Nawigacja
HR - Numer III-IV/2020

HR - Numer III-IV/2020

 

Od redakcyjnej Watahy ... kilka słów, na czas pandemii ...

 

PANDEMIA A HARCE - COVID-19


hm Janusz Sikorski: To jak to w tej dobie pandemii? Działać czy nie działać?

To jak to w tej dobie pandemii?  Działać czy nie działać?

Dostaję pytanie od jednego z czytelników, co robić i jak się zachować... Spróbuję tu, na łamach Haera dać jakieś praktyczne wskazówki.
Pandemia trwa, ale jednocześnie rząd "odmraża" kolejne aktywności. Aktualnie młodzi ludzie w wieku ponad 13 lat mogą już wychodzić z domów i robić już wiele rzeczy... 

 

hm. Katarzyna Rytko: Planowanie podczas pandemii

Zmieniające się warunki sanitarno-epidemiologiczne w ostatnim półroczu postawiły naszą Organizację przed niemałym sprawdzianem w dziedzinie zarządzania. Śródroczne plany pracy gromad i drużyn sporządzone w czasach względnego spokoju, otwarcia i bezpieczeństwa, odłożyliśmy na półkę z napisem: Do realizacji w bliżej nieokreślonej przyszłości. Zaczęliśmy zadawać sobie pytanie: czy warto planować w niepewnych czasach?


 

hm. Jola Kreczmańska: Jak działać i jeszcze wzmocnić harcerskie zespoły w dobie pandemii?

Jak działać i jeszcze wzmocnić harcerskie zespoły w dobie pandemii? Oto odpowiedź "Ręki Metody" :D "Pandemia przesunęła granice naszych możliwości. Widzę, że w kadrze - również tej najbardziej obciążonej - roznieciła kolejne plany, marzenia. Dała poczucie siły własnej i sumy siły całej naszej wspólnoty. Przy takim obciążeniu, jak pod lupą można było dostrzec nasze słabe i mocne strony. Tak, to była prawdziwa próba wodzów.


 

hm. Ela Noga: Nieoczekiwana Próba Wodza - instruktorzy w czasie pandemii

Nieoczekiwana Próba Wodza - instruktorzy w czasie pandemii

“Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono” - pisała polska noblistka, Wisława Szymborska w wierszu poświęconym pamięci Ludwice Wawrzyńskiej. Choć tam sytuacja była inna, choć chodziło o poświęcenie swoich planów, marzeń, wreszcie życia, by pomóc bez zastanowienia, bo tak po prostu było trzeba - uratować czwórkę dzieci z pożaru - te słowa z uporem wracały do mnie przez cały czas pandemii. Czułam mocno, właściwie od pierwszych chwil lockdownu, że sytuacja, w której znaleźliśmy się jako ludzie i jako instruktorzy harcerscy to sytuacja ogromnej próby. Sprawdzian nie tylko naszej gotowości do działania, ale też realnego przygotowania do tego działania. Sprawdzian wreszcie dla rozumienia istoty harcerstwa i najważniejszego z jego celów: wspierania rozwoju młodych ludzi i kształtowania ich charakterów w taki sposób, by w życiu kierowali się określonymi wartościami, by byli ciekawi świata i na ten świat wrażliwi, by potrafili samodzielnie, krytycznie i kreatywnie myśleć, szukając rozwiązań a nie poddając się problemom. By w końcu, nie ulegając zniechęceniu podejmowali próby odważnego działania, szukając w przeszkodach szans i możliwości i w ten sposób realnie kreując rzeczywistość wokół siebie i współczesny świat. 


 

hm. Magda Lenartowicz: Chorągwi Opolskiej recepta na harcerstwo w czasie pandemii

Chorągwi Opolskiej recepta na harcerstwo w czasie pandemii.

W dziwnym czasie tegorocznego, pandemicznego lata, kiedy większość imprez w ZHP została odwołana lub przeniesiona do strefy online, zorganizowaliśmy kilkanaście obozów i biwaków (porównywalną ilość, co w ubiegłym roku) i kursy drużynowych dla 83 uczestników z całej Polski. Po raz pierwszy w historii, wszystkie nasze środowiska pojechały wyłącznie na obozy samodzielne, a nasza kadra zyskała poczucie, że można i warto stawiać sobie poprzeczkę wyżej. Gotowość do działania wtedy, kiedy trzeba – i przekonanie, że wbrew temu, co nieraz słyszymy, naprawdę się da.


hm. Ela Noga: Moich kilka pomysłów na działanie drużyny w warunkach pandemii

(tu jednak uwaga, póki mamy możliwość spotykania się i realizacji zbiórek w małych grupach - zbiórek zastępów, zastępu zastępowych, gdzieś w przestrzeni, w lesie, w parku to wykorzystujmy to! Jeśli trzeba modyfikować zamiary, bo jest praca zdalna, ale dzieci z rodzicami (albo starsi sami, ale bez kontaktu z innymi) mogą wyjść na spacer to ich do tego zachęćmy, jeśli są na kwarantannie i siedzą w domu to szukajmy form, które można zrealizować mimo tego)

 

 

 

PUSZCZAŃSKIE PORADY

 

