Nawigacja
Artykuły: O Metodzie

Wilka Samotnika Gawędy: "Od Harcerzy Starszych do Wędrowników"
Gawędy "Od Harcerzy Starszych do Wędrowników" nie są podręcznikiem uczącym podstaw prowadzenia zespołów harcerskich w tych gałęziach harcerstwa. Myślę, że spisanie gotowych recept i reguł, które by zwalniały zespół harcerek i harcerzy starszych, a tym bardziej wędrowników od samodzielnego myślenia, byłoby nieporozumieniem.

Bogusław Śliwerski: Harcerstwo jako pedagogia
Cieszę się z udziału w znaczącej dla ZHP konferencji. Zgodziłem się wygłosić referat jako były harcerz, instruktor ZHP, a zarazem jako pedagog-naukowiec i edukator, autor książek oraz redaktor współczesnych podręczników akademickich nie po to, by coś naprawiać czy sugerować jakieś zmiany, ale by podzielić się swoją wiedzą z współczesnych nauk o wychowaniu i doświadczeniem instruktora harcerskiego.

Bogusław Śliwerski: Komu potrzebne jest dzisiaj Harcerstwo ?
Czym jest dzisiejsze harcerstwo? Czy jest przede wszystkim organizacją wychowawczą, organizacją czasu wolnego, ruchem socjalnym, antykryzysowym, czy może organizacją narodowo-patriotyczną, historyczną? Która z tych funkcji powinna w nim dominować, być jego głównym nurtem? Jeśli nadal ma to być organizacja wychowawcza, to jaki powinna mieć program, by jego atrakcyjność, doniosłość stanowiła zarazem o jego aktualności? Kto ma wpływ na ten program? Jaki model harcerza chcemy dzisiaj w nim kreować? Dla kogo ważne jest jeszcze harcerstwo - dla rodziców, nauczycieli, środowiska lokalnego, kraju? Jak dzisiaj pojmowana jest kategoria służby? Komu tak naprawdę służy harcerstwo? Jak oddzielić ją od usług na rzecz społeczeństwa? Co harcerstwo powinno pielęgnować, a w czym powinno się radykalnie zmienić?

Maciej Pietraszczyk: Po co harcerzowi służba?
Po co harcerzowi służba? Przecież może być fajnie, gdy harcowanie ograniczymy do rajdów, biwaków i gier. Po co jeszcze zamęczać się jakąś służbą? Harcerz, to nie lokaj.

Kamila Wajszczuk: Harcerze-obywatele po służbie
10 kwietnia Polska przeżyła tragedię bez precedensu. 20 czerwca odbędą się przyspieszone wybory na urząd prezydenta RP. Na jesieni - już zgodnie z harmonogramem - wybory samorządowe. Co do tego wszystkiego ma harcerstwo?

Tomasz Koprowski: Pod pomnikiem czy na grze terenowej?
W ostatnim czasie odeszliśmy od świętowania w sposób pomnikowo-oficjelski świąt państwowych. Niestety przez pewne środowiska zostało to bardzo źle odebrane, a nawet nazwane "odcinaniem się od korzeni i tradycji"

Agnieszka Fietkiewicz: Nie tylko gra w okręty
Sprawdzić wiedzę harcerzy można także w czasie gry terenowej i wcale nie trzeba robić klasówki.

"Dwójka" śródecka i komandorska
O współpracy drużyny z środowiskiem lokalnym i organizacjami społecznymi. Rozmowa z pwd. Tomaszem Koprowskim - drużynowym 2 PDH "Komandorzy" im. Kazimierza Wielkiego.

Janusz Sikorski: Dobry kurs drużynowych...
Pytali: Po jakim kursie druh? Odpowiedziałem: A znalazłem taką książkę, dość ciekawą i ją przeczytałem, a tam na końcu prawie napisane było, że jak przeczytam ją jeszcze raz, to będę już skautmistrzem i będę wiedział jak działać, no to przeczytałem jeszcze raz i jeszcze raz i teraz wiem. A jaka to książka? Ano "Skauting dla chłopców" niejakiego Baden Powella... Polecam :D

Drużynowy psycholog - wiedza i intuicja.
Czytając opowiadania Baden Powella nieodparcie nasuwa się wrażenie o głębokiej wiedzy psychologicznej Pierwszego Skauta. A przecież BiPi był wykształconym wojskowym! Jego wiedza, naprawdę zadziwiająca, opierała się w całości na praktyce, obserwacji i niezwykłej umiejętności wyciągania wniosków z najdrobniejszych zachowań podopiecznych.

Maciej Pietraszczyk: Współpraca - instrukcja obsługi
Jak podejść do współpracy z instytucjami państwowymi na przykładzie Straży Granicznej.

Kamila Wajszczuk: Jak wychować dobrego obywatela
Czy harcerskie zbiórki, biwaki i obozy mają cokolwiek wspólnego z wychowaniem dobrych obywateli? I kim właściwie powinni ci obywatele być? Próba odpowiedzi.

Maciej Pietraszczyk: Pole gry
Rozpoczynając grę terenową instruktor musi nie tylko określić jej cele i reguły, ale także wskazać obszar, na którym będzie się odbywała. Wskazać pole gry, gdzie uczestnikom zapewnione jest bezpieczeństwo.

Anna Wittenberg: Gdzie jest projekt?
Dwa tygodnie spędzone na Słowacji na pomocy w restaurowaniu średniowiecznych zamków - oto słowacki pomysł na wakacje skautowe.