Nawigacja
Artykuły: O Metodzie
Maciej Pietraszczyk: Sprawność "Siadacza"
Co ma wspólnego nauka siadania z harcerskimi stopniami i sprawnościami?

Kamila Wajszczuk: Indywidualność...?
Indywidualność to jedna z cech metody harcerskiej. Tylko czy harcerstwo rzeczywiście pielęgnuje indywidualny charakter młodego człowieka?

Barbara Wojtaszek: Zorientowani po Rajdzie Arsenał
Relacja szefowej jednego z patroli starszoharcerskich, który wziął udział w XXXIV Rajdzie Arsenał "Orientuj się!"

Grzegorz Skrukwa: Obóz na stanicy: antyobóz, mniejsze zło czy normalność?
Nie jest tym samym co samodzielny obóz w lesie, ale jeśli organizatorzy mają instruktorską świadomość celów i metod, może spełniać kryteria obozu harcerskiego...

Helena A. Jędrzejczak: Dramat w trzech aktach z komentarzem odautorskim
Kilka słów o pląsach i innych zwyczajach harcerzy, które nie zawsze występują tam, gdzie powinny....

Damian Grzegorczyk: Harcerska Piosenka: co to jest?
Nie od dzisiaj zastanawia mnie pojęcie harcerskiej piosenki. Co to dokładnie za zbiór? Jakiś konkretny? Oddzielony od innych? Może osobny gatunek muzyczny - harcerski? Spróbuję na takie pytania odpowiedzieć poniżej, ale również dotknąć problem ograniczenia się w doborze harcerskich piosenek.

Kamila Wajszczuk: Samodzielność i zaradność na obozie
Czy obozy harcerskie wychowują (jeszcze) do samodzielności i zaradności? A może są wyzwaniem tylko dla organizatorów?

Janusz Sikorski: Obóz harcerski - szkoła czy kolonia wypoczynkowa ?
Dzisiejsze czasy niosą sporo wyzwań. Z jednej strony rzeczywistość wokół zmienia się błyskawicznie dając nam do ręki nowe możliwości, z drugiej zaś strony wśród tych możliwości łatwo można zgubić cel naszych harcerskich działań. W tym artykule skupię się na rzeczach związanych z harcerskim obozowaniem. Sporo czasu zastanawiałem się jaki charakter powinien on mieć. Czy powinien przyjąć formę praktycznego poradnika w obozowaniu czy też jednak powinien traktować głównie o teorii związanej z harcerskim obozownictwem. Wybrałem to drugie ...

Od kolonii do obozu i znowu do...kolonii harcerskiej - rozmowa z Piotrem Niwińskim

Model obozu harcerskiego, taki jaki nam się wydaje "klasyczny", idealny, puszczański nie powstał chyba od razu, prawda? Jeszcze do lat 30-tych odbywały się zarówno OBOZY jak i KOLONIE harcerskie. Te ostatnie nie w głębi lasów, ale np. przy dworach ziemiańskich.


g00rek o piosence i harctrixie - rozmowa z hm. Michałem Góreckim
Co jest z piosenką harcerską? Dlaczego dziś nie powstają piosenki na miarę "Płonie ognisko i szumią knieje"? Czy w harcerskim śpiewaniu odbija się "harctrix"? Szanty i "Kraina Łagodności" - współczesność czy to już muzeum? Czy harcerskie śpiewanie umiera czy po prostu się zmienia?

Czy biała kartka to sposób na PROGRAM ????
Wyrwane z listy dyskusyjnej"Czuwaj " : Dyskusje na temat tego ile programu powinno być dane odgórnie przypominają mi moje skojarzenie sprzed jakiegoś czasu gdy podobna dyskusja (tu czy gdzieś indziej) się odbywała.

Janusz Sikorski: Programowanie pracy drużyny cz. 3
Trzecia część artykułu o programowaniu mająca na celu poszerzenie opisu praktyki programowania.

Piotr Niwiński: Czy Harcerstwo rzeczywiście jest nudne ? Od postu Anny Nowakowskiej z zhp24 do myśli Marka Gajdzińskiego
Harcerstwo jest nudne , napisała w ZHP 24 Ania Nowakowska. Pomyślałem sobie, może wreszcie nasi bloggerzy przestaną narzekać i opisywać harcerską rzeczywistość w samych negatywach. Cóż , jak na razie nie przestali, choć akurat druhna Ania ma dużo racji i godną uwagi znajomość rzeczy. Gdybyż jeszcze pokusiła się o szersze rozwinięcie tematu...

Janusz Sikorski: Programowanie pracy drużyny - część 2
Druga część artykułu o programowaniu pracy drużyny w wymiarze wychowawczym. W tej części opisany jest konkretny przykład jak to wygląda w praktyce :)

Janusz Sikorski: Programowanie pracy drużyny - część 1
Artykuł napisany na podstawie książki "O Metodzie Harcerskiej i Jej Stosowaniu" oraz doświadczeń własnych autora przybliżający czytelnikowi zagadnienie zamierzeń wychowawczych w pracy drużyny.