VIII Światowy Zlot ZHP pgk - Zegrze
Od 24 lipca do 7 sierpnia Związek Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju organizuje VIII Światowy Zlot z okazji setnej rocznicy istnienia polskiego ruchu skautowego. Zlot odbywa się w Zegrzu, na terenie, gdzie odbył się Zlot ZHP w roku 1995. W Zlocie bierze udział prawie 1500 harcerek i harcerzy z sześciu Okręgów ZHP: Argentyny, Australii, Francji, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Spędzą oni wspólnie dwa tygodnie razem z bracią harcerską z ZHP na Litwie, Białorusi, z Ukrainy i Kazachstanu oraz delegacjami organizacji harcerskich z Polski.

Honorowy patronat nad Zlotem objął marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Bogdan Borusewicz. W liście do przewodniczącej ZHPpgK hm. Teresy Ciecierskiej Marszałek napisał: "Jestem przekonany, że przyjazd polonijnych drużyn harcerskich do Polski będzie dla nich wielkim wydarzeniem. Pozwoli na jeszcze większe związanie z rodzimą kulturą i tradycją. Wierzę, że czas spędzony przy ognisku, w bratnim harcerskim kręgu, przysporzy wielu niezapomnianych wrażeń, oraz pozostanie na długo w pamięci jego uczestników. Jako Marszałek Senatu, który sprawuje opiekę nad Polonią i Polakami za granicą, cieszę się, że Senat Rzeczypospolitej Polskiej ma swój znaczący udział w organizacji Zlotu".
Druhna Basia Chałko relacjonuje: Od czterech dni urzędujemy w Zegrzu - mokro i chłodno, ale humory dopisują. Wczoraj odbyło się oficjalne otwarcie Zlotu. Dzisiaj już zajęcia idą naprzód pełną parą. Jeszcze raz zapraszam na Dzień Gości w tę sobotę 31. lipca. Rozpoczynamy o godz. 10:00 raportem jednostek, po czym Naczelny Kapelan odprawi Mszę świętą dziękczynną. Po Mszy będzie defilada, obiad, zwiedzanie obozów, kiermasz, gry i zabawy, a od 17:00-18:30 ognisko ogólnozlotowe pod hasłem "To my".
( Druhna hm. Barbara Chałko jest rzeczniczką Zlotu)
Od Redakcji: Naszej Braci Harcerskiej z całego świata życzymy niezpomniamych wrażeń i wiele radości z pobytu w Ojczyźnie. Byle by tylko poprawiła się pogoda jak najszybciej. Postaramy się Zlot odwiedzić !
Krzyż pod Pałacem i Harcerze...
Ku pamięciWspólny komunikat Kancelarii Prezydenta RP,
Kurii Metropolitalnej Warszawskiej,
Duszpasterstwa Akademickiego Kościoła św. Anny w Warszawie
oraz organizacji harcerskich:

Przedstawiciele władz naczelnych organizacji harcerskich, których członkowie ustawili Krzyż przed Pałacem Prezydenckim oraz przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, w obecności przedstawicieli Kurii Metropolitalnej Warszawskiej oraz Duszpasterstwa Akademickiego Kościoła św. Anny, wspólnie postanowili, by w godny sposób przenieść i usytuować ów Krzyż w nowym miejscu, które pozwoli wspominać ofiary katastrofy smoleńskiej w należytej powadze i skupieniu.
W związku z powyższym zgodnie stwierdzono, że:
• Krzyż przed Pałacem Prezydenckim, jako tradycyjny chrześcijański symbol upamiętniania zmarłych, został ustawiony przez harcerzy z różnych organizacji jako inicjatywa oddolna, poryw serca, podczas ich solidarnej służby od chwili katastrofy samolotu pod Smoleńskiem i służył wspólnej modlitwie ludzi gromadzących się w tym miejscu w dniach żałoby narodowej. Ustawienie Krzyża miało charakter spontaniczny i było ściśle związane z atmosferą żałoby narodowej.
• Przedstawiciele organizacji harcerskich, Kurii Metropolitalnej, Kancelarii Prezydenta RP i Duszpasterstwa Akademickiego są zgodni, że miejscem najbardziej godnym tego Krzyża i jego symboliki jest świątynia. W związku z tym, Krzyż usytuowany przed Pałacem Prezydenckim zostanie przeniesiony do Kościoła Akademickiego św. Anny w Warszawie, miejsca silnie związanego z historią Stolicy i Polski. Świątynia ta jest miejscem nieustannej modlitwy za tragicznie zmarłego Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego Małżonkę oraz wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej. Przeniesiony Krzyż stanie się centrum rozważań rekolekcji w drodze i poprowadzi XXX-tą Jubileuszową Warszawską Akademicką Pielgrzymkę Metropolitalną na Jasną Górę, której przesłanie brzmi „Przez Krzyż”.
• Szczegóły ceremonii przeniesienia Krzyża do Kościoła św. Anny zostaną uzgodnione w najbliższym czasie.
Jednocześnie organizacje harcerskie zwróciły się z prośbą do Kancelarii Prezydenta RP, Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, a także władz miasta stołecznego Warszawy o godne upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej oraz żałoby wyrażanej przez Polaków - w formie adekwatnej do rangi tego tragicznego wydarzenia i atmosfery tamtych dni.
Kościół Warszawski w osobie Metropolity Warszawskiego Abpa Kazimierza Nycza oraz Kancelaria Prezydenta RP reprezentowana przez jej Szefa Ministra Jacka Michałowskiego w odpowiedzi na tę prośbę zobowiązały się do niezwłocznego podjęcia działań, zmierzających do godnego upamiętnienia ofiar katastrofy, jak również wspólnej służby harcerskiej.
Kancelaria Prezydenta RP
Kuria Metropolitalna Warszawska
Duszpasterstwo Akademickie Kościoła św. Anny w Warszawie
Związek Harcerstwa Polskiego
Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej

