Nawigacja
Artykuły: O Ruchu Harcerskim
Marek Wierzbicki: "Szaniec, który uwiera; myślenie, które boli"
"Szaniec, który uwiera; myślenie, które boli" - dr Wierzbicki o analizie "Kamieni na szaniec" dr Janickiej

Pomarańczarnia odpowiada na zarzuty dr Elżbiety Janickiej z PAN
Z dużym zainteresowaniem zapoznaliśmy się z szeroko dzisiaj publikowanym i komentowanym artykułem pani dr Elżbiety Janickiej z Instytutu Slawistyki PAN na temat mitu "Kamieni na Szaniec".

Agata Szwedowicz: Dr Janicka z PAN: mit "Kamieni na szaniec" domaga się analizy
"Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego to jedna z najbardziej mitotwórczych książek w polskiej historii - uważa Elżbieta Janicka z Instytutu Slawistyki PAN. "Warto spojrzeć na ten mit analitycznie i zastanowić się, co z niego da się ocalić, a co powinno być raczej przestrogą" - dodaje badaczka.

Bogusław Śliwerski,: 110 rocznica urodzin Aleksandra Kamińskiego
Rok 2013 jest rokiem 110 rocznicy urodzin zasłużonego dla światowego ruchu skautowego oraz dla nauk o wychowaniu pedagoga społecznego - Aleksandra Kamińskiego.

Wywiad Haera: Różne oblicza harcerstwa
O harcerstwie, jego przeszłości, teraźniejszości i przyszłości oraz o poświęconych mu książkach rozmawiamy z Wojciechem Śliwerskim, autorem książek "Różne oblicza harcerstwa" i "Wydawcy gorszego Boga".

Piotr Niwiński: Folklorystyczne odgrywanie tradycyjnych form i obrzędów... ?
Czy my jeszcze potrafimy przestawić zwrotnicę ku przyszłości, ominąć rafy w naszej "wędrówce do sukcesu" i pójść "na czele" jak chciał Andrzej Małkowski, bez przytupu, ale zdecydowanie i RAZEM ?

Janusz Sikorski: Społeczna rola harcerstwa
czyli o kryzysie, ustawie harcerskiej, polskiej smucie i służbie Polsce

Maciej Pietraszczyk: W kontekście społecznym
Czy wszystkie problemy naszego Związku zależą tylko od nas?

Wilk Samotnik: Jeden zlot czy dwa zloty? A nawet trzy.....
"Jeden zlot czy dwa zloty? Harcerstwo puszczańskie czy harcerstwo gier i zabaw? ". Takie pytania zadał Adam Czetwertyński na swoim blogu, po tegorocznym Zlocie Kadry ZHP w Małeczu. Nie mniej gorąca dyskusja rozgorzała na Forum ZHP. "Co złego w fun-owym harcerstwie? " pytał Rafał Klepacz .

List otwarty KPW: Statut ZHP i czynne prawo wyborcze
Czy wiesz, że według projektu Statutu ZHP, który przygotowuje zespół statutowy powołany przez Radę Naczelną ZHP, 40% drużynowych straci prawo głosu na Zjeździe ?

Michał "Lutek": Forum Programowe w Załęczu - subiektywnie.
Program w każdej organizacji to to, co przyciąga znaczną większość jej przyszłych członków, bo właśnie jego realizacja to pierwszy kontakt "tych innych" z jej członkami i głoszonymi przez nich ideami Czasem powinniśmy się cieszyć, że pewne formy są niewidoczne na zewnątrz. Takim "klasycznym" przykładem stało się moim zdaniem ostatnie "Forum programowe", które odbyło się marcu w Załęczu Wielkim.

Po Zlocie "Czas Bohaterów". Rozmowa z hm. Ryszardem Polaszewskim
Rozmowa z hm. Ryszardem Polaszewskim, zastępcą komendanta Chorągwi Wielkopolskiej im. Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 - o Zlocie "Czas Bohaterów" (5-7 XII 2008)

II Zbiórka RPM Kręgu Płaskiego Węzła, Kraków 6 XII 2008
6 grudnia 2008 roku odbyła się II Zbiórka Kręgu Płaskiego Węzła. Doroczna zbiórka odbyła się w Krakowie, w harcówce 19 Krakowskich Drużyn Lotniczych. Na wspólne obrady przybyli przedstawiciele środowisk z Warszawy, Tychów oraz Krakowa. Trwającą cały dzień zbiórkę poprzedziły odwiedziny na krakowskim Rynku i Wawelu.

Harcerstwo w Internecie
Od marca bieżącego roku funkcjonuje portal harcerski: kroniki-harcerskie.pl. Jest to serwis stworzony dla, i przez harcerzy, który zaprojektowany jest ściśle pod ich potrzeby.

Zdzisława Niwińska: Kredą po tablicy czyli... okiem belfra
Nie zdradzę się ile już lat pracuję w krakowskim V Liceum . Jest to lat więcej niż dużo. Szkoła ta, jedna z najlepszych w kraju, co wynika z niezliczonych rankingów, miała również "od zawsze" swoje harcerstwo. Miała, bo aktualnie nie ma. Budziło to zawsze mój niepokój, bo będąc instruktorką, wieloletnią szczepową krakowskiej "Puszczy" (Obecnie ZHR) jestem zaprzysięgłą zwolenniczką dobrze pracujących drużyn w szkole. ...