkiem RN?
- Jak na takie zjawisko powinna zareagować społeczność instruktorska?
- Co powinien zrobić sprawca gdyby odpowiedzialnie podchodził do harcerstwa?

Ta sprawa strasznie przygnębia. Tak to prawda, że niszczy wizerunek harcerstwa ale co ważniejsze jest papierkiem lakmusowym naszego przyzwolenia.Odsłania to co mnie najbardziej boli - brak autentyczności w podejściu do wartości, do tego co zwyczajnie ważne, do kultury osobistej, poziomu kadry. Tym bardziej nie powinniśmy jej zostawiać".

Szkoda, wielka szkoda, że Druhna Jola nie jest już członkinią Głównej Kwatery, że nie kieruje już Wydziałem Kształcenia! Tak po instruktorsku odpowiedzialnej, jednoznacznej, a co najważniejsze harcerskiej oceny sprawy boleśnie zabrakło!!!
.....życzymy udanych, przyszłościowych i mądrych uchwał!
10 Marca przy Konopnickiej 6 wznawia obrady Zjazd ZHP, po przerwie. Mimo zdobycia już "historycznego" miana "przerwany", życzymy Zjazdowi by tym razem osiągnął cel i wprowadził mądre i przyszłościowe zmiany.
Transmisji w necie można słuchać i oglądać w telewizji zjazdowej. Jak zwykle subiektywnej relacji można oczekiwać na zhp 24.
http://www.facebook.com/pages/Zjazd-zhp24/189948942139
http://zjazd.zhp.pl/
22 LUTY, DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIEJ 2012
Dzień urodzin Założyciela Ruchu Skautowego.
The World Association of Girl Guides and Girl Scouts choses a theme for each World Thinking Day and proposes related activities. Themes include:
Światowa Organizacja Dziewcząt Skautek i Dziewcząt Przewodniczek co roku proponuje specjalny temat DMB:
Oto tematy z ostatnich lat - przeczytaj, przetłumacz, pomyśl i DZIAŁAJ !!!!
2010: UN Millennium Development Goal 1: Girls worldwide say "Together we can end extreme poverty and hunger".
2011: UN Millennium Development Goal 3: Girls worldwide say "Empowering girls will change our world".
2012: "Environment": UN Millennium Development Goal 7: Girls worldwide say "We can save our planet".
Powodzenia w harcerskiej służbie życzy Redakcja HR
Muzeum Harcerstwa - jednak do przodu!
MetodykaWybrano koncepcję architektoniczną Muzeum Ruchu Harcerskiego

Pracownia Architektoniczna Ferdzynowie z Koluszek wygrała konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną Muzeum Ruchu Harcerskiego w Krakowie. Wolę tworzenia takiej placówki wyrazili w 2008 roku krakowscy radni.
Przewodniczący sądu konkursowego i główny architekt miasta prof. Andrzej Wyżykowski poinformował w piątek, że zdaniem jurorów, za zwycięską propozycją przemawiało prawidłowe i czytelne zaprojektowanie przestrzeni publicznej i bardzo dobre wpisanie się w teren, przy zachowaniu jego istniejących walorów, minimalna ingerencja w działkę i prawidłowe powiązanie obiektu z zabytkowym fortem, umożliwiające pełną rewaloryzację zabytku.
Zwycięska koncepcja daje też duże możliwości aranżacji w terenie elementów zagospodarowania biwakowego w formie utworzenia stanicy harcerskiej. Nagrodzona pracownia otrzyma 25 tys. zł.

Zgodnie z zamysłem, Muzeum Ruchu Harcerskiego ma powstać w rejonie poaustriackiego fortu nr 52 Łapianka w Jugowicach.
"Chcemy doprowadzić do rewitalizacji tego fortu i temu ma służyć między innymi utworzenie tam placówki muzealnej. Jest to także jeden z elementów ożywienia całej Twierdzy Kraków" - zaznaczył zastępca prezydenta miasta Tadeusz Trzmiel.
Po realizacji inwestycji, przy muzeum powstanie park z przestrzenią otwartą dla mieszkańców jako miejsce spacerów i rekreacji. Znajdzie się tam również miejsce na organizację części obozowo-biwakowej.
Wolę tworzenia Muzeum Ruchu Harcerskiego wyraziła w 2008 roku Rada Miasta Krakowa. W ślad za tym, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powołał zespół zadaniowy, który ma wypracować koncepcję działania muzeum. Jednym z elementów działań jest zbieranie pamiątek harcerskich i pozyskiwanie kolekcji.
W czerwcu 2009 roku prezydent Krakowa, radni oraz przedstawiciele Chorągwi Krakowskiej Związku Harcerstwa Polskiego i Okręgu Małopolskiego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej potwierdzili wolę utworzenia Muzeum Ruchu Harcerskiego podpisując wspólną deklarację w tej sprawie.
W ramach przygotowań do tej inwestycji, Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie dokonał częściowo rozbiórek niektórych budynków, wykonał inwentaryzację zieleni oraz inwentaryzację architektoniczno-budowlaną części zabytkowych budynków fortu. (PAP)
A tu szczegóły rozpisanego konkursu:
Link