ALLELUJA! ALLELUJA! ALLELUJA!!!
Choć w tym roku święto Zmartwychwstania Chrystusa bardziej przypomina Boże Narodzenie, nie frasujmy się! Wiosna majem wróci znów!
A mimo śniegu i zimna pójdźmy ze święconym i zasiądźmy razem do rodzinnego stołu i cieszmy się! Chrystus zmartwychwstał! Alleluja!
Projekt ustawy o działalności harcerskiej
W czwartek 21 marca 2013 r. w Sejmie RP odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Harcerstwa, w trakcie którego rozmawiano na temat poselskiego projektu ustawy o harcerstwie.

W spotkaniu obok parlamentarzystów wchodzących w skład zespołu i przedstawiciela Kancelarii Prezydenta RP uczestniczyli przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Federacji Skautingu Europejskiego oraz Stowarzyszenia Harcerskiego.

Parlamentarny Zespół Przyjaciół Harcerstwa przedłożył do konsultacji organizacjom harcerskim roboczy projekt ustawy opisującej działalność harcerską, wprowadzającej ochronę symboli ruchu, określającej tryb rejestracji organizacji harcerskich, ich subwencjonowanie oraz zmieniającej przepisy innych ustaw, w taki sposób, aby ułatwić prowadzenie działalności wychowawczej z wykorzystaniem tradycyjnych i charakterystycznych dla harcerstwa środków.
Następne spotkanie, w trakcie którego organizacje odniosą się do przygotowanego projektu, zaplanowano na 17 kwietnia 2013 r.

>>> Plik projektu ustawy do pobrania <<<

HARCERZE WYKLĘCI - czy o nich pamiętamy ?
W okresie stalinizmu (lata 1949-1956) działało ok. 100 organizacji tzw. "drugiej konspiracji harcerskiej" w większości bez broni lub z nieliczną bronią przechowywaną na wypadek wybuchu III wojny ewentualnie używanej celem szkolenia. W większym stopniu pojawiały się cele wychowania patriotycznego, a nawet w wielu organizacjach oddziaływania na młodzież nie zrzeszoną i społeczeństwo. Powszechnie posługiwano się ulotkami i napisami na murach. Eksplozja powstawania nowych organizacji łączyła się z bezprawnym zlikwidowaniem ZHP w 1949 roku.

Niektóre harcerskie organizacje niepodległościowe z tego okresu poza działalnością niepodległościową prowadziły działalność harcerską. Przyjmowano harcerską strukturę organizacyjną z podziałem na zastępy, drużyny, hufce, a nawet sporadycznie do komendy chorągwi włącznie. Przeprowadzano biegi harcerskie w terenie na stopnie harcerskie, wydawano rozkazy, mianowano funkcyjnych, przyznawano stopnie harcerskie. Szkolono harcerzy w łączności, terenoznawstwie i samarytance.

Trudno ustalić pełną liczbę uczestników "drugiej konspiracji harcerskiej", ale pewien obraz daje liczba 2997 harcerek i harcerzy uzyskana z akt sądowych i rejestrów skazanych.

>>> czytaj dalej
Dzień Myśli Braterskiej 2013 w Krakowie

Zapraszam do oglądnięcia zdjęć z obchodów Dnia Myśli Braterskiej w Domu Harcerza w Krakowie.
Przy okazji świętowaliśmy też 40-lecie Hufca Kraków Śródmieście im. Mikołaja Kopernika.
Panda - Wasz szalejący Fotoharcreporter

KLIKNIJ
CZY JESTEŚ TWARDSZY OD SKAUTA?????
NationalGeo wprowadza do ramówki od marca nowy program:

Jest to coś co powinno się spodobać nie tylko w USA. Ciekawe, czy NatGeo Polska puści to u nas?
Lepsza reklama harcerstwa niż szpalerki przytuptujacych /na lewą nogę oczywiście/ harcerek i harcerzy w przydługich szortach i spódniczkach.
"Grupom historycznym rekonstruującym harcerstwo mówimy NIE! Przygodzie w stylu BSA - TAK!" Komentarze po pierwszym odcinku: http://blog.scoutingmagazine.org/2013/03/04/tougher-e01/ NatGeo obiecuje udostępnienie odcinków "on line". Jak będą podamy "linkę" !
DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIEJ 2013
22 luty - wielki dzień skautowej Rodziny, nie zapominajmy tego dnia - bo myśli wspólne o służbie bliźnim to wielka rzecz! Tego chciał i tego uczył BiPi.


1929 r. SAMOCHODEM DOOKOŁA ŚWIATA - HARCERSKI WYCZYN!
http://www.ee.pw.edu.pl/~kwestorm/jelinski/wyd46.htm
W 1929 roku spod pióra, "polskiego Juliusza Verne", Władysława Umińskiego wyszedł utwór "Pod polską flagą samochodem naokoło świata. Podróż skauta Jerzego Jelińskiego", w którym autor opisał niezwykłe dokonanie młodego polskiego harcerza: okrążenie ziemi samochodem!
W latach dwudziestych, gdy przemysł samochodowy dopiero raczkował, był to wyczyn bez precendensu na skalę światową. Szczególne trudności wiązały się z przetransportowaniem auta przez trzy oceany oraz z radzeniem sobie z usterkami pojazdu &#8211; dostęp do części zamiennych i warsztatów samochodowych był wówczas wyjątkowo ograniczony, szczególnie w krajach egzotycznych. Kierowca musiał być zatem jednocześnie wprawnym mechanikiem.

Sama podróż trwała 28 miesięcy. Informacje o niej i artykuły sprawozdawcze z drogi ukazały się w ponad 2 tysiącach gazet z całego świata!

Można stwierdzić, że członkowie wyprawy (oprócz Jelińskiego podróż zaczęło, lecz do końca nie dotrwało, jeszcze trzech harcerzy) byli ówczesnymi celebrytami. Szczęścia w podróży na prywatnych audiencjach życzyli im między innymi Marszałek Piłsudski czy Prezydent RP Igancy Mościcki.
Od Redakcji: Kolejny zapomniany wyczyn, godny Wędrowników. Wyprawy kajakiem do Indii (druha Korabiewicza), czy szybowcami na Jamboree w Godollo, to warte przywołania przygody z harcerskiej historii. Zamiast naśladować "przedwojenne harcerstwo" długością mundurowych spódnic, czy szortów ( harcerskie historyczne grupy rekonstrukcyjne :) ) sięgnijmy do takich wzorów.
Autor:www.jelinski.rox.pl by Mariusz Kwestorowski
/skróty:Red.hr/
Zródło:zapytaj.zhp.pl