Nawigacja
HR nr 2/2012
OD REDAKCJI


Okiem hejterów, oszołomów, demagogów, szkodników i internetowych trolli.
Nie lubię, gdy mi mówią po imieniu,
Gdy w zdaniu jest co drugie słowo "brat".
Nie lubię, gdy mnie klepią po ramieniu,
Z uśmiechem wykrzykując "kopę lat!";


ORGANIZACJA

Sam. Maryna z „Leśnych”:Podstawowe dokumenty ZHP - dlaczego są ważne dla drużynowego
Związek Harcerstwa Polskiego, jak każda organizacja działa w oparciu o pewne dokumenty. Są one - jako zbiory praw, zasad, norm postępowania - niezbędne do prawidłowego i sprawnego funkcjonowania ZHP-u, zrzeszającego ok. 80 tys. osób (wg ewidencji). Znajomość niektórych z nich jest szczególnie ważna dla drużynowego.

Wilk Samotnik: Obozy, obozy, obozy.......
Reprezentuję, tzw. "krakowską szkołę obozowania". Czyli obozy stałe, miesięczne - to ważne w celu prawidłowego rozplanowania bloków programowych, służb i pełnej samoobsługi obozowiczów w należytym zapleczu obozowym. Takie obozy nie mają w pełni skautowej tradycji, są "polskim wynalazkiem", wywodzącym się z tradycji sokolich obozów szkoleniowych opartych na konspiracyjnym wojskowym szkoleniu, na romantyzmie biwaków i włóczęg kresowych i na twórczym przekształceniu pomysłu BiPi z Brownsea.

Grzegorz Skrukwa: Władzy ku chwale, hejterom ku przestrodze!
Zbyt dużo instruktorów zawiodło ostatnio zaufanie Władzy - okazało się hejterami. Na szczęście "Na Tropie" schłostało ich biczem satyry, czemu gorliwie przyklaskujemy.

Maciek Pietraszczyk: Lekarstwo na epidemię.
Pod Szczekocinami koło Zawiercia zderzyły się dwa pociągi, 16 osób zginęło, ponad 50 trafiło do piętnastu szpitali. Akcja ratownicza trwała ponad dobę i zaangażowanych było w nią 400 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i policji, nie licząc ratowników GOPR i innych organizacji ratunkowych.

WYWIAD HR: Każdy odpowiada za wizerunek harcerstwa
Ostatnio ZHP zaliczył dwa mocne wejścia medialne: aferę związaną z wyprodukowaniem kart członkowskich i niejasnościami z tym związanymi oraz objęcie protektoratem harcerstwa przez Prezydenta RP. Pierwsza zdecydowanie negatywna, druga bardzo pozytywna. Jak jako były rzecznik oceniasz sposób kształtowania wizerunku przez Związek? – Wywiad z druhem Adamem Zawadzkim.

PROGRAM I METODA

Maciek Pietraszczyk: Kogo kocham, kogo lubię cz. 2
Poznaliśmy podstawowe pojęcia, które potrzebne nam są przy opisie nieformalnej struktury naszej drużyny. Jak teraz sprawdzić, jak ta struktura wygląda? Kto kogo kocha, lubi lub szanuje?

Sam. Maryna z „Leśnych”: Wędrownicze przemyślenia opiekunki zastępu
Funkcja zastępowego jest chyba najbardziej niewdzięczną w całym ZHP. Mnóstwo obowiązków, zero przywilejów. Zastępowy musi dbać o swoich podopiecznych, zajmować się nimi, pilnować. I co z tego ma? Tyle, że jeśli na moment straci czujność, a jego zastęp coś przeskrobie, to jemu się właśnie oberwie najbardziej.

