8 Czerwca Harcerska Watra u Wielkiego Gazdy.
"Będą kiedyś te iskry zaklęte,
co tak jasno dziś złocą twą twarz,
opowiadać o tobie legendę"

1 czerwca 2012 roku odszedł na wieczną wartę
Druh Harcmistrz

KRZYSZTOF BASTER HR
harcerz, instruktor, wychowawca,
przede wszystkim nasz przyjaciel,
dla którego służba drugiemu człowiekowi,
Bogu i Polsce stanowiła życiową dewizę.

Druhu Krzysztofie,
dziękujemy za ,,wczoraj",
bo przecież ,,jutro" znów w blasku watry
na niebiańskich polanach popłynie w splecionym
kręgu zapewnienie o braterstwie, które wiecznie trwa,
gdyż zweryfikowało je nasze życie.

Pogrzeb odbędzie się 8 czerwca o godz. 13.40
na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Rodzinie
składamy wyrazy współczucia.

Czuwaj!

Instruktorzy Seniorzy
Hufca ZHP Kraków Śródmieście

Od Redakcji: Z kręgu legendarnych szczepowych Hufca Kraków Śródmieście z lat Odnowy i KIHAM, do Ogniska Wielkiego Gazdy odszedł szczepowy Wagabundów. Krzysiu, masz tam poczesne miejsce, HEJ !!!!
Kontynuacja pięknej tradycji - prezydencki Protektorat.
25 maja prezydent RP Bronisław Komorowski obejmie honorowy protektorat nad organizacjami harcerskimi w Polsce i poza granicami Kraju.
W uroczystości wezmą udział reprezentacje Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju, Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie, Republikańskiego Społecznego Zjednoczenia "Harcerstwo" (Białoruś), Harcerstwa Polskiego na Ukrainie, Stowarzyszenia Harcerskiego i Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" FSE.
Ceremonia rozpocznie się o godz. 17.00 uroczystym apelem na dziedzińcu Pałacu Belwederskiego w Warszawie, podczas której Prezydent wręczy akty nadania protektoratu władzom naczelnym przybyłych organizacji. Następnie odbędzie się wspólny kominek harcerski, którego głównym punktem będzie gawęda wygłoszona przez Prezydenta.
Protektorat Pierwszego Obywatela Rzeczpospolitej jest wyrazem najwyższego uznania dla działań organizacji harcerskich i ich misji wychowawczej. Godność protektora przyjmowana jest dożywotnio, niezależnie od pełnionych później funkcji w państwie.
Tradycja honorowego protektoratu nad harcerstwem sięga II Rzeczypospolitej. Pierwszym protektorem ZHP został marszałek Józef Piłsudski dziękując za zaangażowanie harcerzy w walkach o niepodległość. W gronie protektorów znaleźli się również kolejni prezydenci II RP: Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki.
Do tradycji protektoratu międzywojennego powrócili prezydenci III Rzeczypospolitej: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński. Piątkowa uroczystość będzie kontynuacją tego zwyczaju.
Całość spotkania będzie transmitowana na żywo dzięki telewizji internetowej ZHP360 na stronie zhp.pl oraz facebook.com/zhpfun w piątek od 16.45 do 22.00.
phm. Agata Grzywacz
rzecznik prasowy ZHP
(Za: www.zhp.pl)
Perygeum Księżyca!
Wczoraj, 5 maja, od 19:40 mogliśmy obserować na niebie zjawisko Perygeum, czyli największe zbliżenie się obiektu, wczoraj księżyca, do ziemi. Nasz satelita był jaśniejszy i większy niż zwykle. Zdjęcie zostało wykonane w Krakowie, ok godziny 22.
Takie obserwacje, to znakomity temat zbiórki, bo wystarczy mapa księżyca, statyw, średniej klasy aparat z teleobiektywem i porządna lornetka! Fascynująca wędrówka.Przyślijcie swoje zdjęcia Perygeum (wraz z imieniem i nazwiskiem lub nikiem, oraz informacją gdzie zdjęcie zostało zrobione) do redakcji na adres: pandziulka@gmail.com. Opublikujemy je w galerii HaeRa!