Hr 2/2010 już jest !
Od Redakcji20 czerwca 2010 ukazał się nr 2/2010 "Harcerza Rzeczypospolitej". Tym razem będzie głównie o naszej harcerskiej Służbie, nie tylko w obliczu ostatniej tragedii ... Serdecznie zapraszamy - kliknij na "najnowszy numer", lub link do numeru z lewej strony w dziale "Nawigacja"!
W Krakowie już stulecie w pełni !
NewsyW Krakowskim Klubie Kolekcjonerów, przy ul. Siemiradzkiego, 1 Czerwca o godz. 12 odbyła się niezwykłą zbiórka harcerska !
Otóż z okazji otwarcia w Galerii Klubu wystawy "100 lecie Ruchu Harcerskiego w zbiorach kolekcjonerskich" spotkało się ogromne grono harcerzy obecnych i ...obecnych, bo nikt nie deklarował że byłych !
Po uroczystym powitaniu Pocztu Sztandarowego z historycznym sztandarem najstarszej drużyny Rzeczypospolitej, 1KDH im. Tadeusza Kościuszki, r. z. 1910, rozpalono świeczowisko, pięknie zaśpiewano hymn harcerski i Płonie Ognisko, a druh Prezydent Krakowa wygłosił znakomitą gawędę, wykazując się iście harcmistrzowską wiedzą. Podziwiano eksponaty, w tym jedną z największych kolekcji Krzyży Harcerskich druha hm. Jacka Nawrockiego i skromne pamiątki Wilka Samotnika, oraz wiele innych unikalnych zbiorów. Wystawa jest czynna do końca sierpnia, a kolekcjonerzy serdecznie zapraszają !

Perełką wystawy okazał się niezwykły album, kolorowy, w formacie a4 150 stronnicowy katalog ! Takiej ilości zdjęć Krzyży harcerskich, sztandarów, odznak i innych pamiątek z całych 100 lat ruchu jeszcze nie wydano nigdy !!!
....nie mówiąc o rewelacyjnym wstępie - historii Ruchu, autorstwa druha Naczelnego Haera, phm. Grzegorza Skrukwy !
Przyjeżdżajcie ! Pomagajcie !
Od Redakcji POPIERAMY APEL MARIUSZA BEZDZIETNEGO !

LINK



I jeszcze jeden link od Mariusza, z 22 czerwca 2009 !

http://tarnobrzeg.info/index.php?module=Artykuly&func=display&sid=1929
Znowu służba !!!!!!!!!!!
NewsyKraków i Małopolska zagrożone wielką wodą. Wczoraj wieczorem już tylko kilkanaście centymetrów brakowało pod Wawelem do przelania wody przez specjalne, zakładane w takich wypadkach betonowe zapory. Zagrożony jest zbyt niski most Dębnicki, którego woda chce podmyć. Gdyby most się wywrócił, co jest możliwe, to Wisła zaleje całe centum miasta, w tym np. Bibliotekę Jagiellońską. Zadzwoniliśmy do Komendy Chorągwi z pytaniem o to, czy są podjęte jakieś działania kryzysowe. Druh Mariusz Siudek zapewnił nas, że chorągwiany sztab już działa, i zgłoszony jest do władz :
"Informuję, że w związku z ogłoszonym alarmem powodziowym na terenie Krakowa i Małopolski, w dniu dzisiejszym, tj. 18 maja 2010 roku, został powołany Sztab Kryzysowy Chorągwi Krakowskiej w składzie:
Komendant Sztabu: hm. Mariusz Siudek
Zastępca Komendanta Sztabu: pwd. Wiktor Maj
Członkowie Sztabu: hm. Paweł Grabka, hm. Rafał Wąsik

Wszelkie informacje i zgłoszenia instruktorów lub pełnoletnich harcerzy do działań i zabezpieczeń prosimy kierować na adres: m.siudek@krakowska.zhp.pl."