Ćwik Sławek z „Leśnych”: Obóz "Leśnych" na Oźnej oczami jednego z uczestników
Nie miałem pojęcia jak ten obóz będzie wyglądał. Byłem podekscytowany, lecz dziwnie nie odczuwałem tego jadąc. Już od przybycia na „Oźną” (miejsce obozu góra „Oźna” w Beskidzie Żywieckim) prześladowały mnie myśli: „Co to będzie?” „Czy będzie ciężko?”. Cała robota jaką mieliśmy pierwszego dnia do wykonania, poszła zaskakująco szybko, oprócz rozbijania jednego namiotu, ale to w stosunku do całej reszty było bez znaczenia. Każdy zajmował się swoją pracą i nikt się nie obijał, znów męczyły mnie myśli jak będzie po rozbiciu całego obozu, te myśli ciągnęły się przez cały pierwszy tydzień.

WARSZTAT DRUŻYNOWEGO

phm. Agnieszka Fietkiewicz HO: Historia Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich - specjalność sportowa
Jesteśmy w ważnym sportowo roku - dwie duże imprezy na skalę międzynarodową odbywają się jedna po drugiej - najpierw Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, zwane Euro 2012, organizowane przez dwa kraje Europy Środkowo-Wschodniej (Polska i Ukraina), a niecały miesiąc później jubileuszowe Igrzyska XXX Olimpiady w Londynie.

phm. Klaudia Sobalak: Harcerstwo i oświata: papiery, przemiany, szanse i możliwości Droga drużynowo, drogi drużynowy! Zrobiłeś udany nabór. Twoja gromada/drużyna ma zbiórki w szkole (wiem, że nie każda drużyna ma zbiórki w szkole, ale myślę, że większość drużyn w mniejszym lub większym stopniu "ma do czynienia" z dyrektorem szkoły). Dyrekcja prosi Cię o to, by Twoi harcerze włączyli się w działania w szkole, np. poprzez pomoc w organizacji uroczystości szkolnych. To taka transakcja wiązana - my (szkoła) udostępniamy pomieszczenia szkolne i pozwalamy zrobić nabór w szkole, Ty (drużynowy) masz się zobowiązać do pomocy w "obstawieniu" szkolnych imprez. Współpraca z dyrekcją może się układać lepiej lub gorzej...

phm. Agnieszka Fietkiewicz HO: HSRD - zapomniana specjalność... ?
Tajemniczy skrót HSRD to Harcerska Służba Ruchu Drogowego. Dawno zapomniana, jest dołączona do HSG, czyli Harcerskiej Służby Granicznej i odłączona od HSP, czyli Harcerskiej Służby Porządkowej. Leży sobie gdzieś w kącie, nikt o niej nie pamięta. A przecież wbrew pozorom jest ona programowo bardzo pojemna. Dlaczego w takim razie niewiele się o niej mówi, niewiele się robi?

hm Kamila Wajszczuk: Druhno, druhu – nie spamuj!
Co to takiego, ten cały "spam"? Termin ten, pierwotnie oznaczający rodzaj amerykańskiej konserwy mięsnej (takiej mielonki, której wszyscy mają dość po kilku obozowych posiłkach...) przyjęło się stosować do niechcianych wiadomości poczty elektronicznej. Każdy, kto korzysta z internetu, prędzej czy później trafi na coś w rodzaju paskudnej mielonki.

PUSZCZAŃSKIE PORADY
Phm. Kamil Makos HO: Pochwa na nóż w trzech odsłonach
Pisałem już o tym jak zrobić sobie nóż, jednak jeśli już go posiadamy musimy wykonać pochwę, aby przenoszenie noża było bezpieczne i miłe.

OD HISTORII DO WSPÓŁCZESNOŚCI


Wilk Samotnik: Przygody kolekcjonera, czyli polowania na harcerskie pamiątki.
Szperanie po internetowych giełdach weszło już wszystkim kolekcjonerom harcerskich pamiątek w nawyk. Niejako ubocznym tego efektem jest stały, niebagatelny wzrost cen. Ale stale można jeszcze liczyć na ciekawe i niespodziewane odkrycia.

-------------------------------------------------
Nr HR-a: 2/2012

Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.