Człowiek i przyroda w powieści "Lato leśnych ludzi". Wczesny ekologizm w międzywojennej Polsce

Wczesny ekologizm w międzywojennej Polsce (referat wygłoszony na XIV Konferencji Naukowej „Człowiek i Przyroda” organizowanej przez Instytut Wschodoznawstwa RAN, Instytut Wschodni UAM i Taurydzki Uniwersytet Narodowy im. W. I. Wernadskiego, Symferopol, 20-27 IX 2004)streszczenie opublikowane w: „Socioestestvennaja Istorija”, 2004, T. XXIV


 

Muzeum Ruchu Puszczańskiego

W REPUBLICE ŚCBORSKIEJ – HARCERSKIM PAŃSTWIE POWSTAJE MUZEUM RUCHU PUSZCZAŃSKIEGO

Puszczaństwo, to ruch intelektualno-wychowawczy oparty na przyrodzie, kulturach tubylczych, ekologii. Z niego wywodzi się najlepsza część skautingu i harcerstwa, biwakowanie i przebywanie na łonie przyrody, czerpanie z mądrości przodków i świata przyrody. Celem tego systemu jest wszechstronne wychowanie w poczuciu odpowiedzialności za nasze środowisko.


 

 

SZPERANIE W HISTORII

 

hm. Janusz Sikorski: Program przedwojennego kursu harcmistrzowskiego

Program przedwojennego kursu harcmistrzowskiego

(na podstawie ostatniego kursu harcmistrzowskiego w Ośrodku Harcerskim w Górkach Wielkich – sierpień 1939r.)


 

hm. Aleksander Kamiński: Koncepcja działania szkoły instruktorskiej w Górkach Wielkich

Aleksander Kamiński

WYTYCZNE OGÓLNE W SPRAWIE ZORGANIZOWANIA SZKOŁY INSTRUKTORSKIEJ W GÓRKACH WIELKICH


 

Colin Walker, Paul Moynihan: ROBERT BADEN-POWELL Zarzuty i prawda

BP International Scout / BPISP/29 czerwca 2020
ROBERT BADEN-POWELL Zarzuty i prawda


 

Andrzej Friszke: ODBUDOWA ZHP w 1956 r., czyli nadal zbyt wiele mitów i zbyt mało faktów

Opracowanie prof. Andrzeja Friszke (Andrzej Friszke, Związek Harcerstwa Polskiego 1956-1963. Społeczna organizacja wychowawcza w systemie politycznym PRL(Wydawnictwo Krytyki Politycznej and Instytut Studiów Politycznych PAN, 2016) stosunkowo najpełniej omawia bardzo niewystarczająco opracowany jak dotąd okres reaktywacji ZHP w 1956 r. Jest to nadal sporny okres i pole dla ścierających się wpływów zwolenników różnych interpretacji wydarzeń tych lat. Nadal brak jest jednoznacznego określenia roli znaczenia „zbiórki łódzkiej”. Brak jest też pełnego wyjaśnienia roli i znaczenia opisywanego tu spotkania warszawskiego, które przez prof. Friszke jest określane jedynie tak ” (…)


 

 

O METODZIE ...

 

hm. Marek Gajdziński: Nowe sprawności OH ZHR, warto skorzystać!

Nowe sprawności OH ZHR, warto skorzystać!

W Organizacji Harcerzy ZHR zakończyły się prace nad zmianą jednego z najważniejszych narzędzi metodycznych czyli systemem sprawności. Z tej strony http://sprawnosci.zhr.pl/ można pobrać gotową, nową książeczkę sprawności w formacie PDF. Jest też wersja elektroniczna/mobilna: http://sprawnosci.zhr.pl/stamps/


 

hm. Jerzy "Dziaders" Baryka: Wskazówki, jak być dobrym zastępowym

Dotrzymuj słowa. Nie składaj obietnic, których nie możesz spełnić.


 

 

 

HARCERSKI SYSTEM KSZTAŁCENIA

 

pwd. Juliusz Idzikowski: Fazy rozwoju wychowawcy...

Mam właśnie egzaminy z pedagogiki i psychologii. Przerabiając materiał, wpadłem na ciekawy schemat odnoszący się do pracy nauczyciela. Są to tak uniwersalne zasady pracy z jakąś grupą młodszych osób, że są użyteczne również w pracy drużynowych czy zastępowych.


 

hm. Janusz Sikorski: Wzmacnianie wychowawczego charakteru ZHP

Wzmacnianie wychowawczego charakteru ZHP

Przy okazji planowania kursów na najbliższe pół roku pojawiła się taka refleksja...

 

hm. Jerzy "Dziaders" Baryka: Z notatnika starego Skautmistrza

Harcerstwo ma odmienne prawo


 

I NA KONIEC...

 

hm. Bronisław Kwiatoń: To się naprawdę dzieje ? Chciałbym podzielić się tą radością!

To się naprawdę dzieje

Chciałbym podzielić się z Wami radością...

 Jest  gdzieś w Myślenicach pracownia Rzeźbiarza, Piotra Kalety, prawdziwego Harcerza z Ducha, bo nie trzeba być formalnie Harcerzem, żeby nim być!

 Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.