Nawigacja
HR nr 3-4 / 2013
OD REDAKCJI


Okiem hejterów, oszołomów, demagogów, szkodników i internetowych trolli.
Nieubłaganie, wielkimi krokami zbliża się kolejny Zjazd ZHP i w związku z tym czujemy się w obowiązku wypowiedzieć się chociaż w kilku sprawach. Chcielibyśmy chociaż odrobinę wpłynąć na poszerzenie horyzontów delegatów na Zjazd. Przecież to najwyższa władza w ZHP która może spowodować zmianę wielu rzeczy zarówno w dobrym jak i złym kierunku...


ORGANIZACJA I RUCH


hm. Witold "Smyrwa" Pietrusiewicz" HR: Historia DE-formy - w 10-lecie zmian w systemie metodycznym ZHP
Mija 10 lat od zmian w systemie metodycznym ZHP. W rozmowach z instruktorami okazuje się, że niewielu z nich wie, jaki przebieg miało wprowadzanie tych zmian przez władze ZHP.
Do trybu wprowadzania tych zmian i prowadzenia dyskusji nad nimi były (i są) olbrzymie zastrzeżenia. A więc po kolei, według informacji znalezionych na nie istniejącej już stronie www.zhp.org.pl/zmiany


phm. Janusz Sikorski HR: Prawo Harcerskie... Do zmiany ?
No przecież jesteśmy tacy fajni, to to prawo harcerskie jest śmieszne... /Przesłanie do Delegatów na Zjazd ZHP/
Zbliża się Zjazd ZHP i w związku z tym odżywają, padające z różnych stron, propozycje zmian w Prawie Harcerskim. Bo przecież to co jest jest trudne, niezrozumiałe, napisane dziwnym językiem, a te wymagania z 10 punktu to w ogóle skandal... Jak to jest ? Dlaczego w drużynie, w której pracuje się z Prawem i Przyrzeczeniem NIGDY, powtarzam NIGDY, nie spotkałem się z tego typu wątpliwościami?...


hm. Czesław Przybytek HR: Czy na pewno „Moja wiara bądź jej brak to moja sprawa” ?
Co pewien czas w internecie pojawiają się wypowiedzi członków ZHP, w stylu: "Moja wiara bądź jej brak to moja sprawa" ? Czy na pewno ? Zwłaszcza w przypadku instruktora harcerskiego. Jak to się ma do obowiązującej nadal Uchwały XXX Nadzwyczajnego Zjazdu ZHP w sprawie zmian w Statucie ZHP (Poznań, 10 czerwca 1995) - dot. spełnienia warunków przywrócenia członkostwa w WOSM.

hm. Witold "Smyrwa" Pietrusiewicz" HR: Zmienić stopnie ale ... – 10 lat później
Ten artykuł pochodzi z archiwum HR-a (z okresu "przejściowego"). Postał w trakcie zmian w systemie metodycznym ZHP. Ale po 10 latach okazuje się że nadal jest w dużym stopniu aktualny.

Wyrwane z archiwum listy dyskusyjnej CZUWAJ: Seascout'a i g00rka dwugłos o władzy.
Racja jest zawsze po stronie władzy, niezależnie od tego co władza zrobi. Racja należy jej się z samego faktu bycia władzą.

phm. Janusz Sikorski HR: Po co nam Naczelny Sąd Harcerski ???
Przedzjazdowe rozmyślania... Rzecz o jednej z paskudniejszych spraw ZHP z ostatnich lat.


WARSZTAT DRUŻYNOWEGO


phm. Janusz Sikorski HR: Listy nocą pisane
Poniżej prezentujemy fragmenty nowej książeczki - poradnika Wilka Ojca ze szczepu Leśni w Tychach. Niedługo ukaże się ta książeczka w ramach Biblioteczki Kręgu Płaskiego Węzła.
Te publikacje biblioteczki, to nawiązanie do dawnych najlepszych wzorców harcerskiego poradnictwa, bo są pisane nie językiem "naukowym, podręcznikowym", a czystym doświadczeniem, prawdziwą praktyką. Formuła listów w wypadku tej książki jest autentyczna, to wymiana doświadczeń miedzy drużynową a doświadczonym komendantem szczepu.


Grzegorz Prochowski, HO: Kompleksowy poradnik naborowy dla drużyn w pionie harcerskim cz. 3
Druhno Drużynowa i Druhu Drużynowy pamiętajcie: szkoły pełne są dzieci chcących przeżyć przygody. Ktokolwiek twierdzi inaczej, nie ma pojęcia o czym mówi. Dajcie im te przygody, a młodzież odpłaci wiernością, miłością i masą drobiazgów, które sprawią, że życie nabiera sensu.


OD HISTORII DO WSPÓŁCZESNOŚCI


Dariusz Szczecina: Kiedy powstało harcerstwo ?
Wielu historyków podaje, że Harcerstwo jako ruch młodzieżowy, tzw. polska odmiana skautingu, powstało 22 maja 1911 roku. Czy ta data jest również początkiem Związku Harcerstwa Polskiego, najstarszej organizacji harcerskiej?
za http://www.wiadomosci24.plWĘDROWNICZE ROZMYŚLANIA

pwd. Maryna Kołeczek „Rzeka” Druhny Ewy Grodeckiej - wędrownicza recenzja
"Rzeka" to jedno popularniejszych dzieł Druhny Ewy Grodeckiej, harcmistrzyni, doktora historii, redaktorki wielu harcerskich czasopism, a w czasie II wojny Światowej oficera Armii Krajowej. Autorka pozostawiła po sobie spory dorobek literacki do dziś stanowiący nieocenioną pomoc dla harcerzy i instruktorów. Po raz pierwszy "Rzekę" wydała w1935 roku Główna Kwatera Harcerek ZHP. Książka opowiada o początkach pracy żeńskiej drużyny harcerskiej. Przedstawia okres dziewięciu miesięcy (od naboru do ostatniego dnia koloni), podczas których formują się zastępy, rozwijają zastępowe, kształtują harcerskie postawy młodych dziewcząt, przed którymi nagle otwiera się nowy, fascynujący świat. ...


ZAPISKI ZBIERACZA HARCERIAN


hm. Piotr Niwiński HR Zapiski harcerskiego kolekcjonera
I znowu odkrycia!
W stulecie Krzyża harcerskiego pojawiają się nieznane fakty i przedmioty.


-------------------------------------------------
Nr HR-a: 3-4 / 2013

Social Sharing: Facebook Google Tweet This

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.