Nawigacja
HR nr 1/2010
OD REDAKCJI

Okiem tych, co pod przykrywką RPM zakładają partię polityczną
Czyli tradycyjnie kilka słów od redakcji.

TEMAT NUMERU - HARCERSTWO I OTOCZENIE SPOŁECZNE

Janusz Sikorski: Społeczna rola harcerstwa
czyli o kryzysie, ustawie harcerskiej, polskiej smucie i służbie Polsce

Kamila Wajszczuk: Jak wychować dobrego obywatela
Czy harcerskie zbiórki, biwaki i obozy mają cokolwiek wspólnego z wychowaniem dobrych obywateli? I kim właściwie powinni ci obywatele być? Próba odpowiedzi.

Maciej Pietraszczyk: Współpraca - instrukcja obsługi
Jak podejść do współpracy z instytucjami państwowymi na przykładzie Straży Granicznej.

"Dwójka" śródecka i komandorska
"To osiedle Pometu, Łożysk Tocznych, Centry, a także policjantów i kolejarzy"... O współpracy drużyny z środowiskiem lokalnym i organizacjami społecznymi. Rozmowa z pwd. Tomaszem Koprowskim - drużynowym 2 PDH "Komandorzy" im. Kazimierza Wielkiego.

Anna Wittenberg: Jesteś wolontariuszem
"Harcerstwo to nie wolontariat" - słyszymy. A może jednak...?

Uniwersalność Harcerskich wartości - Analiza ankiety przeprowadzonej wśród młodych ludzi niezrzeszonych w organizacjach harcerskich.
Od lat harcerze i skauci starają się być ludźmi z zasadami. Od lat te zasady nam towarzyszą pod nazwą Prawa Harcerskiego. Od lat wierni tym ideałom ludzie wzbudzają szacunek w społeczeństwie. Właśnie, a czym dla zwykłego człowieka są nasze zasady? ...


ORGANIZACJA

Michał Ludkiewicz: Wspólnota, czy struktura?
Co się dzieje we Wspólnocie Drużyn Grunwaldzkich?

Grzegorz Skrukwa: RPM-y - czy rzeczywiście droga donikąd?
pytając o sensowność RPM-ów, stawiamy pytanie które jest odwiecznym dylematem wszystkich środowisk opozycyjnych i reformatorskich w różnych systemach: działać nieformalnie czy powoływać formalną strukturę... Nieformalne grupy, ruchy, koalicje instruktorów i środowisk mogą być fenomenalną rzeczą, mogą zapewnić wszystko to co sformalizowany RPM. Ale również mogą się przerodzić w towarzystwo wzajemnej adoracji, zamknięte na outsiderów, przekonane o własnej nieomylności, z nieprzejrzystą wewnętrzną hierarchią opartą o kryteria towarzyskie, a nie merytoryczne.

Janusz Sikorski: Dobry kurs drużynowych...
Pytali: Po jakim kursie druh? Odpowiedziałem: A znalazłem taką książkę, dość ciekawą i ją przeczytałem, a tam na końcu prawie napisane było, że jak przeczytam ją jeszcze raz, to będę już skautmistrzem i będę wiedział jak działać, no to przeczytałem jeszcze raz i jeszcze raz i teraz wiem. A jaka to książka? Ano "Skauting dla chłopców" niejakiego Baden Powella... Polecam

PROGRAM I METODA:

Kamil Makos: Trzy pióra inaczej...
O tym jak harcerz "bardzo" starszy może zdobyć sprawność Trzy pióra. I na co musi być gotowy po zakończeniu próby


Drużynowy psycholog - wiedza i intuicja.
Czytając opowiadania Baden Powella nieodparcie nasuwa się wrażenie o głębokiej wiedzy psychologicznej Pierwszego Skauta. A przecież BiPi był wykształconym wojskowym ! Jego wiedza, naprawdę zadziwiająca opierała się w całości na praktyce, obserwacji i niezwykłej umiejętności wyciągania wniosków z najdrobniejszych zachowań podopiecznych.


Karolina Sikorska: Kilka przemyśleń młodej drużynowej zuchów
Na różnych imprezach, typowo zuchowych, jako świeża drużynowa staram się przyglądać innym, by się uczyć. Chcę wiedzieć więcej, by moje "zuszydła" wprowadzić godnie w harcerskie życie. Co jednak zauważam? Wiele różnic pomiędzy stylem pracy naszej, leśnej gromady a większością innych...

Maciej Pietraszczyk: Pole gry
Rozpoczynając grę terenową instruktor musi nie tylko określić jej cele i reguły, ale także wskazać obszar, na którym będzie się odbywała. Wskazać pole gry, gdzie uczestnikom zapewnione jest bezpieczeństwo.

Janusz Sikorski: Tajemnice zimowego wędrowca
Tajemnice zimowego wędrowca /skrypt do zajęć z zastępowymi/
W piękny majowy dzień, wiele lat temu, drużyna którą prowadziłem wyruszyła raźnie ze schroniska na Klimczoku. Dzień zapowiadał się pięknie, świeciło słońce, przyroda wokół rozkwitała, śniadanie było niezłe. Humory świetne, wszak świat był taki piękny... Po mniej więcej pół godzinie marszu w ciągu dosłownie paru minut niebo zaciągneło się chmurami, temperatura spadła o dobre kilkanaście stopni i zaczął padać śnieg. Właściwie zaczął padać to złe określenie.

Agnieszka Fietkiewicz: Nie tylko gra w okręty...
Ciąg dalszy: jak sprawdzać wiedzę harcerzy, nie robiąc im klasówek.

WĘDROWNICZE PODRÓŻE
SEKCJA IM. WACŁAWA KORABIEWICZA "KILOMETRA"


Wilk Samotnik: Niezwykłe rejsy harcerskie - Przerwana podróż"Poleszuka"
Fred Tomczyk, nauczyciel i żeglarz, tuż przed wojną wyruszył w harcerski rejs dookoła świata 21 września 1939 roku otrzymał rozkaz, by zostać za Oceanem i opiekować się polskim jachtem. Ten dzień odmienił jego życie.

Marcin Grabowski: Wrzosowiska i Watty - wędrówki na brunszwickim Erasmusie
...postawiłem więc sobie za cel, aby w miarę możności w każdy weekend wybierać się gdzieś w jakieś miejsce w Dolnej Saksonii. Wcześniej wiedziałem o niej właściwie tylko tyle, że stolicą tego bundeslandu jest Hanower...

-------------------------------------------------
Nr HR-a: 1/2010

Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.