WIESZ, CO MASZ ???? KONSTYTUCJA TRZECIEGO MAJA!


WSZELKA WŁADZA SPOŁECZNOSCI LUDZKIEJ BIERZE SIĘ Z WOLI NARODU
Pierwsza w Europie konstytucja oparta na monteskiuszowskiej koncepcji podziału władz na władzę: ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Polska stała sie moonarchią konstytucyjną opartą o zasady: zwierzchnictwa narodu, podziału władzy i głosowania większością głosów.


Warto odnotować...


Właśnie trafiły do harcerskich internetowych księgarń 3 nowości wydawnicze wydane w ramach BKPW:)

Jak Orzeł Leć - Świetna pozycja dla chcących wiedzieć, jak dobrze rozpisac próbę na HO, z wieloma przykładami takich prób. Pozycja ta może być dobrą inspiracją....dla każdego!
Od Harcerzy Starszych do Wędrowników - Tu się nie będę wymądrzał, notkę wpisze autor (a co ? )
Wampumy Leśnych - Pozycja będąca przede wszystkim rodzajem propozycji programowej na parę lat dla drużyn chcących podążać drogą leśnej mądrości. Ot takie pierwsze chyba powiązanie treści puszczańskich ze Zwoju Kory Brzozowej z naszymi, harcerskimi instrumentami metodycznymi. Do tego trochę porad. Od "przepisu" na organizację obozu zastępów, poprzez pierwszą pomoc w terenie, przetrwanie zimą, aż po ... leśną książkę kucharską ;)
Smacznego!
Lawina nonsensownych prasowych newsów !!!!!!!
- Wielka złość druhów. Afera w ZHP z bankiem w tle - dziennik.pl
- ZHP dał bankowi dane harcerzy. Nie pytał o zgodę - Biznes ...www.tvn24.pl
- Czuwaj. ZHP sprzedało dane osobowe bankowi - www.kciuk.pl
- ZHP udostępnił bankowi dane osobowe swoich członków - Forum - Onet ...wiadomosci.onet.pl
- Czuwaj. ZHP ma twoje dane i je udostępnia - itd, itp
Takie i inne niepoważne newsy pojawiły się w mediach. Jest to pokłosie rozpętanej na Facebooku wewnętrznej dyskusji wokół wprowadzenia przez ZHP nowej legitymacji członkowskiej, połączonej z bankową "skarbonką". Szkoda, że cała ta sprawa stała się zarzewiem poważnego instruktorskiego konfliktu. Dobrze, że GK wydała w końcu rozsądne oświadczenie w całej tej sprawie, które publikujemy w całości. (link - czytaj więcej)
Sama karta jest zdaniem Redakcji fajnym i nowoczesnym pomysłem, w duchu harcerskiego nowatorstwa.
WIELKI KONKURS REDAKCJI HARCERZA RZECZYPOSPOLITEJ
WIELKI KONKURS REDAKCJI HARCERZA RZECZYPOSPOLITEJ
WYWIEŚ FLAGĘ RZECZYPOSPOLITEJ W NIEPOSPOLITYM MIEJSCU!


2 maja obchodzimy Święto Flagi. Tego dnia flagi narodowe powinny wisieć wszędzie, gdzie tylko się da. Ale flagi wywieszone w miejscach standardowych, na oknach, latarniach, przed urzędami i budynkami publicznymi nie budzą emocji. Dlatego redakcja HRa wzywa:

WYWIEŚMY FLAGI TAM, GDZIE ZWRÓCĄ NA SIEBIE UWAGĘ, WZBUDZĄ ZAINTERESOWANIE I PRZYPOMNĄ PRZECHODNIOM O ŚWIĘCIE.