Godzina 13.18 Kraków, 19 Maja 2010
MELDUNEK 1. "Już o 11.00 wysłałem ludzi na Rybną (schronisko dla bezdomnych zwierząt) i Wioślarską (pękający wał wiślany !), z tym że zagarnęli ich do ładowania piasku. Walczymy też na Nowohuckiej po obu stronach mostu, na Ks.Józefa.
Odnośnie Rybnej ludzie po szkole będą dochodzić w miarę możliwości i pomagać.
Zadeklarowaliśmy miejsca noclegowe na Emaus i w Korzkwi po 30 osób, a także możliwość dostarczenia materacy do szkół. Cały czas dowozimy kanapki i herbatę służbom pracującym na Nowohuckiej i Wioślarskiej."

Mariusz.
Meldunek 2 . 12.40 Kraków, 20 Maja 2010
Wczoraj działała nasza ekipa w gminie Czernichów, mejscowość Kamień..tam też było kiepsko, czynna akcja zabezpieczania workami z piaskiem oraz załatwianie noclegów w szkołach i innych dostępnych miejscach.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/10,88722,7913648,Sytuacja_powodzian.html
Zadania wykonane podczas walki z powodzią przez harcerzy i instruktorów Chorągwi Krakowskiej:
- praca przy schronisku zwierząt na ul. Rybnej,
- praca przy łataniu wałów przy ul Wioślarskiej, Klasztornej, Szparagowej,
- donoszenie posiłków i napoi gorących dla strażaków pracujących przy ul. Nowohuckiej,
- pomoc w ewakuacji na ul. Księcia Józefa,
- wypompowywanie wody z zalanych domów w Zielonkach,
- praca przy umacnianiu wałów w Kamieniu gm. Czernichów,
- zakwaterowanie w szkole w Kamieniu mieszkańców zalanych terenów gminy Czernichów,
- praca przy umacnianiu wałów i wypompowywaniu wody w Nowym Sączu, Brzesku, Wadowicach.
Czuwaj !
hm. Mariusz Siudek





10 kroków do stulecia - uczyć się z historii ?????
Metodyka"Różne spojrzenia" - to najbardziej trafny i prawdziwy podtytuł artykułu Agnieszki Kazek w Czuwaj z kwietnia b.r.
Artykuł ten jest polemiką z oceną propozycji zadań "Dziesięć kroków do stulecia". Druhna Agnieszka, współautor tych propozycji (szkoda, że Gieka publikuje takie materiały anonimowo) broni swej wizji metodyczno programowej Zadań i nic dziwnego, prawo autora. Nie zmienia to faktu, iż naszym zdaniem propozycja jest zła, pełna błędów i przeinaczeń, a argumenty druhny autorki tylko nas utwierdzają w tym przekonaniu. Słaba metodyka zadań, manipulacja faktami, "na przełaj" jak napisała Autorka, uczy tylko jednego - że poznawać dzieje naszego ruchu można źle, opacznie, i właśnie bez znajomości TŁA, którego niezrozumienie o dziwo zarzuca autorowi krytyki druhna Kazek. Otóż odrzucenie logiki tła jest jednym z podstawowych mankamentów "kroków". Cóż takie pojmowanie przekazu historycznego jako żywo przypomina pewne dwie osławione publikacje z lat minionych - "Kartki z historii i tradycji ZHP" i ..."Ognie i ogniska" ........Pewnie odpowiemy na ten artykuł obszerniej. Pytanie czy warto, skoro na ZHP24, już drobiazgowo, konkretnie i rzetelnie szereg osób wyraziło swe "zdania odrębne". Widać p.t. Autorka jest...nieprzekonywalna. To chyba jakaś reguła na pewnym szczeblu naszego Związku. Zgłosiliśmy zastrzeżenia do Logo WAGGGS na stronie ZHP. Zostaliśmy pouczeni o naszej ignorancji...którą podzieliły z nami druhenki z Centrali w Londynie - przyznając nam rację. Ale NIC to !